Sprawcy włamania do kościoła ekskomunikowani

– To był wstrząs dla parafian, gdy dowiedzieli się, że z włamywacze wykradli komunikanty z tabernakulum – powiedział ks. Piotr Fortuna, proboszcz parafii w Wyżnem . – Młodzi sprawcy mieli przystąpić do bierzmowania. Jeżeli ich wiara byłaby głęboka, to nie okradliby kościoła. Fot. Wit Hadło

WYŻNE k. STRZYŻOWA. Młodzi złodzieje ukradli naczynia liturgiczne i wysypali komunikanty. Za ten czyn zostaną wykluczeni z życia Kościoła.

Policjanci ze Strzyżowa zatrzymali w poniedziałek trzech 16-latków, którzy ponad tydzień temu włamali się do kościoła w Wyżnem. Złodzieje ukradli z kościoła naczynia liturgiczne i wysypali komunikanty na posadzkę. Ponieważ są nieletni, zostali wypuszczeni na wolność i sprawą zajmie się Sąd Rodzinny w Strzyżowie. Za profanację Najświętszego Sakramentu zostali ekskomunikowani, czyli wykluczeni z życia Kościoła.

Do włamania do kościoła w Wyżnem doszło w nocy z 5 na 6 kwietnia. Pani kościelna, która przyszła przygotować kościół do nabożeństwa, zauważyła porozrzucane przy ołtarzu komunikanty. Zorientowała się, że kościół został okradziony. Złodzieje zabrali pozłacane naczynia liturgiczne. Ksiądz proboszcz oszacował straty na 4,5 tys. zł.

W sercach parafian pozostał ból
– Bardzo się cieszę, że policja odnalazła kielichy, ale mimo to w moim sercu i parafian pozostał ból, bo doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu – powiedział nam ks. Piotr Fortuna, proboszcz  parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Wyżnem. – Przed poranną sobotnią mszą zapukała do moich drzwi pani kościelna. Drżącym głosem powiedziała, że ktoś włamał się do kościoła. Odwołaliśmy poranną mszę świętą i odprawiona została dopiero po południu. Odbyły się modlitwy przepraszające za ten świętokradzki czyn.

– Policjanci ustalili, ze sprawcy dostali się do kościoła przez dwa wybite okienka w podpiwniczeniu – poinformowała mł. asp. Katarzyna Ciuba z policji w Strzyżowie. – Sprawcami są 16-latkowie z powiatu strzyżowskiego. Od początku funkcjonariusze podejrzewali, ze sprawcami mogą być nieletni, ponieważ okienka w podpiwniczeniu były małe. Osoba dorosła nie miała szans się przez nie przecisnąć.

Ekskomunika mocą prawa Stolicy Apostolskiej
Trzech 16-latków przyznało się do włamania. Policjanci odzyskali 6 skradzionych naczyń liturgicznych i bezprzewodowy mikrofon. Za swoje postępowanie młodzi ludzie odpowiedzą przed sądem rodzinnym. Ze strony Kościoła zostali z kolei ekskomunikowani, czyli wykluczenie z życia kościoła. Przez wiele lat nie będą mogli korzystać z sakramentów świętych: m.in. nie otrzymają podczas spowiedzi rozgrzeszenia i nie zostanie im udzielona komunia święta. Jeżeli jednak wyrażą skruchę i poprawią się, to po latach może być z nich zdjęta ekskomunika.

W minioną niedzielę we wszystkich kościołach diecezji rzeszowskiej odczytano komunikat księdza biskupa Kazimierza Górnego, w którym poinformował o nałożeniu ekskomuniki na sprawców profanacji Najświętszego Sakramentu. Zgodnie z prawem kanonicznym „kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradztwa zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice mocą samego prawa, zarezerwowanego Stolicy Apostolskiej”.

Mariusz Andres