Spekulanci znowu manipulują przy cenach paliw

- Większość zmian w cenach paliw nie ma ekonomicznego uzasadnienia, wydarzenia na świecie stanowią tylko preteksty do kolejnych podwyżek - mówi Ryszard Paulo, z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

PODKARPACIE. Za paliwo zapłacimy więcej i opowiedzą nam bajki.

Unieruchomienie rafinerii oraz wstrzymanie importu ropy spowodował szalejący u wybrzeży USA huragan “Irene”. Media już donoszą, że spekulanci zaczynają skupować ropę w nadziei, że sezon huraganów doprowadzi do  wzrostu cen tego surowca. Możemy się wiec spodziewać, że niebawem na stacjach znowu zobaczymy jeszcze bardziej astronomiczne ceny niż dzisiaj uzasadniane wydarzeniami z drugiego końca świata.

Dla pośredników obracających ropą i dla koncernów rafinujących paliwa, każdy pretekst jest dobry aby sięgnąć do naszej kieszeni. Nieuzasadnione zjawisko oglądaliśmy w przypadku rewolucji w Libii. Wmawiano nam wtedy, że paliwo drożeje bo roponośna Libia jest niestabilna. – Libia jest raczej na szarym końcu wśród eksporterów ropy naftowej dlatego sytuacja w tym kraju nie powinna powodować u nas cenowych wahnięć. – mówi Ryszard Paulo, z  Polskiej Organizacji Gazu Płynnego. Wiemy jednak, że było inaczej, paliwo drożał i mówiło się o tym, że spowodowane było to wydarzeniami w Libii. – To tylko bajki i uzasadnienie dla podwyżek – dodaje Ryszard Paulo.

Większość ropy importujemy z Rosji. Dlaczego więc sytuacja w Libii albo w USA miała by nas tak bardzo interesować. – Większość zmian w cenach paliw w Polsce nie ma ekonomicznego uzasadnienia – mówi Ryszard Paulo. Skąd więc się biorą? Łatwo stwierdzić. Na naszym tankowaniu kokosy zbijają rafinerie, giełdowi pośrednicy i państwo. To oni zyskują najwięcej, dlatego zawsze będą zainteresowani znalezieniem pretekstu by do naszej kieszeni sięgnąć głębiej.

Artur Getler

do “Spekulanci znowu manipulują przy cenach paliw”

  1. roman

    dobitnie p.autor artykułu pokazał jak drenują nam kieszenie wciskając banialuki – państwo zamiast pilnować aby obywatelowi żyło się dobrze i stabilnie też go dusi – zamiast czuwać i pilnować spekulantów -pośredników–rafinerie i innych cwaniaczków to też przyłącza się do tej zgrai uciskaczy- czy to jest przyjazne państwo tak- tylko dla kogo i czyich pilnuje interesów ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.