Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego

PODKARPACIE. Używane obecnie dowody osobiste są ważne przez 10 lat od daty wydania. Dokumenty tożsamości w formacie plastikowej karty zaczęto wydawać od początku 2001 r. Pierwsze dowody, wydane w styczniu 2001 r. tracą obecnie ważność.

Z nieważnym dowodem osobistym nic już nie będzie można załatwić, wylegitymować się w banku, by pobrać pieniądze lub założyć konto, odebrać list polecony na poczcie itd. Warto więc sprawdzić, kiedy upływa okres ważności twojego dowodu osobistego. Data ta znajduje się w prawym dolnym rogu strony ze zdjęciem, na znaku hologramie. Jeżeli termin ważności dokumentu upłynął lub upływa w najbliższych tygodniach, to trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu.

Dotyczy to ludzi urodzonych pod koniec 1982 r. i na początku 1983 r. Oni bowiem kończyli 18 lat na przełomie wieków i na początku 2001 r. otrzymali pierwsze plastikowe dowody osobiste. Starsi, którzy wymieniali książeczkowe dowody na plastikowe mogą być na razie spokojni. Wymiana rozpoczęła się dopiero w 2003 r., więc ich dokumenty są jeszcze ważne co najmniej 2 lata.

kr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments