Sprawdziliśmy, jak wygląda nowa droga lotniska

Po zjechaniu z ekspresówki na skrzyżowaniu powiatowej drogi nr 1376 i starej drogi krajowej nr 19 (obecnie gminnej) dojeżdżający do lotniska stają przed problemem. Jeśli skręcimy w lewo, dojedziemy na lotnisko. Szkoda, ze znaki nas o tym nie informują, są nieaktualne i zdewastowane. Fot. Artur Getler

RZESZÓW, JASIONKA. Drogą S19 można dojechać do lotniska w Jasionce. Potrzebne są jednak lepsze oznaczenia. 

Wraz z oddaniem miejskiego łącznika z A4 i S19, Rzeszów uzyskał istotną drogę, która umożliwia ominięcie centrum i szybkie dostanie się na krajową dziewiątkę i dziewiętnastkę lub z nich w drugą stronę, tj. na krajową czwórkę lub starą obwodnicę Rzeszowa. Nowa droga umożliwia także dojazd do portu lotniczego w Jasionce z pominięciem centrum Rzeszowa. Sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda dojazd do podkarpackiego okna na świat.

Otóż jeszcze na rondzie Pobitno znaki informują, że w stronę lotniska powinniśmy jechać na północ, tj. al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Jedziemy prosto i na rondzie
Kuronia znów znaki informują, gdzie skręcić, aby jechać w stronę portu lotniczego. Skręcamy więc na rondzie w prawo, czyli wjeżdżamy na miejski łącznik z autostradą i po chwili dojeżdżamy do węzła Rzeszów – Wschód. Jedziemy dalej prosto teraz już ekspresówką S19, więc… legalnie gaz do dechy.

Po około 2 kilometrach kolejna wskazówka, że jedziemy dobrze. Naszym oczom ukazuje się znak informacyjny Węzeł Jasionka za 1500 metrów. Na samym węźle znaki informacyjne kierują nas w prawo – zjeżdżamy pod S19 i tu na dobrze oznakowanym rondzie wjeżdżamy na drogę powiatową nr 1376 Jasionka – Medynia Łańcucka. Jedziemy oczywiście za znakami w stronę portu lotniczego.

Tu sielanka się kończy… Po kilkuset metrach zastanawiamy się, czy to faktycznie droga w kierunku podkarpackiego okna na świat. Jakoś tak wąsko, żadnego znaku. Po przejechaniu około kilometra klapa. Skrzyżowanie ze starą krajową dziewiętnastką (obecnie jest to droga gminna w zarządzie gminy Trzebownisko).

Znający okolicę wiedzą, że do portu lotniczego trzeba skręcić w lewo. Jednak ktoś, kto okolicznej topografii nie zna, staje przed dylematem. Nieaktualne zdewastowane oznakowanie, nawet istotny znak ustąp pierwszeństwa przewrócony. Znaki mówią, że dojechaliśmy do drogi krajowej nr 19, co jest nieprawdą, bo przed nami droga gminna. Co gorsza, nie ma nawet malutkiej strzałeczki z dumnym napisem którędy na lotnisko do “Jasionka air port”.

Jako „tutejsi” nie błądzimy i jedziemy w lewo, by po niecałym kilometrze dojechać do skrzyżowania, na szczęście już pięknie oznaczonego, i skręcić w prawo we właściwą drogę na lotnisko, która zwiedzie nas już prościutko pod terminal pasażerski.

Podsumowując: na lotnisko dojedziemy wygodnie, jednak nie obejdzie się bez znajomości terenu lub wskazówek GPS, bo na porządne oznakowanie ze strony odpowiednich służb nie zawsze możemy liczyć.

Artur Getler

do “Sprawdziliśmy, jak wygląda nowa droga lotniska”

 1. rz-suv

  Niestety tak jest , że w Polsce znaki nie są po to aby gdziekolwiek kierowały kierowców ale po to aby urzędnicy mieli „zaliczoną” robotę. W całej Polsce widać idiotyczne oznakowania i mało kto, nie znając drogi jest w stanie dojechć do punktu docelowego polegając tylko na znakach. Typowym przykładem jest wpisywanie na znakach nie dużego miasta ale końca drogi o danym oznaczeniu. Stąd się biorą takie kwiatjki ja droga wojewódzka na Bełżec ( wielki ośrodek ), Barwinek, Korczową itp. Ile się na CB osłuchałem – liuzie jak jechać z Rzeszowa na Przemyśl, Jarosław?? – ano bracie kieruj się na Korczową, albo jak jechać z Jarosłąwia na Tomaszów, Zamość – noo kochany – nasi geniusze kierują na Bełżec – dlaczego taka pipidówa jest na znakach? ano dlatego,że tam kończy się droga 805 i zaczyna DK 17. Tylko,ze to głównie fakt interesujący urzędników a nie kierowców. Kierowca kieruje się na większe miasto i tak w całej Europie się drogi znakuje. W Europie ale nie w Polsce. Jak wykazali reporterzy ne ma spójnej całości oznakowania, więc gdzieś ten kierowca się zgubić musi. Ale problem z tego typu urzędniczą głupotą to nie tylko znaki. To też krzywe ronda typu Rondo JPII w Rzeszowie. Każdy widzi że dziecko zbudowało by to lepiej, żeby kierowcy nie musieli ostro łamać aut w skręcie a jechali płynnie, ale urzednicy odpowiadają, ze zbudowano je „zgodnie ze sztuką” Tylko że ta sztuka to nie Malczewski ale Picasso. Podobnie wygląda sprawa wysepek na krajowej czwórce w Lubzinie prowadzących do każdej chałupy we wsi, ale to już inny wielki temat. Tak jak kretyńskie ekrany dźwiękochłonne budowane w lasach i polach też oczywiście „zgodnie ze sztuką”

 2. gość

  jak tylko otwarli ten nowy łącznik to przez dwa dni kierowali też na Korczową ! na trzeci dzień dopiero zakreślili kierunek na Korczową

 3. automobile

  I co najważniejsze omijamy całe centrum miasta .

 4. automobile

  Na rondzie Załęże skręcamy w prawo na nowo otwartą autostradę i w niecałe 10 minut dojeżdżamy do Rudnej Małej a stamtąd na lotnisko jest już rzut beretem :D

  • Osmg

   Do ronda Załęże (chyba chodziło o rondo Kuronia?) nie dochodzi autostrada ani nawet droga ekspresowa, która zaczyna się dopiero poza granicą Rzeszowa.

 5. Z Jasionki

  No dyć kazden wi jak trafić na lotnisko. O co chodzi?

 6. Wen

  Wyjazd z lotniska w kierunku Sokołowa Młp. to dopiero porażka! zero zjazdów tylko jeden pas, zawsze jest tam problem

  • gość

   cała droga od portu w kierunku Jasionki i wyjazd na lublin będzie w najbliższym czasie przebudowana jak dobrze pójdzie łącznie z łącznikiem na s19 który ominie miejscowość

 7. byly urzednik

  tak wygląda większośc znaków w gm. Trzebownisko. Proszę przejechac się starą drogą na lotnisko to zobaczycie bogactwo tej gminy i porównacie do tego co głoszą urzędnicy gminy. Proszę przyjechac do miejscowości np Łąka Terliczka Łukawiec to sie za głowę złapiecie w jakim kiepskim stanie są miejscowosci pod rządami P.Fedana – przystanki zamalowane, tak samo budynki użyteczności publicznej, dziurawy asfalt i praktycznie brak chodników… na farbę na zamalowanie nie ma ale na podwyżki dla wójta i nowych urzędników nie brakuje…

 8. ROMAN

  wygląda że ” temat ” z dojazdem na lotnisko jest ; za trudny/ skomplikowany/ przerasta możliwości decydenta/ jest nie do ogarnięcia aby był ; prosty/ łatwy / czytelny / zrozumiały np. dla przyjezdnych z innego regionu – kto śpi ?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.