Split kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa

Wiceburmistrz Jelena Hrgović przy tablicy wmurowanej w ścianę ratusza na znak rozpoczęcia współpracy Splitu i Rzeszowa. Fot. Blanka Szlachcińska
Wiceburmistrz Jelena Hrgović przy tablicy wmurowanej w ścianę ratusza na znak rozpoczęcia współpracy Splitu i Rzeszowa. Fot. Blanka Szlachcińska

RZESZÓW. We wtorek, 15 maja, w ratuszu została podpisana umowa o współpracy Rzeszowa ze Splitem.

Jest to miasto i port w Chorwacji (Dalmacja) nad Morzem Adriatyckim. Ma ponad 178 tys. mieszkańców, a Rzeszów ponad 190 tys. Umowę podpisali: wiceburmistrz Jelena Hrgović i prezydent Tadeusz Ferenc.

– Myślę, że najważniejszym punktem stycznym jest to, że 10 lat temu Rzeszów był na tym etapie rozwoju, co teraz Split. Miasto Rzeszów w tym czasie z pomocą środków unijnych zrobiło wielki krok do przodu. Dziś podpisaliśmy współpracę o miastach partnerskich i mamy nadzieję, że ta przyjaźń będzie się rozwijać. W ciągu ostatniego roku udało nam się stworzyć platformę do współpracy i mamy już kilka pomysłów na to, jak nasza współpraca w przyszłości miałaby wyglądać – mówiła Jelena Hrgović.

– W trakcie rozmów nawiązuje się przyjaźń. Wówczas okazuje się, co można przenieść od nich i co oni mogą przenieść do siebie. Czerpiemy wiedzę, współpracując z miastami na całym świecie. Podglądamy ich gospodarkę, nowoczesność i historię – mówi Tadeusz Ferenc.

Wśród miast partnerskich Rzeszowa są m.in.: Nyíregyháza (Węgry), Bielefeld (Niemcy), Buffalo (USA), Klagenfurt (Austria), Koszyce (Słowacja), Lwów (Ukraina), Iwano-Frankowsk (Ukraina), Łucko (Ukraina), Blois (Francja).

bsz

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
WYBORCA Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
WYBORCA
Gość
WYBORCA

Będą urzędasy jeżdzić na wczasy za friko.