Spotkanie z poetką w krośnieńskiej bibliotece

Podczas spotkania Halina Kurek wspominała m.in. współpracę z dr Józefem Janowskim, krośnieńskim poetą, archeologiem, muzeologiem. Fot. Archiwum

KROSNO. W Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z Haliną Kurek, poetką ze Zręcina k. Krosna.

Podczas spotkania Halina Kurek mówiła o debiucie literackim i osobie, która pomogła jej znaleźć się w kręgu ludzi pióra: Wacławie Turku, krośnieńskim poecie, który prowadzi Klub Literacki w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Halina Kurek urodziła się w Bóbrce, z wykształcenia jest polonistką, ukończyła Studium Nauczycielskie w Przemyślu. Wydała pięć tomów poetyckich: „Progi” (2005), „Miejsca na własność” (2006), „Na wielkim dniu” (2008), „Bawełniany motyl” (2010), „Dekoracje i jedwabie” (2012).

Wielokrotnie nagradzana była w konkursach literackich. Tom „Progi” został uznany przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich za najlepszy debiut roku 2005. Poetka otrzymała też wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim „O Dzban Czarnoleskiego Miodu”. Za wiersz „Opowieść Kozaka” przyznano jej III nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o „Lampę Ignacego Łukasiewicza” organizowanym przez Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie. W 2009 roku otrzymała „Złote Pióro”, honorową nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie. W 2011 roku została doceniona przez redakcję miesięcznika literackiego „Akant”, przyznano jej II nagrodę w XI Agonie Poetyckim „O wieniec Akantu”.

Jest członkiem Klubu Literackiego Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz wiceprezesem Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie.
Interesuje się malarstwem i rysunkiem, kolekcjonuje albumy z zakresu historii sztuki.

Poezja Haliny Kurek jest bogata i różnorodna. W jej wierszach pojawiają się motywy rustykalne. Poetka powraca do przeszłości, wspomina dom rodzinny i życie na wsi. Opisuje miejsca sobie bliskie: Duklę, Bóbrkę, Olchowiec. Halina Kurek pisze też wiersze miłosne.

Tematem jej utworów są również współczesne wydarzenia (m.in. katastrofa budowlana w Katowicach w 2006 r. czy katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w 2010 r.) oraz przeżycia religijne (np. wiersz „Spotkanie z papieżem”).

wz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o