Spór śledczych z sądem o decyzję w sprawie marszałka

CBA i prokuratura widziałyby Karapytę w areszcie. Tymczasem marszałek wrócił do normalnej pracy w Urzędzie Marszałkowskim. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, LUBLIN. Prokuratura złożyła zażalenie na decyzję sądu w sprawie aresztu tymczasowego dla Mirosława Karapyty.

– Podejrzany powinien być zadowolony – takie słowa, zdaniem portalu niezalezna.pl, miał usłyszeć w zeszłym tygodniu marszałek Karapyta od sędzi Sądu Rejonowego Lublin-Zachód Katarzyny Gałus, po ogłoszeniu możliwości opuszczenia przez niego aresztu za 60 tys. zł poręczenia. Dzięki temu Karapyta mógł wrócić do pracy w Urzędzie Marszałkowskim.

Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne na wypuszczenie marszałka zareagowały niezadowoleniem, co doprowadziło do ostrego starcia tych instytucji z lubelskim sądem. Od jego wyniku zależy, czy marszałek najbliższe miesiące spędzi w areszcie, czy na wolności.

W piątek szef CBA Paweł Wojtunik złożył do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko sędzi. – Mamy wątpliwości co do zachowania sądu w stosunku do aresztowanego marszałka woj. podkarpackiego – mówi rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. Mają one polegać na braku zachowania przez sędzinę bezstronności, obiektywizmu i niezawisłości.

Reakcja sądu była szybka. Na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik i sędzia Sądu Okręgowego Artur Ozimek stwierdził, że takie działania są próbą bezprawnego wpływania na niezawisłość sądu i stosowania polityki zastraszania sędziów postępowaniami dyscyplinarnymi. – Jeśli mają żal, to niech mają, ale taka forma mówienia o tym w mediach jest nieodpowiednia – mówi w rozmowie z „Super Nowościami” Ozimek. Jest też oburzony pismem CBA do ministra sprawiedliwości. – CBA powinno złożyć zażalenie do sądu, a nie kwestionować jego decyzję. Chodzi o zastraszenie? Będą grozili nam postępowaniem dyscyplinarnymi? – pyta. Co do cytowanej wypowiedzi sędzi do marszałka, Ozimek stwierdził, że nie ma jej w protokole, a jeśli zaistniała, to obecny tam prokurator powinien złożyć w tej sprawie oświadczenie.

– CBA nie krytykuje, nie komentuje, a tym bardziej nie podważa decyzji sądu. Działanie Szefa CBA nie jest krytyką niezawisłego sądu, a jedynie reakcją, do której jest zobligowany jako funkcjonariusz publiczny – odpowiada na te zarzuty rzecznik CBA.

Kilka godzin po konferencji sędziego Ozimka, zażalenia na decyzje sądu umożliwiające marszałkowi, a także jednemu z podejrzanych przedsiębiorców, wyjście z aresztu za wpłacenie poręczenia, rzeczywiście wpłynęły. Tyle że nie z CBA, lecz z Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie. – Na tym etapie postępowania te decyzje, niezależnie od kwot poręczeń (odpowiednio 60 i 30 tys. zł – red.) są błędne, bo nie zapewniają odpowiedniego toku postępowania – mówi prokurator Andrzej Jeżyński. – Podejrzani powinni dowiadywać się o toku sprawy z pism, a nie z mediów – dodaje.

Odpowiedź Sądu Okręgowego w Lublinie na zażalenia prokuratury będą znane najwcześniej w przyszłym tygodniu. Co istotne, będą również prawomocne. Sam marszałek zachowuje spokój i utrzymuje swoją niewinność. W poniedziałek wziął udział w kolejnej sesji Sejmiku.

Arkadiusz Rogowski

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
WładysławciupakImię (wymagane)Aleksanderandrej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Władysław
Gość
Władysław

Korupcja jest obrzydliwa, trzeba ją stanowczo tępić. Mam nowe zadanie dla CBA 1,5 ml odprawy dla prezes PPNG ,kto podpisał taką umowę i dlaczego , a jeśli prawo pozwalało to wykryć tego kto takie prawo ustanowił i podać do publicznej wiadomości . Dopóki tak będzie stanowione prawo korupcji się nie pozbędziemy a Polska będzie biednym krajem.

Aleksander
Gość
Aleksander

Ciekawe jak pana Marszałka przywitała żona w domu…

Ambroży
Gość
Ambroży

” FAKT” o podkarpackim marszałku:

„Im ważniejsze stanowiska, im więcej pieniędzy, tym większa woda sodowa uderza do głowy. Seksmarszałek z Podkarpacia, któremu prokuratura postawiła 7 zarzutów korupcyjnych, oraz oferowanie pracy za seks, ma na sumieniu także własną rodzinę. Kiedy zaczęło mu się powodzić, zapomniał skąd pochodzi i odciął się od uboższych krewnych – Odkąd doszedł do zaszczytów, zapomniał o rodzinie – żali się krewny żony marszałka.”
… a on pierniczy że nadal reprezentuje wyborców????

andrej
Gość
andrej

Nie wszyscy wiedzą, że obecny naczelnik z Przemyśla od celników, spotykał się w 2009 roku w knajpkach z panem marszałkiem prosząc o pomoc w zdobyciu stanowiska na zacisznej.

ROMAN
Gość
ROMAN

no proszę skończyło się z rakietami w Korei – z zamachami w Bostonie a tu kolejny temat na kilka tygodni zastępujący istotne tematy na zielonej wyspie .

olo
Gość
olo

wy się kłócicie a marszałek pracuje na swója niewinność.

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

Olo, to salomonowa mysl.

kysyprzemysl
Gość
kysyprzemysl

A ja tu powiem Wam nie wiele,
– nie jestem Jego przyjacielem.
Ale w CBA ja nie wierzę,
– to przyznam szczerze.

Jak kto tutaj podskakuje ,
– też afery się montuje.
Przyjaciele się poodsuwali,
– aby ich też nie badali.

Koledzy coś na sumieniu mają,
– wszyscy teraz Go nie znają.
Jakie afery są na szczycie,
– tego nawet nie widzicie.

Polskę całą już sprzedają,
– czego z CBA to nie badają.
Ano jak się da,
– kupią Polskę z CBA.

Jak co usłyszę,
– to dopiszę.

2 maja 2013
Autor KYSY zwany także Trybun Ludowy
e-mail: kysyprzemysl@gmail.com
tel: 781-096-772

Ambroży
Gość
Ambroży

Mam pytanie czy na sesji sejmiku ociekało seksem , czy capiło??. A może panowała idylla spokoju i niewinności koalicyjnej elyty?

Wieslawus
Gość
Wieslawus

Trzeba było iść i zobaczyć i wąchać jeżeli cię to interesuje. Drzwi były otwarte. Ale lenistwem od ciebie „pociąga”.

ciupak
Gość
ciupak

TRZEBA ZLIKWIDOWAĆ TO PAŃSTWO W PAŃSTWIE .
DOKĄD SĘDZIOWIE I PROKURATORZY MAJĄ POZOSTAC BEZKARNI ??????
CZAS SKOŃCZYĆ Z BEZPRAWIEM I WSADZIĆ DO WIĘZIEŃ CHOĆ 1/3 tych przekrętasów

ciupak
Gość
ciupak

– Podejrzany powinien być zadowolony …

a to sucz