Spotkania z pisarzami

Edward Marszałek w 2010 roku wydał “Wołanie z połonin. Opowieści bieszczadzkich goprowców”

RZESZÓW. Poeci, beletryści, reporterzy – Światowy Tydzień Książki zapowiada się w naszym mieście ciekawie.

Przez kilka dni w Empiku (Galeria Graffica, Rzeszów, ul. Lisa Kuli 19), odbywać się będą spotkania ze znanymi pisarzami. Wielu z nich pochodzi z naszego regionu i pisze o swojej małej ojczyźnie.
W piątek o godz. 18, gościem będzie Ewa Kopsik, autorka książki “Uciec przed cieniem”, opowiadającej o wiedeńskim środowisku emigracyjnym w okresie PRL. Bohaterką powieści jest młoda, zagubiona i niestabilna emocjonalnie kobieta, która nie może się odnaleźć w środowisku wiedeńskich artystów.

Następnego dnia (sobota, o godz. 17) będzie można porozmawiać z Agnieszką Wójcińską, która napisała zbiór siedemnastu wywiadów z najlepszymi polskimi reporterami pt. “Reporterzy bez fikcji”. Wójcińska pyta dziennikarzy o warsztat, o poszukiwanie tematu, o jasne i ciemne strony pracy nad reportażem.

Krzysztof Potaczała przybliży bohaterów swojej książki “KSU – rejestracja buntu” w niedzielę o godz. 17.

Kolejnym gościem będzie Robert Bańkosz (poniedziałek, godz. 16:30 Popularny regionalista, autor przewodników, książek i publikacji poświęconych kulturze materialnej i duchowej Łemków i Bojków, cerkwiom prawosławnym i greckokatolickim, stosunkom polsko-ukraińskim oraz przygodom dobrego wojaka Szwejka w Galicji. Tego samego dnia, ale o godz. 17:30 współautor książki „Pora na dobranoc” Wojciech Jama, Założyciel i dyrektor Muzeum Dobranocek w Rzeszowie opowie o swoim zbiorze pamiątek z popularnych dobranocek.

Na środę (20 kwietnia, godz. 17) zaplanowano spotkanie z Edwardem Marszałkiem, naukowcem, leśnikiem, ratownikiem GOPR, autorem książek o południowo-wschodniej Polsce. Ostatnia, to wydana w 2010 roku “Wołanie z połonin. Opowieści bieszczadzkich goprowców” zawiera wspominania o ponad pięćdziesięciu akcjach ratowniczych prowadzonych w latach 1962-2005 na terenie Bieszczadów. Większość z nich to pouczające historie, zakończone szczęśliwym finałem.

W czwartek (21 kwietnia)odbędą się dwa spotkania. O godz. 16.30 z czytelnikami spotka się Henryk Nicpoń, dziennikarz, pisarz i poeta, zaś o godz. 17:30 Stanisław Kłos wybitny krajoznawca, autor ponad dwudziestu publikacji. Jego ostatnia książka to ,,Krajobrazy nieistniejących wsi”.

hk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments