Sprawdź czy masz lub przeszedłeś bezobjawowo chorobę. Zrób test

To czy wygramy walkę z epidemią w głównej mierze zależy od nas samych. Ważna jest higiena (częste mycie rąk, noszenie maseczek w miejscach publicznych) i dystans społeczny. Świadoma diagnostyka dopełnia jednak działania zapobiegawcze w rozprzestrzenianiu się wirusa – mówi Stanisław Mazur. Fot. Wit Hadło

– Wykonujemy testy komercyjnie, ale mamy też umowę z funduszem i robimy testy osobom wyjeżdżającym do sanatorium czy będących w kwarantannie a także studentom kierunków medycznych. Ostatnio wykonujemy całą masę testów górnikom i ich rodzinom ze Śląska. Mamy doskonały sprzęt i szybkie testy, zarówno genetyczne służące do wykrycia wirusa Sars-Cov-2 i serologiczne, wykrywające przeciwciała. Od 31 lipca wprowadzamy nowość, testy genowe, których wynik będzie gotowy już po 6 minutach – mówi Stanisław Mazur, szef CM Medyk w Rzeszowie.

Jakie konkretnie testy oferuje Medyk? Testy na przeciwciała: szybki test na przeciwciała IgM i IgG (jakościowo z krwi pobranej z palca). Wynik znany jest już po 15 minutach. Wynik badania określi czy pacjent miał kontakt z koronawirusem. Dodatni wynik świadczy o przebyciu zakażenia lub toczącej się infekcji. Ujemny wynik badania świadczy o tym, ze organizm nie wytworzył przeciwciał. Badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgM i IgG (ilościowo z krwi żylnej). Wynik badania w ciągu kilku godzin. Wynik badania świadczy jak wyżej. Diagnostykę genetyczną metodą RT PCR, do której służy próbka wymazu pobrana z gardła i/lub nosogardzieli za pomocą wymazówki. Polega ono na wykryciu obecności genu RdRp oraz genu E. Dzięki temu można potwierdzić lub zaprzeczyć obecności wirusa. – Mamy też urządzenie, które jest w stanie wykonać 72 badania w ciągu godziny, to też badanie genetyczne którego gotowy wynik będziemy znać już po 6 minutach – mówi lekarz. – Cena takiego badania? 200 zł. Ta metoda badania sprawdzi się podczas wydarzeń z dużą liczbą osób, np. konferencje, kongresy czy wesela.

Ceny innych testów kształtują się w przedziale od 50 do 500 zł. I tak – szybki test na przeciwciała IgM i IgG (jakościowo): 50 zł badanie wykonywane przez wizyta w przychodniach CM MEDYK (przed wizyta lekarską, stomatologiczną, badaniami itp.)’ 70 zł – badanie niezależnie od wizyty w przychodni dla pacjentów zapisanych do lekarzy rodzinnych POZ’ 150 zł – badanie niezależnie od wizyty w przychodni dla pozostałych pacjentów; badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgM (półilościowo): 100 zł; badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgG (półilościowo): 100 zł; badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgG + IgM: 190 zł; badania genetyczne RP PCR: 500 zł. Przed wykonaniem testu warto się umówić telefonicznie. Pacjenci chcący się przebadać mogą skorzystać z punktu pobrań drive-thru przy przychodni Medyk przy al. Rejtana 53 w Rzeszowie. W regionie jest jeszcze 11 mobilnych punktów, w których można sprawdzić, czy jest się zakażony koronawirusem. Dla osób na kwarantannie czy jadących do sanatorium pobieranie wymazów jest darmowe (finansowane przez NFZ), dla pozostałych chętnych to koszt 500 zł. Punkty badań na obecność koronawirusa znajdują się obok szpitali: w Jaśle, Mielcu, Przemyślu, Jarosławiu, nr 2 w Rzeszowie, Łańcucie, Przeworsku, Leżajsku, Krośnie, Sanoku, Lubaczowie.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
leszekJola Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
leszek
Gość
leszek

Bardziej lokalny biznesmen który na układy z urzędnikami nie tylko w ratuszu a na samym końcu dopiero kardiolog.

Jola
Gość
Jola

Dziś aby się dowiedzieć czy jesteś zdrowy musisz mieć skierowanie do sanatorium albo lekarzowi do kieszeni za skierowanie a potem za badanie