Spopielarnia zwłok zacznie działać jesienią

Piec kremacyjny czeka na montaż na cmentarzu “Wilkowyja”. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Na cmentarzu “Wilkowyja” w budynku wyremontowanej kaplicy został już postawiony piec kremacyjny. – Aby to uczynić, musieliśmy wyburzyć ścianę budynku – mówi Norbert Grabowski, kierownik robót. Piec czeka teraz na montaż.

Z zapowiedzi Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Rzeszowie wynika, że spopielarnia zwłok zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku. Będzie to drugie krematorium na Podkarpaciu – pierwsze powstało w Stalowej Woli.

Tego typu pochówek staje się coraz bardziej popularny i zaczyna konkurować z tradycyjnym. Głównym powodem są znaczeni niższe ceny. Co prawda, wciąż nie wiadomo, jakie ceny narzuci MPKG, ale mają być “atrakcyjne”. W Stalowej Woli cena kremacji wynosi około 650 zł, do tego trzeba doliczyć koszt urny (ceny zaczynają się od 120 zł) i trumny (ceny od 450 zł). W sumie około 1 220 zł (plus koszt pochówku w ziemi). Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł.

en

do “Spopielarnia zwłok zacznie działać jesienią”

 1. Krystyna

  Byłam właśnie na wyprowadzeniu urny na miejsce spoczynku.Część najbliższej rodziny zmarłego przybyła tylko na tą uroczystość- niestety bardzo okrojonego i bez możliwości przyjęcia Komunii – to nie wchodzi w działania Księdza, ale pieniądze płaci się 2 razy, także organiście. Moim zdanie to ciemnogród- brak zgody Kościoła na jedną uroczystość tylko przy urnie- rodzina musi mieć rozrywane dwa razy serce- a Ksiądz mówi, że wczoraj żegnaliśmy zmarłą- no to co dzisiaj żegnamy?. Chciałabym być skremowana, ale nie chcę, by moja rodzina przechodziła dwa razy uroczystość pożegnania mnie. Moim zdaniem jest to okrutne, nastawione tylko na kasę.

 2. ROMAN

  ostatecznie może być trumna wiklinowa – tania / lekka/ dorze się spali / zarobią producenci wyrobów z wikliny – wpłyną podatki- podratują budżet – wszyscy będą zadowoleni.

 3. emigrant

  Na co spalac trumne ? W spopielarniach na zachodzie trumna do ceremoni pogrzebowej jest TYLKO wypozyczana. Cialo kremuje sie bez trumny. Co za niepotrzebna rozrzutnosc. A te urny to tez drogie w Polsce, tutaj sa dostepne urny nawet od 18-20 dolarow. O co chodzi ?

  • tomasz

   oczywiscie, ze cialo kremuje sie w trumnie! tylko jest to specjalna trumna, bez żadnych zdobien – tylko cienkie drewno, jak inaczej to sobie wyobrazales?!

   • emigrant

    A widziales takie nary w Oswiecimiu ? Cialo klada na specjalny metalowy wozek i wjezdza to do pieca po szynach gdzie cialo zostaje spalone i po krzyku.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.