Spora część kobiet tkwi w niewolnictwie

Blanka Szlachcińska, dziennikarka Super Nowości, dręczyła Janusza Palikota kobiecymi pytaniami. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. 20 października (sobota) w Hotelu Prezydenckim odbyło się spotkanie Ruchu Kobiet, na którym pojawił się przewodniczący Ruchu Palikota.

ZOBACZ ZDJĘCIA

- Co Pan sądzi na temat obecnie rządzącej koalicji?
- Koalicja PO i PSL wyczerpała już swój mandat. Jest kilka możliwych rozwiązań np. przyspieszone wybory, ale jeśli nie, to możemy doprowadzić do jakichś zmian w tej koalicji. Np. to, co myśmy proponowali jako Ruch Palikota. Można budować koalicję parlamentarną bez naszego udziału w rządzie, z poparciem niektórych działań premiera, gdy byłaby gwarancja: in vitro, związków partnerskich i połączenia ZUS-u i KRUS-u. Jeśli nie, to PO powinno zmienić kandydata na premiera. Tusk miał kilka bardzo słabych wystąpień, a sytuacja w partii rządzącej jest bardzo krytyczna.

- Co z PSL?
- PSL jest partią szkodzącą Polsce. Jest to partia pełna nepotyzmu, wprowadzająca na niebywałą skalę cynizm do polityki. Jedną z głównych chorób życia politycznego jest to, że mało kto wierzy w intencje polityków. Bez tej wiary jesteśmy w sytuacji, że często nie są to wybory jakiejś wizji rozwoju, są to wybory przeciwko Kaczyńskiemu, przeciwko Tuskowi itd. Agonia Tuska zaczęła się od momentu kiedy nie wyciągnął żadnych konsekwencji z taśm PSL-u i zwieńczeniem będzie takie wsparcie dla Pawlaka przez ostatnie miesiące, które prowadzi do głębokiego kryzysu w samej PO.

- Co chce Pan przekazać dziś kobietom?
- Obudźcie się kobiety! Spora część kobiet tkwi w niewolnictwie i są z tego zadowolone, bo nie mają tej świadomości. Jak ja widzę tę listę “Talibów Podkarpackich”, jak widzę kobiety które głosują na rzecz ograniczenia praw kobiet, to co to jest jak nie świadomość niewolnicza? Jaki normalny człowiek ogranicza swoje własne prawa? Dlatego trzeba naprawdę wstrząsnąć wami. Wczoraj Episkopat wezwał do nienaruszania sumienia posłów w sprawie zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Co to znaczy “nie naruszania sumienia posłów”? Znaczy Episkopat wychodzi z założenia, że większość posłów, oczywiście już przymuszana przez tenże Episkopat, każe wam, niewolnicom współczesnym, rodzić dzieci, które umrą. Czyni z waszego ciała trumnę, w której jest pochowane to dziecko, które musi umrzeć, bo według tego przepisu, który zaproponowała SP, także płód, który wiadomo, że umrze po urodzeniu ma być urodzony. To kim wy jesteście? Czym raczej jesteście? Propozycja Donalda Tuska, propozycja wydłużenia urlopu macierzyńskiego dzisiaj w Polsce, czym jest jak nie kultywowaniem systemu niewolniczego? Co oznacza wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla kobiet, którym teraz jest tak trudno wejść na rynek pracy? Jeszcze mniejszą szansę na umowę o pracę, bo to tworzy tylko barierę, jeśli kobieta pójdzie, nie na 6, tylko na 12 miesięcy na urlop macierzyński, to kto ją zatrudni na umowę o pracę? Dlatego was proszę, żebyście po tym spotkaniu spędziły godzinę dziennie na namawianiu koleżanek do działania. Nie musicie wstępować do RP, żeby być w Ruchu Kobiet. Nie trzeba nawet być w Ruchu Kobiet, by móc z naszej listy wystartować jako niezależny kandydat.

- Co z tego, że jak Pan mówił 80 proc. kobiet chce liberalizacji ustawy aborcyjnej, skoro ta ustawa odpadła i w najbliższym czasie nie ma szansy powodzenia?
- RP złoży teraz tę ustawę w trzech oddzielnych aktach prawnych. Oddzielnie dostęp do środków antykoncepcyjnych, edukacja seksualna oraz liberalizacja ustawy o aborcji. Miejmy nadzieję, że przynajmniej dwa pierwsze punkty przejdą w tym parlamencie i PO będzie miała odwagę zagłosować za. Jeśli przez te 4 lata, co roku parlament będzie dyskutował o aborcji, to w końcu, po tych 4 latach, jeśli nie ten parlament, to następny przegłosuje tę ustawę. W polityce bardzo często rzecz polega nie na wprowadzeniu tego od razu w życie, tylko na zmianie opinii publicznej. Jesteśmy na tym etapie, jako partia opozycyjna, że próbujemy zmienić opinię publiczną na ten temat. Rezultaty są moim zdaniem zadowalające.

- Co PO pokazała swoim wyborcom przez głosowanie w sprawie dopuszczenia do dalszych prac ustawy SP zaostrzającej przepisy aborcyjne?
- Platforma właśnie tym zatarła różnicę. Ludzie wciąż myślą, że PO czymś różni się od PiS-u. Niczym! No gadaniem tak. W gadce Platforma jest inna, ale w zasadach działania jest dokładnie taka sama jak PiS i w tym sensie czas wreszcie skończyć z tą ściemą. Wybór między PO, a PiS-em nie jest żadnym wyborem. Na szczęście macie państwo alternatywę.

z Januszem Palikotem rozmawiała Blanka Szlachcińska

do “Spora część kobiet tkwi w niewolnictwie”

  1. Natalia

    Jak mawiał Kaźmirz Pawlak : „Mądrego to i przyjemnie posłuchać”:)

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.