Sprawa przejęcia wojskowego szpitala przez miasto nabiera tempa

Wszystko wskazuje na to, że już w pierwszym kwartale przyszłego roku 114. Szpital Wojskowy w Przemyślu stanie się oficjalnie Szpitalem Miejskim w Przemyślu. Fot. Ewa Faber

PRZEMYŚL. Czy 114. Szpital Wojskowy w Przemyślu stanie się oficjalnie Szpitalem Miejskim w Przemyślu?

Choć uchwałę w sprawie przejęcia od MON-u 114. Szpitala Wojskowego w Przemyślu radni podjęli już dość dawno, ostatnio cicho było o konkretach w tym temacie. Do czasu, bo niedawno przemyski magistrat dostał z MON projekt porozumienia w tej sprawie.

– Zawiera on niewielkie zmiany w stosunku do tego, co wspólnie wcześniej ustaliły obie strony – mówi dość enigmatycznie rzecznik prezydenta Przemyśla, Roberta Chomy, Witold Wołczyk.

Jak się dowiedzieliśmy, zmiany te dotyczą m.in. przejęcia wraz ze szpitalem także przyszpitalnej kaplicy. Wszystko wskazuje na to, że zarówno ministerstwu, jak i władzom Przemyśla zależy na szybkim opracowaniu ostatecznego kształtu  porozumienia i podpisaniu go. Według naszych nieoficjalnych informacji może to nastąpić nawet w końcu tego miesiąca lub na początku grudnia.

Jednak by 114. Szpital Wojskowy w Przemyślu zmienił ostatecznie nazwę na zgodną z uchwałą Rady Miejskiej Szpital Miejski w Przemyślu i stał się naprawdę miejską placówką,  musi upłynąć co najmniej 3 miesiące od daty podpisania porozumienia.

Wokół przejęcia przez miasto 114. Szpitala Wojskowego, choć żadna opcja nie była mu zdecydowanie przeciwna, było nieco kontrowersji. Głównie dlatego, że Przemyśl jest poważnie zadłużony, a prowadzenie takiej placówki, jak szpital jest kosztowne. 114. Wojskowy co prawda nie przynosił w ostatnim roku strat, ale jak podkreślano, wynikało to z braku inwestycji. W szpitalu zatrudnionych jest około 500 pracowników, którzy na mocy obowiązujących przepisów przez rok nie mogą stracić pracy, ani mieć zmniejszonych poborów.

Co jednak będzie po upływie tego roku i jak miasto poradzi sobie z utrzymaniem szpitala, na razie pozostaje zagadką przyszłości.

emka

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia
Gość
Kasia

Ta decyzja przyczyni się do likwidacji nowoczesnego szpitala na Monte Cassino i jak zwykle Przemyśl obudzi się z ręka w nocniku. Nie na darmo Urząd Marszałkowski umożliwia dyrektorowi zadłużać i przekazywać majątek szpitala w prywatne ręce. Załogi obydwu szpitali spokojnie mogłyby pracować na Monte a i pacjenci spokojnie by się tam zmieścili no i przewietrzyłoby się kilku ordynatorów, ale dyrektor musiałby być z wojska.