Spotkanie z autorem książki „Wołyń zdradzony”

RZESZÓW. Księgarnia Libra zaprasza na spotkanie autorskie z Piotrem Zychowiczem, autorem książki „Wołyń zdradzony”, które odbędzie się 12 listopada o godz. 17.00 w siedzibie w księgarni (ul. Jagiellońska 12). Piotr Zychowicz jest publicystą historycznym. Pisze o II wojnie światowej, zbrodniach bolszewizmu i geopolityce europejskiej XX wieku. 

„Wołyń zdradzony” opowiada o tym, jak w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ukraińscy nacjonaliści wymordowali 100 tysięcy Polaków. Gdzie wtedy była Armia Krajowa? Gdzie było Polskie Państwo Podziemne? Dlaczego nic nie zrobiono, by ratować polską ludność cywilną? Piotr Zychowicz udziela na te pytania szokującej odpowiedzi. Armia Krajowa zlekceważyła banderowskie zagrożenie, zignorowała liczne ostrzeżenia o nadciągającym niebezpieczeństwie. Wszystkie wysiłki skupiła bowiem na szykowaniu przyszłego powstania – operacji „Burza”. Dowódcy AK nie chcieli walczyć z UPA, by nie „trwonić” sił potrzebnych im do walki z Niemcami. Do końca wierzyli, że z banderowcami uda się dogadać. Gdy Polskie Państwo Podziemie podjęło wreszcie interwencję, była ona tragicznie spóźniona i niewystarczająca.

Wokół książki Piotra Zychowicza wybuchł wielki skandal. Miała ona bowiem w tym roku największą szansę na wygraną w konkursie Książka Historyczna Roku i prawdopodobnie zdobyłaby nagrodę, gdyby nie to…, że została wycofana. Decyzja organizatorów była szeroko komentowana. pojawiły się oskarżenia o cenzurę. W końcu odwołano konkurs.

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hijenaolo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

AK pod koniec wojny na wyzwolonych terenach brala udział w bratobójczych walkach z lewicujacą partyzantką,takie byly wytyczne lodyńskich sprzedajnych politykierow

olo
Gość
olo

„Bohaterowie” z AK :D Ignorują zagrożenie ze strony banderowców – ginie jakieś 100k Polaków. Organizują powstanie warszawskie, choć wiedzą że żadnej pomocy nie będzie – ginie drugie tyle, a stolica w gruzach :) Teraz władza każe ich kochać i hołubić jakby byli zbawieniem dla świata :D Paradne :)