Sprawdź, co zdrożało w 2011 roku

Stawki VAT poszły w górę a co za tym idzie ceny… prawie wszystkiego. I choć nie wszystkie podwyżki są drastyczne, i tak dostaniemy nieźle po kieszeniach. A zdrożała większość produktów i usług począwszy od artykułów spożywczych a skończywszy na usługach internetowych i telefonicznych.

Od 1 stycznia podstawowa stawka VAT wzrosła z 22 do 23 proc. Ale na tym nie koniec obniżone stawki VAT: 3 proc i 7 proc również wzrosły do 5 i 8 proc. Jak ma się to do naszych wydatków? Zapłacimy po prostu więcej za większość usług i towarów.

Droższe jedzenie

Zdrożały produkty żywnościowe, bowiem stawka VAT 3 i 7 proc. została zamieniona 5 procentową. Do tej pory na żywność nieprzetworzoną obowiązywała stawka 3 proc, na żywność przetworzoną 7 proc a na napoje, alkohole czy słodycze 22 proc. Wydawać by się mogło, że rzeczywiście jaja, warzywa czy owoce powinny zdrożeć a na przykład alkohol i słodycze potanieć. Niestety nie do końca. Cukier zostanie objęty stawką 8 procentową, choć jako żywność przetworzona powinien być objęty 5 procentową. Przez to droższa będzie produkcja napojów słodzonych, słodyczy czy wypieków które zawierają cukier.
Drożej zapłacimy też za piwo i papierosy. Półtoralitrowa butelka tego trunku będzie droższa o 2-3 grosze i choć stawka VAT na papierosy wzrosła zaledwie o 1 proc, wzrosła na nie akcyza. Co oznacza to dla palaczy? Za paczkę zapłacą więcej o kilkadziesiąt groszy.

Droższe ubrania

Drożej zapłacimy również za ubrania. I choć wzrost stawki VAT jest mały, bo zaledwie 1 procentowy, na świecie wzrosły ceny bawełny (aż o 90 proc.). Do podwyżek cen dojdzie najprawdopodobniej na wiosnę a w przypadku, gdyby ceny bawełny nadal rosły, możemy się spodziewać podwyżek rzędu nawet 20 proc.
Podwyżką zostały objęte również artykuły i ubranka dla dzieci i niemowląt. Do tej pory były one objęte 7 procentową stawką VAT. Teraz jest to już 23 proc.

Droższy prąd

W górę poszły też ceny prądu i leków na które VAT wzrósł z 7 do 8 proc. Ale możliwe jest, że podwyżki nie uderzą nas  mocno po kieszeniach. Wszystko zależy od aptek, które zdecydują czy podwyżkę VAT wezmą na siebie, czy “uraczą” nią klientów. Za prąd natomiast zapłacimy o 3,8 – 7,4 proc. więcej. Inaczej przedstawiają się ceny gazu. Te z kolei spadną. Niestety taka sytuacja utrzyma się tylko do końca marca. Potem możemy oczekiwać podwyżki.

Droższe paliwo i samochody

Podwyżki obejmą również ceny paliwa. Nie tylko z 22 proc wzrósł do 23 proc. VAT, co poszła w górę również opłata paliwowa, która zbierana jest na finansowanie wszelkich inwestycji drogowych oraz kolejowych. Za paliwo zapłacimy więc więcej o 5-7 groszy za litr. Ale na tym nie koniec. Następnej podwyżki cen paliw możemy się spodziewać w maju. Wtedy bowiem zostanie zniesiona ulga w podatku akcyzowym na biokomponenty, które są obowiązkowo dolewane do paliwa.
Zdrożeją również auta oraz usługi związane z ich ekspoatacją. Jednak podwyżki dotkną przede wszystkim małych, tanich aut których sprzedawcy mają za małe marże. Niestety skoczą w górę także opłaty za parkowanie samochodów, ceny części zamiennych oraz możemy się spodziewać wyższych opłat za naprawy i przeglądy aut.


Droższe opłaty za telefon

Złe wiadomości mamy również dla użytkowników telefonów i internetu. VAT z 22 proc wzrósł do 23 proc. Niektóre sieci jak Orange i Play zapowiadają wprawdzie, że podwyżkę wezmą na siebie tak, by nie odczuli jej klienci. Inaczej jest w przypadku operatora Era. Tu z kolei ceny wzrosną zgodnie ze stawką VAT.

Droższe bilety kolejowe

Z 7 do 8 proc skoczyła również stawka VAT w przypadku kolei. Dla naszych kieszeni było by to prawie nie odczuwalne jednak ceny biletów kolejowych są wyższe, bo zdrożały koszty energii i dostępu do sieci kolejowej. Różnica jest odczuwalna, kilkuprocentowa.

Droższe meble i sprzęt RTV i AGD

Za sprawą 1 procentowego wzrostu stawek VAT  podrożały meble oraz sprzęt RTV i AGD. Może na razie nie są one aż tak widoczne, bo jest okres intensywnych noworocznych wyprzedaży, jednak już wkrótce zaczniemy je odczuwać. Jednak marka IKEA zapowiedziała, że ceny z minionego roku zostaną utrzymane do sierpnia tego roku

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments