Spocznie w Katedrze Warszawskiej

Prymas senior Józef Glemp zmarł w wieku 83 lat.

KRAJ. Kardynał Józef Glemp zmarł po ciężkiej chorobie. Uroczystości pogrzebowe potrwają trzy dni.

W środę wieczorem w warszawskim szpitalu przy ul. Płockiej przeżywszy 83 lata zmarł prymas senior kardynał Józef Glemp. Przegrał wielomiesięczną walkę z nowotworem płuc. Pomimo toczącej jego ciało ciężkiej choroby, uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kościelnych. Pożegnanie kardynała Glempa rozpocznie się w sobotę.

– Fajny był. Jak tu przyjeżdżał do Krakowa, to czasem szedł na spaghetti – mówił w wywiadzie metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz o zmarłym prymasie –  Zapisał się w historii Polski i Kościoła złotymi zgłoskami.  Będę go wspominał jako wybitnego prymasa – dodał.

Józef Glemp, osobisty sekretarz prymasa Stefana Wyszyńskiego, później prymas Polski i wieloletni przewodniczący Konfederacji Episkopatu Polski urodził się w 1929 r. w Inowrocławiu. Dorastał w niewielkiej miejscowości Rycerzewo. Mama kardynała opiekowała się domem, ociec był górnikiem. W 1956 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1981 r. piastował urząd prymasa Polski aż do 2009 r., kiedy to kończąc 80 lat zakończył również 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Następcą kardynała Glempa został arcybiskup Henryk Muszyński.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę i potrwają trzy dni. Trumna z ciałem prymasa będzie wystawiona od godz. 11 do wieczora w kościele sióstr Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu, skąd w niedzielę trafi do kościoła św. Krzyża. Na godzinę 16 zaplanowana jest msza żałobna. W poniedziałek natomiast odbędzie się msza pogrzebowa, a trumna z ciałem Glempa spocznie w krypcie pod archikatedrą warszawską. Jak podał Kardynał Nycz, taka była właśnie wola zmarłego.

Na pogrzebie prymasa seniora zjawią się najprawdopodobniej m.in. prezydent RP, który na kilka dni przed śmiercią odwiedził go w szpitalu, kardynał z Barcelony, przyjaciel prymasa i kard. Meissnera, arcybiskupa Kolonii. W ostatniej drodze będą również towarzyszyć prymasowi duchowni z Białorusi, Rosji i Ukrainy oraz członkowie Kolegium Kardynalskiego starszej generacji.

TVN 24, Onet.pl, ksz

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
babcia Jadziaiza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
babcia Jadzia
Gość
babcia Jadzia

kto w latach 60-tych rozkradł cerkiew w Rudce a,była we władaniu kościoła katolickiego.Zginęło wszystko ,pełne przepiękne wyposazenie i setki ikon oryginalnie pisanych i wiekowych.Pytam kto jest złodziejem

iza
Gość
iza

Będzie ostatnim Prymasem pochowanym w Archikatedrze. Traktowany był jako Prymas senior – bo Prymasem jest arcybiskup J. Kowalczyk.
Był prymasem na trudne czasy. W dodatku po kardynale Wyszyńskim i u boku Jana Pawła II trudno było przebić się Jego osobowości. Na pewno posiada dużo zasług dla wszystkich Polaków – nie tylko katolików. Chciał wybudowac Świątynię Opatrzności Bożej jako votum narodu – ale budowa nadal trwa.
Niech spoczywa w pokoju !!!!!!