Sposób na karnawałowe przyjęcie

Przygotowanie zwykłego poczęstunku jest proste, co innego organizowanie party. Domowe przyjęcia, do których w karnawale nie brak okazji, są trudniejszym wyzwaniem. Wbrew pozorom, mało kto zna na pamięć przeznaczenie poszczególnych kieliszków, sztukę komponowania modnej deski serów i wiele inne zasad, składających się na efektowne spotkanie przy stole czy bufecie.

Jakie kieliszki

Do szampana i win musujących – wysokie i smukłe, zwane fletami, lekko zwężające się ku górze. Trzymamy je za nóżkę, by dłonią nie ogrzewać trunku. Dawniej szampan serwowano w płaskich kieliszkach i nadal tak można, choć generalnie odchodzi się od tego.

Do czerwonego wina – kieliszek nieco pękaty, z dużą, lekko zwężającą się ku górze czarą. Nóżka nie jest zbyt długa. Trzymamy za czaszę.

Do białego wina – kształt kieliszka zbliżony do tego, w jakim serwuje się czerwone wino, ale wielkość mniejsza i węższa czasza. Można też używać kieliszek a la tulipan, rozszerzany górą.

Do wódki – nieduży, zarówno na nóżce jak i bez. W tych z nóżką podajemy wódki czyste i gatunkowe, w kieliszkach bez nóżki tylko wódki czyste (przy czym te serwuje się zamrożone, a gatunkowe w temp. pokojowej).

Do likieru – przypomina kieliszek do wódki na nóżce, z tym, że jest smuklejszy.

Do brandy – pękaty kieliszek zwężający się ku górze. Trzymamy za czaszę.

Do koktajli – kształt rozszerzającego się ku górze stożka. Służy do podawania drinków, np. z sokami i owocami.

Do long drinka – szklanka zwana tombler, zazwyczaj prosta i wysoka. Musi mieć grube dno, jak szklanka do whisky.

Do whisky – niska, prosta szklanka z grubym dnem, szersza niż do long drinka

Jaki trunek do czego

do ryb i białego mięsa lub drobiu – wino stołowe białe półwytrawne

do pieczystego i dziczyzny – czerwone wino

do spaghetti z mięsem – czerwone wino

do spaghetti w sosie pomidorowym – białe wino

do przekąsek – białe wytrawne

do serów – czerwone wino (np. burgundzkie)

do przystawek i dania głównego – zmrożona wódka i wytrawne wino

do ryb i dań z jajek – schłodzone białe wino

do potraw z grzybów – czerwone wino

do ciast i kawy – wina półsłodkie, słodkie i likiery

Deska serów – jak komponować

Deskę serów wymyślili Francuzi. Sery najlepiej serwować po zakończeniu głównego posiłku, ale przed deserem. Nie jest to kolejność przypadkowa. Sery neutralizują pokarmy o kwaśnym odczynie (np. mięsne) i oczyszczają kubki smakowe, przygotowując na odbiór nowych wrażeń.

Deska serów idealnie sprawdzi się jako wykwintna przekąska do wina. Na dużą deskę wykładamy różne rodzaje serów. Mogą to być kawałki o wadze 25–30 dag. Najlepiej układać je według kierunku wskazówek zegara, zaczynając od serów miękkich, a kończymy na serach twardych. Taka zasada również obowiązuje przy ich spożywaniu. Lepiej też zaczynać od serów łagodnych, a potem sięgaj po coraz ostrzejsze.

Sery najlepiej podawać z owocami np. winogronem, orzechami włoskimi, krakersami, pieczywem. Zanim przybędą goście, gotową deskę należy przykryć kloszem i odstawić na chwilę w chłodne miejsce.

Przykładowa zawartość: 2 rodzaje żółtego sera (twarde) – jeden łagodny, drugi ostry. Oprócz tego ser z pleśnią, mozzarella w kulkach, ser feta w zalewie i marynowanymi suszonymi pomidorami i oliwkami.

Ponadto: winogrona, orzechy, żurawina.

Są też różne tematyczne warianty: deska serów wędzonych, deska serów pleśniowych, deska serów owczych itd.

Sztućce bez gaf

Nakrywając do stołu, pamiętaj o żelaznych zasadach:

* Noże i łyżki zawsze kładziemy po prawej stronie talerza, widelce po lewej, a przed talerzem (u góry) sztućce do deseru, chyba że sztućce włożone są w formę serwetkową po prawej stronie talerza.

* Kolejność ułożenia sztućców jest odwrotna do kolejności podawania potraw, tzn. od zewnątrz są te, które przydadzą się najpierw. Sztućce układamy w równej odległości zarówno od brzegu stołu, jak i od talerzy. Ostrza noży są skierowane w stronę talerza, zęby widelca do góry, zaś wypukła część łyżki do spodu (choć w tym przypadku są dwie szkoły).

* Serwetkę płócienną ustawiamy na talerzu zakąskowym lub po lewej stronie (może być na talerzyku do pieczywa). Szkło do napojów ma być z prawej strony talerza przed nożami. Kieliszek na pierwszy trunek powinien być bliżej gościa, pozostałe ukosem lub półkolem u góry talerza.

Kiedy zabrać talerz?

Sztućce skrzyżowane na talerzu oznaczają, że dana osoba jeszcze nie skończyła, robi sobie małą przerwę lub czeka na dokładkę.
Nóż i widelec ułożone równolegle na godzinie piątej to sygnał, że posiłek jest skończony i można już zabrać nakrycie.

Żadnych kapci!

Wciąż panuje u nas dziwny zwyczaj zdejmowania butów przez gości. Niektórzy “troskliwi” gospodarze wręczają przybyłym pantofle. Żałosny to jednak widok: pięknie ubrana kobieta lub mężczyzna w garniturze i… kapciach lub boso. Ludziom chodzi o to, by nie zabrudzić podłogi, a przecież zapraszane osoby są ważniejsze i z pewnością zadbają o wejście w czystym obuwiu lub wezmą własne eleganckie na zmianę.

A może w kuchni?

Kiedyś nie do pomyślenia było wpuszczać gości “za kulisy przyjęcia”, pokazywać garnki lub – o zgrozo – stawiać przybyłe osoby przy garach. Obecnie upowszechnia się u nas moda na wspólne gotowanie. To jeden z pomysłów na urozmaicenia spotkania z rówieśnikami. Panuje nawet moda na kulinarny entuzjazm i tzw. cooking party, czyli spotkania wypełnione gotowaniem. Można je zamknąć w kręgu samych znajomych lub zaprosić kulinarnego specjalistę, który przewodzi amatorom.

Halina Kossak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments