Sprawdź jakie zmiany przyniósł 2011 rok

Każdy nowy rok niesie za sobą zmiany. W 2011 roku pojeździmy szybciej po autostradach. Niestety dzień wolny za wypadające w sobotę święto nie będzie już nam przysługiwał a i od mandatu tak łatwo nie będzie się można już wywinąć.

Nowy rok rozpoczął się zapowiadanymi już podwyżkami VATu. Oprócz tego więcej zapłacimy też za abonament radiowy i radiowo-telewizyjny.

Za używanie telewizora i radia zapłacimy miesięcznie 20 gr. więcej

Dla przykładu zamiast opłaty w wysokości 5,30 zł za używany odbiornik radiofoniczny, zapłacimy teraz 5,35 zł a w skali roku będzie to wydatek rzędu 58,75zł a nie jak do tej pory 58,20zł. Podobnie będzie w przypadku odbiorników telewizyjnych, za używanie których zapłacimy od 17,50 zł zamiast okrągłych 17 złotych. Rocznie nasze opłaty wzrosną do 188, 30 zł (dotychczas było to 186, 70zł.)

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie, dodatkowy dzień wolny

Wzrośnie za to minimalne wynagrodzenie do 1,386zł. Jest to wprawdzie nieznaczna różnica, bo do tej pory minimalna płaca wynosiła 1,317zł. brutto, ale zawsze to dodatkowy grosz w kieszeni. Powody do uśmiechu mają również ci, którzy pobierają zasiłek lub świadczenie przedemerytalne. Wszyscy ci, będą mogli zarobić więcej bez obaw, że świadczenie ulegnie zmniejszeniu lub zawieszeniu. Wszystko to za sprawą tego, że do podstawy, która brana jest pod uwagę przy obniżaniu świadczenia będą się liczyły tylko dodatkowo zarobione pieniądze a nie jak dotąd kwota pobieranego zasiłku. UWAGA! Zasiłek zostanie zmniejszony wówczas, gdy osoba która pobiera zasiłek przedemerytalny uzyska z pracy przychód wyższy niż 25 proc. średniego wynagrodzenia.
Zyskujemy również dodatkowy 1 dzień wolny od pracy. 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, będziemy mogli pozostać w domach i zamiast w pracy spędzić ten czas z rodziną. Niestety od 1 stycznia zniesiony został obowiązek oddawania przez pracodawcę dni świątecznych które wypadły w dzień wolny od pracy np. w sobotę.

W te dni będziesz mieć wolne:

6 stycznia – czwartek, Święto Trzech Króli
24 kwietnia – niedziela, Wielkanoc
25 kwietnia – poniedziałek, drugi dzień Wielkanocy
1 maja – niedziela, Święto Pracy
3 maja – wtorek, Święto Konstytucji 3 Maja
12 czerwca – niedziela, Zielone Świątki
23 czerwca – czwartek, Boże Ciało
15 sierpnia – poniedziałek, Wniebowzięcie NMP
1 listopada – wtorek, Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada – piątek, Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – niedziela, Boże Narodzenie
26 grudnia – poniedziałek, drugi dzień świąt

Nie znikną atrapy oradarów

Nowy rok przyniesie również kilka zmian dla kierowców. Na autostradach pojedziemy szybciej. Można już rozpędzić się nawet do 140 km/godz. Na razie nie znikną znienawidzone przez wszystkich kierowców atrapy oradarów. Przez pierwsze półrocze Policja będzie Inspekcji Transportu Drogowego przekazywała kompetencje w zakresie kontroli prędkości. W drugim półroczy analizowane będą miejsca, z których znikną puste słupy oradarów, a w których pozostaną lub zostaną ustawione nowe. Te zmiany będą następowały dopiero w 2012 roku. Od mandatu za przekroczenie prędkości nie będzie można już tak łatwo wywinąć, bo czas postępowania mandatowego wydłuży się z 30 do 180 dni. Niewątpliwym udogodnieniem będzie natomiast możliwość rejestracji pojazdu przez Internet. Wystarczy że odpowiednie dane potwierdzisz podpisem elektronicznym i dołączysz skany dokumentów, faktur i opłat. Odpowiednie aplikacje internetowe, dzięki którym będziesz mógł zarejestrować samochód, udostępni Ci starostwo. kr

Nie masz firmy, NIP jest Ci nie potrzebny

To nie koniec nowości, które niesie za sobą rok 2011. Osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczej, Numer Identyfikacji Podatkowej, czyli NIP, będzie od teraz zbędny. Od 1 stycznia wystarczy Ci jedynie Twój numer PESEL. Dodatkowo nowe numery NIP przestaną być w ogóle wydawane.
Zmiany nie ominęły również przepisów, które dotyczą osób samozatrudnionych lub zatrudnionych na podstawie umowy, umowy o dzieło bądź zlecenia. Pracodawca nie będzie mógł traktować ich nierówno w stosunku do pracowników zatrudnionych na etacie. Ponad to nowe przepisy surowo zabraniają nierównego traktowania ze względu na płeć, narodowość, pochodzenie etniczne w sprawach, które związane są z edukacją, opieką zdrowotną czy w dostępie np. do usług mieszkaniowych.
Zmieniają się też zasady zatrudniania osób  z zagranicy (np. Białorusinów, Rosjan, Ukraińców, Gruzinów czy Mołdawian). Wszyscy ci będą mogli pracować u nas bez zezwolenia o pracę tylko na podstawie oświadczenia pracodawcy, który będzie miał zgłosić chęć zatrudniania obcokrajowca w powiatowym urzędzie pracy.
Od 1 lipca będą nowe dowody osobiste

Nie będą wprawdzie różnić się wiele od tych, które mamy obecnie, ale nowością będzie chip, w którym, będą zapisane nasze dane wraz z elektronicznym podpisem. Dzięki nowemu dowodowi, będziemy mogli potwierdzić swoją tożsamość w całej strefie Schengen.
Studenci zapłacą mniej za przejazdy

Powody do radości mają również studenci. Od tego roku za przejazdy pociągami i autobusami będą płacić mniej i to aż o połowę! Wszystko za sprawą ulgi, która z 37 proc wzrosła do 51 proc. Od 1 stycznia taniej będzie można więc jeździć pociągami ekspresowymi, pospiesznymi i osobowymi oraz autobusami. Uwaga! Zniżki przysługują studentom, którzy nie ukończyli 26 roku życia.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments