Sprawdź stan swoich płuc. Zrób spirometrię

Spirometria to proste, bezinwazyjne badanie, które, szczególnie palacze, powinni wykonywać systematycznie, raz do roku. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. 9 placówek z regionu włączyło się do akcji bezpłatnych badań spirometrycznych w dniach 27 – 29 czerwca.

– Badanie spirometryczne, które pomaga ocenić przepływy powietrza w oskrzelach i płucach powinno być robione systematycznie tak jak np. mierzenie poziomu cukru we krwi, cholesterolu czy wysokość ciśnienia. Pozwoliłoby to wykryć początki bardzo groźnej choroby – mówi dr n. med. Marta Rachel, specjalista chorób płuc i alergologii z Podkarpackiego Ośrodka Pulmonologii i Alergologii w Rzeszowie.

Spirometria pozwala wykryć m.in. źle leczoną astmę oskrzelową oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Według ekspertów choruje na nią 2 mln osób, 50 proc. nie wie, że jest chora i nie leczy się. Dlatego każda osoba przebadana podczas tegorocznej akcji (z nieprawidłowym wynikiem badania) otrzyma list do swojego lekarza rodzinnego, aby rozpoczął dalszą diagnostykę.

POChP – choroba palaczy
Żeby zachorować wystarczy 20 paczko-lat, czyli 20 lat palenia po paczce papierosów dziennie. Każdy palacz po czterdziestce powinien więc wykonać spirometrię, czyli badanie wydolności płuc, które może wykazać, że doszło do obturacji, czyli skurczu oskrzeli w wyniku toczącego się w płucach procesu zapalnego. To zaś prowadzi do przewlekłego niedotlenienie organizmu wraz z często występującymi zaburzeniami krążenia mózgowego, a więc zaburzeń funkcji poznawczych oraz zmian nastroju i zachowania.

Chorzy na POChP kaszlą i okresowo odksztuszają gęstą plwocinę. Proces chorobowy skraca im życie średnio o 15 lat. W grupie chorych na POChP dochodzi do zwiększonej ilości zachorowań na choroby układu krążenia (zawał serca, udar mózgu), rozwijają się choroby nowotworowe (płuc, przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego).

Lista ośrodków, które będą prowadziły bezpłatne badania spirometryczne:
Rzeszów – Zespół Opieki Zdrowotnej nr 2, Centrum Medyczne MEDYK, NZOZ PROMEDICA, NZOZ PALOMED, NZOZ ANI-MED
Sadowie – Ośrodek Zdrowia
Rogi – NZOZ VITA
Miejsce Piastowe – NZOZ VITA
Nowa Dęba – SP ZZOZ

Adresy i telefony można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments