Specjalistyczne laboratoria przygotują do zawodu

Fot. Archiwum WSIiZ

Dla pracodawców bardzo ważne jest praktyczne przygotowanie absolwentów do zawodu, które studenci zdobywają głównie na zajęciach w  specjalistycznych laboratoriach. 

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ma aż 70 specjalistycznych laboratoriów, w których studenci tworzą niesamowite rzeczy. – Wykorzystując elementy grafiki 2D i 3D, nasi studenci ożywili słynny rzeszowski pomnik. Choć film ma formę żartobliwą, pokazuje ogromne możliwości naszych laboratoriów IT, utworzonych z  myślą o przyszłych grafikach komputerowych, montażystach, animatorach i programistach grafiki– podkreśla Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ. (zobacz film na http://www.youtube.com/watch?v=KYsVQQ2_3vI )

Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej na specjalności grafika komputerowa w mediach oraz studenci informatyki zdobywają w nich praktyczne umiejętności. W laboratorium wirtualnej rzeczywistości i przetwarzania obrazu uczą się tworzenia modeli trójwymiarowych oraz animacji i montażu filmów 2D i 3D z efektami specjalnymi. Tworzą grafiki do gier komputerowych, programują wirtualne spacery. Imponujące wyposażenie laboratorium to: jedyna w Polsce wirtualna jaskinia 3D, 18 stacji kompleksowo wyposażonych w nowoczesne oprogramowanie do tworzenia grafiki. Na wyposażeniu jest też studio motion capture do przenoszenia ruchu z aktora na postaci wirtualne oraz drukarka trójwymiarowa do tworzenia rzeczywistych modeli zaprojektowanych w wirtualnej przestrzeni. W sali znajduje się też profesjonalne studio fotograficzne.

W laboratorium grafiki komputerowej i sztuki cyfrowej prowadzone są zajęcia z obróbki wideo, składania materiałów filmowych, edycji grafiki rastrowej i wektorowej. Sprzęt umożliwia także prace w programach do grafiki trójwymiarowej. Studenci zdobywają wiedzę potrzebną do pracy w studiach graficznych lub filmowych. Przygotowujemy przyszłych grafików 2D i 3D, montażystów wideo. Laboratorium  wyposażone jest w najnowsze oprogramowanie do edycji zdjęć, tworzenia grafik wektorowych, składu i innych działań związanych z grafiką 2D oraz do tworzenia grafiki 3D.

Dla rekinów finansowych

Studenci finansów i rachunkowości, ekonomii a także odrębnej ścieżki kształcenia biznes międzynarodowy mają zajęcia praktyczne w laboratorium finansowym. Przyszli finansiści dokonują skomplikowanych operacji finansowych przez symulowanie warunków pracy maklera, brokera, dealera walutowego i analityka finansowego. Laboratorium jest wykorzystywane m.in. na zajęciach z: zarządzania portfelem inwestycyjnym, analizy technicznej rynków finansowych, inżynierii finansowej i na warsztatach inwestycyjnych.

– To jedna z pierwszych takich inicjatyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Profesjonalny sprzęt umożliwia inwestowanie wirtualnych pieniędzy oraz łatwe i komfortowe posługiwanie się oprogramowaniem finansowym i wykresami cenowymi – tłumaczy dr Andrzej Cwynar, dyrektor Instytutu Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

Dla asów wywiadu

Przyszli pracownicy służb mundurowych, firm detektywistycznych i ochroniarskich  poznają tajniki informatyki śledczej w laboratorium kryminalistyki. W pracowni odbywają zajęcia z kryminalistyki i kryminologii na  kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne. Studenci uczą się praktycznego zastosowania: taktyki, techniki, strategii i metodyki kryminalistycznej.  Uczelnia podpisała porozumienie o współpracy z Komendantem Głównym Policji i ściśle współpracuje z Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Stosując metody z informatyki śledczej studenci bezpieczeństwa wewnętrznego i informatyki uczą się odzyskiwania i analizowania danych w laboratorium wyposażonym  m.in. w najbardziej ceniony na świecie program do informatyki śledczej EnCase Forensic, na jakim pracują np. jednostki dochodzeniowe, wojsko i wywiad. – Laboratorium wyposażone jest też w przenośne zestawy do informatyki śledczej i analiz śledczych telefonów, PDA, nawigacji itp. Służy do odzyskiwania informacji z telefonów komórkowych oraz kart SIM– wyjaśnia dr Mariusz Wrzesień, Prodziekan Wydziału Informatyki Stosowanej w WSIiZ.

Praktyka na kosmetologii, zdrowiu i turystyce

Dla studentów zdrowia publicznego i informatyki uczelnia oferuje zajęcia w laboratorium zdalnej diagnostyki medycznej. Studenci uczą się, jak zastosować systemy komputerowe i teleinformatyczne w medycynie. Laboratorium  wyposażone jest m.in. w system teleinformatyczny do zdalnego monitorowania parametrów pacjenta, Eye-tracker do diagnozowania zaburzeń mentalnych oraz syntezer częstotliwości, oscyloskopy, oprogramowanie wirtualnego laboratorium systemów pomiarowych (LabView).

Do dyspozycji studentów kosmetologii i zdrowia publicznego są w nowoczesne laboratoria: Hodowli Tkanek i Komórek oraz Laboratorium Immunologii i Alergologii, Laboratorium Kosmetologii, Biologii i Mikrobiologii oraz Laboratorium Chemii Kosmetycznej. – Dobrze przygotowany kosmetolog musi mieć wiedzę o mechanizmach oddziaływania kosmetyku i leku na żywą tkankę. Laboratoria są wyposażone w sprzęt niezbędny do hodowli tkanek ssaczych i urządzenia do testów immunologicznych i biochemicznych – wyjaśnia prof. Stanisław Wołowiec, dziekan Wydziału Turystyki i Nauk o Zdrowiu WSIiZ.

Przyszli kosmetolodzy uczą się wytwarzać kosmetyki według własnych receptur i poddają je analizie chemicznej. Uczą się analizy stosowanego surowca i wytwarzania nowego. Studenci kosmetologii i specjalności kosmetologia ogólna na zdrowiu publicznym wykonują też zabiegi pielęgnacyjne na najwyższej klasy urządzeniach, jakie posiadają najlepsze gabinety kosmetyczne.

Studenci turystyki i rekreacji korzystają z zaawansowanych systemów rezerwacyjnych Amadeus, jakich używają największe linie lotnicze świata (m.in. British Airways, Lufthansa). Laboratorium oferuje najwyższy poziom rezerwacji on-line w samolotach, hotelach i firmach rent-a-car.

Prawdziwy raj dla informatyków i programistów

W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ jest 17 innowacyjnych laboratoriów zaawansowanych technologii teleinformatycznych, które kształcą przyszłych informatyków i programistów. Są tam  m.in. laboratoria: automatyki i robotyki, inżynierii oprogramowania, inteligentnych systemów informacyjnych oraz pracownie: akustyki i przetwarzania dźwięku, zaawansowanych technologii sieciowych i bezprzewodowych, projektowania sieci komputerowych i teleinformatycznych oraz laboratorium fizyki optoelektroniki i miernictwa telekomunikacyjnego (światłowody).

– Studenci poznają nowoczesne technologie stosowane we współczesnych sieciach teleinformatycznych. Uczą się projektowania, administrowania i zarządzania sieciami komputerowymi, a także bezpieczeństwa sieciowego. Uczestniczą w autoryzowanych szkoleniach prowadzonych w laboratorium uzyskając certyfikaty CISCO, honorowane na całym świecie – wyjaśnia dr inż. Janusz Kolbusz z Katedry Elektroniki i Telekomunikacji WSIiZ.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments