Sprawcy włamania do kościoła ekskomunikowani

– To był wstrząs dla parafian, gdy dowiedzieli się, że z włamywacze wykradli komunikanty z tabernakulum – powiedział ks. Piotr Fortuna, proboszcz parafii w Wyżnem . – Młodzi sprawcy mieli przystąpić do bierzmowania. Jeżeli ich wiara byłaby głęboka, to nie okradliby kościoła. Fot. Wit Hadło

WYŻNE k. STRZYŻOWA. Młodzi złodzieje ukradli naczynia liturgiczne i wysypali komunikanty. Za ten czyn zostaną wykluczeni z życia Kościoła.

Policjanci ze Strzyżowa zatrzymali w poniedziałek trzech 16-latków, którzy ponad tydzień temu włamali się do kościoła w Wyżnem. Złodzieje ukradli z kościoła naczynia liturgiczne i wysypali komunikanty na posadzkę. Ponieważ są nieletni, zostali wypuszczeni na wolność i sprawą zajmie się Sąd Rodzinny w Strzyżowie. Za profanację Najświętszego Sakramentu zostali ekskomunikowani, czyli wykluczeni z życia Kościoła.

Do włamania do kościoła w Wyżnem doszło w nocy z 5 na 6 kwietnia. Pani kościelna, która przyszła przygotować kościół do nabożeństwa, zauważyła porozrzucane przy ołtarzu komunikanty. Zorientowała się, że kościół został okradziony. Złodzieje zabrali pozłacane naczynia liturgiczne. Ksiądz proboszcz oszacował straty na 4,5 tys. zł.

W sercach parafian pozostał ból
- Bardzo się cieszę, że policja odnalazła kielichy, ale mimo to w moim sercu i parafian pozostał ból, bo doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu – powiedział nam ks. Piotr Fortuna, proboszcz  parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Wyżnem. – Przed poranną sobotnią mszą zapukała do moich drzwi pani kościelna. Drżącym głosem powiedziała, że ktoś włamał się do kościoła. Odwołaliśmy poranną mszę świętą i odprawiona została dopiero po południu. Odbyły się modlitwy przepraszające za ten świętokradzki czyn.

- Policjanci ustalili, ze sprawcy dostali się do kościoła przez dwa wybite okienka w podpiwniczeniu – poinformowała mł. asp. Katarzyna Ciuba z policji w Strzyżowie. – Sprawcami są 16-latkowie z powiatu strzyżowskiego. Od początku funkcjonariusze podejrzewali, ze sprawcami mogą być nieletni, ponieważ okienka w podpiwniczeniu były małe. Osoba dorosła nie miała szans się przez nie przecisnąć.

Ekskomunika mocą prawa Stolicy Apostolskiej
Trzech 16-latków przyznało się do włamania. Policjanci odzyskali 6 skradzionych naczyń liturgicznych i bezprzewodowy mikrofon. Za swoje postępowanie młodzi ludzie odpowiedzą przed sądem rodzinnym. Ze strony Kościoła zostali z kolei ekskomunikowani, czyli wykluczenie z życia kościoła. Przez wiele lat nie będą mogli korzystać z sakramentów świętych: m.in. nie otrzymają podczas spowiedzi rozgrzeszenia i nie zostanie im udzielona komunia święta. Jeżeli jednak wyrażą skruchę i poprawią się, to po latach może być z nich zdjęta ekskomunika.

W minioną niedzielę we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odczytano komunikat księdza biskupa Kazimierza Górnego, w którym poinformował o nałożeniu ekskomuniki na sprawców profanacji Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z prawem kanonicznym „kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradztwa zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice mocą samego prawa, zarezerwowanego Stolicy Apostolskiej”.

Mariusz Andres

do “Sprawcy włamania do kościoła ekskomunikowani”

 1. stasiek

  Mamy 21 wiek, każdy może sam otworzyć Bibilie i poczytać, szukać źródeł. Ksiądz nie powinien być jedynym medium przekazywania informacji na temat wiary. Znam księdza który wprost mówi że cała nasza wiara idzie w złym kierunku, świątynie nabierają pogańskiego wyglądu itd. ale pewnie to sie nie zmieni. Jednak jakby to nie wyglądało w kościele/świątyni dalej jest Bóg. Tego przepychu w kościele nieda sie wyplewić…

 2. Janek

  Wobec tego jesli papież jest tylko człowiekiem to dlaczego przypisał sobie ileś tam wiekow wstecz że jest nieomylny ???
  Przypisał sobie że jest nie omylny a tym czasem kosciół katolicki przez te wieki tak daleko odszedl od tego co Jezus i pierwsi apostołowie głosili że jesli się w to bardziej wglebic to hmm… lekki szok sie przezyje.

  Powiadasz że mylę wiarę w Boga z wiarą w ksieży- no przepraszam bardzo ale kto powinien być wzorem i przekazywać wlasciwą wiedzę jak nie ksieża ?? Nie chodzi mi juz tyle o wzór osobistego charakteru bo wiadomo że nie każdy jest idealny ale chodzi mi o przekazywana wiedzę, np jak można modlić się do Maryji skoro Biblia tego zabrania, jest w niej udukomentowane 3 wniebowstąpienia lecz nie ma kompletnie zadnego opisu wniebowstąpienia Marii, następna rzecz to msze za zmarlych rzekomo cierpiacych w czyjscu, – no ludzie jak mozna taką ciemnotę ludziom wciskać !
  Koscioł katolicki kompletnie odszedł od prawdziwej nauki, lecz oczywiscie nie mozna też go definitywnie potępiać bo gdyby nie ten koscioł to nie było by Lutra i jego przewrotu na własciwe tory.
  Generalnie jest to temat rzeka jednak każdego goraco namawiam by szukal wiedzy i poznania na te tematy, bo tez jakby nie bylo jest to też powiazane z naszym powodzeniem osobistym- mam tu na mysli wlasciwą postawę do kogo mamy sie modlić.
  Polecam tresciwy artykuł który pewnie wstrząsnie nie jednym czytelnikiem http://www.eliasz.dekalog.pl/goscie/palla/krolowa.htm
  Autor tego tekstu Alfred Palla ma rownież inne bardzo ciekawe wykłady dostepne na you tube.

  I aby bylo jasne, nie mam nic do ksieży że zyją ponad stan i tak dalej, niech nawet jeżdzą sobie maybahami z kochanką u boku ale nech nauczają tego co nauczali pierwsi apostołowie.

  Pozdrawiam pogodnie.

 3. stasiek

  Janek nic nie stoi na przeszkodzie abyś się wypisał z kościoła katolickiego idź i zrób to. Kolejna sprawa to jak mnóstwo osób z Twoim podejściem ( moje było takie samo, do czasu aż zrozumiałem że nie modle się dla księży, kościołów, pomników i obrazów i tego co ludzie robią z wiarą chrześcijańską ( pisze ludzie bo księża,biskupi czy też papież jest tylko człowiekiem, nie zapominając o nas samych ) mylisz wiarę w Boga z wiarą w księży.

  Ludzie do kościoła chodzi się modlić w wszelaki sposób do BOGA, a nie pokazać się, przypodobać księdzu.

 4. Janek

  Ja też chcę być ekskomunikowany czy jak to sie tam zwie,
  Już parę lat temu zrozumialem że nie warto wierzyć w te gusła jakimi posługują się czarnuchy sukienkowi.
  Dla cierpliwych i szukajacych prawdy polecam :

  http://www.stara.alberto.pl/download/czesc_1.mp3

  http://www.stara.alberto.pl/download/czesc_2.mp3

  http://www.stara.alberto.pl/download/czesc_3.mp3

  Polecam masę innych dobrych informacji które można znaleść w sieci, a i polecam film „Luter” ten który z pare lat temu został nakręcony i dostał nawet jakieś tam wyróżnienia, lecz niestety oficjalnie nigdy niedoczekal się premiery w PL – czyzby było to przypadkowe w kraju gdzie czarnuchy i purpuraty sukienkowi mają tak duże wpływy ?….

