Spis powszechny pod policyjnym parasolem

Tak wygląda legitymacja rachmistrza. Ważna jest tylko z dowodem osobistym.

PODKARPACIE. W poniedziałek do pracy w naszym województwie wyjdzie 908 rachmistrzów. Lepiej sprawdzić ich tożsamość i nie odmawiać odpowiedzi.

Policjanci z prewencji spotkali się z rachmistrzami spisowymi, którzy od poniedziałku będą przeprowadzać ankiety na terenie miasta. Rachmistrzowie dowiedzieli się w jakich terenach należy uważać i jak zachowywać się w sytuacjach kryzysowych. Nikt z uczestników spotkania tego ostatniego nie zakłada, ale lepiej więcej wiedzieć, niż później żałować.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa już od piątku, ale rachmistrze ruszą w teren w najbliższy poniedziałek. Pracę skończą ostatniego dnia czerwca. Przez cały ten czas są funkcjonariuszami publicznymi. Jednym słowem, rachmistrz korzysta z podobnej ochrony prawnej, jak poseł, senator czy prokurator. Osoba przepytywana przez rachmistrza ma obowiązek udzielania odpowiedzi.

Sprawdź identyfikator, poproś o dowód

Funkcjonariusze spisowi dostali od policjantów numery telefonów, które mają wybierać w przypadku znieważenia, kradzieży urządzenia elektronicznego, czy chociażby utrudniania czynności służbowych. W każdej z takich sytuacji policja będzie działać błyskawicznie i bezwzględnie. W przypadku zwykłego znieważenia rachmistrza, prokurator wszczyna śledztwo z urzędu i chociażby z tego względu lepiej rachmistrza szanować.

Rachmistrz podczas pracy musi posługiwać się identyfikatorem ze zdjęciem, imieniem i nazwiskiem, pieczęcią urzędu statystycznego oraz imienną pieczątką i podpisem dyrektora urzędu statystycznego, który identyfikator wydał. Identyfikator jest ważny tylko z dowodem osobistym. Rachmistrz jest więc zobowiązany pokazać również dowód. W praktyce rachmistrza będzie można poznać po przenośnym urządzeniu elektronicznym, do którego spisujący wprowadza dane. Osoby, które mają wątpliwości co do tożsamości rachmistrza lub sposobu zadawania przez niego pytań, powinny skorzystać ze specjalnych infolinii. W przypadku telefonów stacjonarnych jest to bezpłatny numer 800 800 800. Dzwoniąc z telefonu komórkowego wybieramy numer 22 44 44 777, ale będzie to połączenie płatne wg taryfy operatora. Infolinia jest czynna od godz. 8 do 20, a w weekendy od 8 do 18.

Jerzy Mielniczuk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments