Spopielarnia zwłok zacznie działać jesienią

Piec kremacyjny czeka na montaż na cmentarzu “Wilkowyja”. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na cmentarzu “Wilkowyja” w budynku wyremontowanej kaplicy został już postawiony piec kremacyjny. – Aby to uczynić, musieliśmy wyburzyć ścianę budynku – mówi Norbert Grabowski, kierownik robót. Piec czeka teraz na montaż.

Z zapowiedzi Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie wynika, że spopielarnia zwłok zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku. Będzie to drugie krematorium na Podkarpaciu – pierwsze powstało w Stalowej Woli.

Tego typu pochówek staje się coraz bardziej popularny i zaczyna konkurować z tradycyjnym. Głównym powodem są znaczeni niższe ceny. Co prawda, wciąż nie wiadomo, jakie ceny narzuci MPKG, ale mają być “atrakcyjne”. W Stalowej Woli cena kremacji wynosi około 650 zł, do tego trzeba doliczyć koszt urny (ceny zaczynają się od 120 zł) i trumny (ceny od 450 zł). W sumie około 1 220 zł (plus koszt pochówku w ziemi). Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł.

en

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
Krystyna
8 lat temu

Byłam właśnie na wyprowadzeniu urny na miejsce spoczynku.Część najbliższej rodziny zmarłego przybyła tylko na tą uroczystość- niestety bardzo okrojonego i bez możliwości przyjęcia Komunii – to nie wchodzi w działania Księdza, ale pieniądze płaci się 2 razy, także organiście. Moim zdanie to ciemnogród- brak zgody Kościoła na jedną uroczystość tylko przy urnie- rodzina musi mieć rozrywane dwa razy serce- a Ksiądz mówi, że wczoraj żegnaliśmy zmarłą- no to co dzisiaj żegnamy?. Chciałabym być skremowana, ale nie chcę, by moja rodzina przechodziła dwa razy uroczystość pożegnania mnie. Moim zdaniem jest to okrutne, nastawione tylko na kasę.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

ostatecznie może być trumna wiklinowa – tania / lekka/ dorze się spali / zarobią producenci wyrobów z wikliny – wpłyną podatki- podratują budżet – wszyscy będą zadowoleni.

emigrant
emigrant
8 lat temu

Na co spalac trumne ? W spopielarniach na zachodzie trumna do ceremoni pogrzebowej jest TYLKO wypozyczana. Cialo kremuje sie bez trumny. Co za niepotrzebna rozrzutnosc. A te urny to tez drogie w Polsce, tutaj sa dostepne urny nawet od 18-20 dolarow. O co chodzi ?

emigrant
emigrant
8 lat temu
Reply to  tomasz

A widziales takie nary w Oswiecimiu ? Cialo klada na specjalny metalowy wozek i wjezdza to do pieca po szynach gdzie cialo zostaje spalone i po krzyku.