Spełniło się Santo subito!

Po śmierci Jana Pawła II 2 maja 2005 roku, wierni domagali się uczynienia go świętym - po włosku santo subito czyli święty natychmiast. Fot. Archiwum
Po śmierci Jana Pawła II 2 maja 2005 roku, wierni domagali się uczynienia go świętym – po włosku santo subito czyli święty natychmiast. Fot. Archiwum

WATYKAN. Dwaj wielcy papieże XX wieku – Jan XXIII i Jan Paweł II – zostaną w kwietniu ogłoszeni świętymi.

Znany jest termin kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość, na którą czekają rzesze wiernych, odbędzie się 27 kwietnia. Tego dnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Datę kanonizacji ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza, czyli spotkania z kardynałami, obradującymi nad ważnymi sprawami Kościoła.

Pierwotnie uroczystości planowano zimą. Kardynał Stanisław Dziwisz prosił papieża o zmianę terminu kanonizacji na wiosenny. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski, wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Przyspieszone kanonizacje
Świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

Droga do świętości zmarłego 2 kwietnia 2005 roku Jana Pawła II została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Zaczęła się ona w rekordowo błyskawiczny sposób: Benedykt XVI zgodził się na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci.

Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak Joseph Ratzinger odpowiedział na hasła „Santo subito” ( święty natychmiast) widniejące na transparentach przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył. Ale była to również odpowiedź na petycję dużej grupy kardynałów, którzy jeszcze przed kwietniowym konklawe wystosowali prośbę do przyszłego papieża o jak najszybsze wyniesienie Jana Pawła II na ołtarze.

Uzdrowienie francuskiej zakonnicy
Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac, został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder.

Zebrano dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót Jana Pawła II. W ramach tych prac przed trybunałem w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły – przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków z wielu krajów, byłych prezydentów.

Wkrótce potem rozpoczęło się dochodzenie w sprawie potrzebnego do beatyfikacji cudu za wstawiennictwem papieża, do jakiego doszło już po jego śmierci. Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona; tej samej, na którą cierpiał papież.

Będą wyjazdy
Kanonizacja będzie ważnym wydarzeniem także w życiu lokalnego Kościoła. – Całkiem naturalne jest, że będą przygotowania duchowe do tej uroczystości, niewykluczone, że na szczeblu centralnym diecezji – mówi rzecznik prasowy kurii rzeszowskiej ks. Tomasz Nowak. – Naturalnie będą też organizowane wyjazdy do Watykanu na uroczystość kanonizacyjną. Tak jak w przypadku beatyfikacji, wyjazdy takie zorganizują pewnie rzeszowskie redakcje radia Via i tygodnika „Niedziela” – dodaje ks. Tomasz Nowak.

TVN 24, Polskieradio.pl/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments