Spór o Rynek w Brzozowie zakończony

Nowy brzozowski Rynek prezentuje się okazale. Jednak wielu brzozowian twierdzi, że to tylko pięknie oświetlona betonowa pustynia. Fot. Maja Zajączkowska
Nowy brzozowski Rynek prezentuje się okazale. Jednak wielu brzozowian twierdzi, że to tylko pięknie oświetlona betonowa pustynia. Fot. Maja Zajączkowska

BRZOZÓW. Modernizacja ratusza i Rynku trwała trzy lata i kosztowała 4,5 mln zł.

Po zakończeniu remontu ratusza władze Brzozowa podjęły decyzję o odnowieniu otaczającego go Rynku. Samorząd gminy Brzozów uzyskał dofinansowanie na realizację tego projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013. 30 czerwca br burmistrz Brzozowa, Józef Rzepka, w urzędzie marszałkowskim podpisał umowę.

Zabytkowy ratusz miejski znajdujący się w centralnym miejscu Rynku Brzozowa został dostosowany do nowych wymagań oraz podniesiono jego walory estetyczne. Zostały przebudowane płyty Rynku, układ dróg, chodników i oświetlenia. Wśród nowo nasadzonej zieleni znajduje się scena koncertowa. Stanęły dwie fontanny oraz parking na 24 samochody. W efekcie wokół ratusza powstała otwarta przestrzeń, atrakcyjna dla mieszkańców oraz turystów.

Projekt ten od początku jednak powodował kontrowersje wśród części mieszkańców Brzozowa. Zdaniem wielu brzozowian, przed rozpoczęciem inwestycji władze miasta nie podjęły z nimi konsultacji w tej sprawie. Zastrzeżenia dotyczą nie tylko projektu, ale również procedury administracyjnej. -Stoimy na straży przepisów prawa – twierdzi Henryk Kozik, współwłaściciel kamieniczki przy Rynku.

Jednak nie tylko procedura administracyjna budziła zastrzeżenia, a przede wszystkim liczba przewidzianych na Rynku miejsc parkingowych. – Plac wokół ratusza to dobre miejsce na parking, ponieważ w Brzozowie nie ma wielu miejsc parkingowych, a ratusz znajduje się prawie w centrum Brzozowa. Wokoło są urzędy i sklepy. Teraz zmieszczą się tam jedynie 24 samochody, a dojeżdżających jest o wiele więcej – mówi pan Paweł, mieszkaniec Brzozowa. Właściciele sklepów znajdujących się blisko Rynku twierdzą, że do tej pory było tu ponad 150 miejsc parkingowych. Teraz, gdy klienci nie mają gdzie zaparkować, obroty handlowców zmniejszyły się o około 50 procent.

Starostwo Powiatowe w Brzozowie pozwolenie na budowę wydało w kwietniu 2011 roku. Po rozpoczęciu prac dziewięciu właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości sąsiadujących z Rynkiem skierowało do starosty brzozowskiego wniosek o wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Starosta odmówił, gdyż żaden z wnioskodawców nie mógł być uznany za stronę postępowania. Wtedy mieszkańcy Brzozowa złożyli skargę do wojewody podkarpackiego, która postanowiła uchylić zaskarżoną decyzję i skierować do ponownego rozpatrzenia przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie. Na to postanowienie wnioskodawcy złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Władze miasta stoją jednak na stanowisku, że Rynek to nie parking., tym bardziej, że miejsca parkingowe są dostępne w pobliżu.

Maja Zajączkowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
7 lat temu

Byłam,widziałam i bardzo mi się podoba.Jeszcze piękniej będzie, jak przyjmą się brzozy.Zawsze z przyjemnościa wracam do swojego rodzinnego miasta i cieszę się gdy jest coś dobrego zrobione.Panie Burmistrzu!Teraz do tego pieknego rynku należałoby poprawić skandalicznie zniszczone chodniki.Pozdrzwiam Wszystkich Brzozowiaków.