  Przepraszam wszystkie osoby które czują się zgorszone moim nazewnictwem ksieży i biskupów ale zapewniam Was wszystkich że jesli zrozumiecie na czym polega tak naprawdę chrzescijanstwo to stosunek do tej organizacji bedziecie mieć podobny czego i Wam serdecznie życzę.

 5. rara

  Nienawiść…to prawda a nie nienawiść….ksieża żyją ponad stan z pieniążków biednych ludzi, którzy ślepo wierzą w każde słowo wypowiadane na kazaniu…..a tym czasem księża obracają się w świecie bogactwa….posiadają dzieci i prywatne mieszkania…rozbijają się po pijaku drogimi samochodami….gwałcą nieletnich chłopców….. ale sami to najlepiej pouczają… nauczają….mówią jak prawidłowo żyć…..prosze poczytać trochę zagranicznych książek opartych na faktach…ale ok…w Polsce srodowisko księży jest nie do tknięcia…takie święte krowy…

 6. olo

  Ciekawe czy się tym przejmą,

 7. ga pa

  Za to że ich nie dopuszczono do bierzmowania.

 8. PawełP

  NO cóż… szkoda komentować. Czyn jak najbardziej nie zasługuje na rozgłos i pochwałę, ale postawa księdza tym bardziej…

  • alex

   do PawełP
   a w czym ty ksiądz zawinił wg ciebie?

   • PawełP

    Swoją postawą… brakiem przebaczenia do duszyczek zbłądzonych i zachłannością…
    Zauważ, że Kielich był pozłacany i kosztował aż 4.5 tyś zł podczas gdy zapewne na ten cel zebrał sporo więcej… bo kielich miał być złoty… Naród dał… widzi że się świeci i myśli że kielich ze złota…. Nikt nie żałował choć do garnka nie było co włożyć… A ksiądz jak to ksiądz na rękę zakłada sygnet i zegarek wykonane ze złota ale kielich już tylko pozłacany. Pewnie i mnie już ekskomunikuje.

 9. iza

  Rara
  zawsze możesz wyjechać do Holandii tam już jasność , a jak nie to do getta środowiskowego

 10. GoldFinger

  Śródtytuł: Za ten czyn zostaną wykluczeni z życia Kościoła.
  Treść: Za profanację Najświętszego Sakramentu zostali ekskomunikowani

  To zostali czy zostaną wykluczeni?

 11. iza

  Przebaczy tylko trzeba spowiedzi i żalu za grzechy.
  Jak jesteś katolikiem to wiesz tak oczywiste rzeczy.

 12. rara

  POPIERAM…jakie nauki przekazuje kOŚCIÓŁ…..podobno Chrystus kazał przebaczać….a może mała gruba koperta w ramach przebaczenia???

 13. katolik z fary

  I pomyslec ze Chrystus Pan byl milosierny i przebaczal winnym.
  Ksiadz NIE PRZEBACZY NIGDY !!

  • witness

   Nie chodzi o to czy ksiądz przebaczy, czy nie. Miała miejsce profanacja Najświętszego Sakramentu. Powtarzam Najświętszego Sakramentu. Nie ma większej świętości na ziemi niż Eucharystia. To Ciało Boga, który oddał na nas życie. Chcesz świadectwa Eucharystii, poszukaj w necie. Przykładów i świadectw nie brakuje. Polecam cykl filmików ŚWIADECTWA czy ŻYWA WIARA na youtube.
   Jeżeli ktoś nie wierzy w filmiki, to może zadzwonić i porozmawiać osobiście z osobami. Gdzieś tam pod koniec jest adres strony zawierającej kontakt.

  • icek

   oczywiście jeśli się jest złośliwym to tak się pisze. Czym innym jest przebaczenie a czym innym poniesienie kary. Jan Paweł II przebaczył Turkowi co do niego strzelał, ale ten poniósł karę .Ciekawy jestem jak ty przebaczasz? Zwłaszcza będąc złośliwym wobec Kościoła.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.