Sprawdziliśmy, jak wygląda nowa droga lotniska

Po zjechaniu z ekspresówki na skrzyżowaniu powiatowej drogi nr 1376 i starej drogi krajowej nr 19 (obecnie gminnej) dojeżdżający do lotniska stają przed problemem. Jeśli skręcimy w lewo, dojedziemy na lotnisko. Szkoda, ze znaki nas o tym nie informują, są nieaktualne i zdewastowane. Fot. Artur Getler

RZESZÓW, JASIONKA. Drogą S19 można dojechać do lotniska w Jasionce. Potrzebne są jednak lepsze oznaczenia. 

Wraz z oddaniem miejskiego łącznika z A4 i S19, Rzeszów uzyskał istotną drogę, która umożliwia ominięcie centrum i szybkie dostanie się na krajową dziewiątkę i dziewiętnastkę lub z nich w drugą stronę, tj. na krajową czwórkę lub starą obwodnicę Rzeszowa. Nowa droga umożliwia także dojazd do portu lotniczego w Jasionce z pominięciem centrum Rzeszowa. Sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda dojazd do podkarpackiego okna na świat.

Otóż jeszcze na rondzie Pobitno znaki informują, że w stronę lotniska powinniśmy jechać na północ, tj. al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Jedziemy prosto i na rondzie
Kuronia znów znaki informują, gdzie skręcić, aby jechać w stronę portu lotniczego. Skręcamy więc na rondzie w prawo, czyli wjeżdżamy na miejski łącznik z autostradą i po chwili dojeżdżamy do węzła Rzeszów – Wschód. Jedziemy dalej prosto teraz już ekspresówką S19, więc… legalnie gaz do dechy.

Po około 2 kilometrach kolejna wskazówka, że jedziemy dobrze. Naszym oczom ukazuje się znak informacyjny Węzeł Jasionka za 1500 metrów. Na samym węźle znaki informacyjne kierują nas w prawo – zjeżdżamy pod S19 i tu na dobrze oznakowanym rondzie wjeżdżamy na drogę powiatową nr 1376 Jasionka – Medynia Łańcucka. Jedziemy oczywiście za znakami w stronę portu lotniczego.

Tu sielanka się kończy… Po kilkuset metrach zastanawiamy się, czy to faktycznie droga w kierunku podkarpackiego okna na świat. Jakoś tak wąsko, żadnego znaku. Po przejechaniu około kilometra klapa. Skrzyżowanie ze starą krajową dziewiętnastką (obecnie jest to droga gminna w zarządzie gminy Trzebownisko).

Znający okolicę wiedzą, że do portu lotniczego trzeba skręcić w lewo. Jednak ktoś, kto okolicznej topografii nie zna, staje przed dylematem. Nieaktualne zdewastowane oznakowanie, nawet istotny znak ustąp pierwszeństwa przewrócony. Znaki mówią, że dojechaliśmy do drogi krajowej nr 19, co jest nieprawdą, bo przed nami droga gminna. Co gorsza, nie ma nawet malutkiej strzałeczki z dumnym napisem którędy na lotnisko do “Jasionka air port”.

Jako „tutejsi” nie błądzimy i jedziemy w lewo, by po niecałym kilometrze dojechać do skrzyżowania, na szczęście już pięknie oznaczonego, i skręcić w prawo we właściwą drogę na lotnisko, która zwiedzie nas już prościutko pod terminal pasażerski.

Podsumowując: na lotnisko dojedziemy wygodnie, jednak nie obejdzie się bez znajomości terenu lub wskazówek GPS, bo na porządne oznakowanie ze strony odpowiednich służb nie zawsze możemy liczyć.

Artur Getler

12
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
mieszkaniecrz-suvgośćOsmgautomobile Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rz-suv
Gość
rz-suv

Niestety tak jest , że w Polsce znaki nie są po to aby gdziekolwiek kierowały kierowców ale po to aby urzędnicy mieli „zaliczoną” robotę. W całej Polsce widać idiotyczne oznakowania i mało kto, nie znając drogi jest w stanie dojechć do punktu docelowego polegając tylko na znakach. Typowym przykładem jest wpisywanie na znakach nie dużego miasta ale końca drogi o danym oznaczeniu. Stąd się biorą takie kwiatjki ja droga wojewódzka na Bełżec ( wielki ośrodek ), Barwinek, Korczową itp. Ile się na CB osłuchałem – liuzie jak jechać z Rzeszowa na Przemyśl, Jarosław?? – ano bracie kieruj się na Korczową,… Czytaj więcej »

gość
Gość
gość

jak tylko otwarli ten nowy łącznik to przez dwa dni kierowali też na Korczową ! na trzeci dzień dopiero zakreślili kierunek na Korczową

automobile
Gość
automobile

I co najważniejsze omijamy całe centrum miasta .

automobile
Gość
automobile

Na rondzie Załęże skręcamy w prawo na nowo otwartą autostradę i w niecałe 10 minut dojeżdżamy do Rudnej Małej a stamtąd na lotnisko jest już rzut beretem :D

Osmg
Gość
Osmg

Do ronda Załęże (chyba chodziło o rondo Kuronia?) nie dochodzi autostrada ani nawet droga ekspresowa, która zaczyna się dopiero poza granicą Rzeszowa.

Z Jasionki
Gość
Z Jasionki

No dyć kazden wi jak trafić na lotnisko. O co chodzi?

Wen
Gość
Wen

Wyjazd z lotniska w kierunku Sokołowa Młp. to dopiero porażka! zero zjazdów tylko jeden pas, zawsze jest tam problem

gość
Gość
gość

cała droga od portu w kierunku Jasionki i wyjazd na lublin będzie w najbliższym czasie przebudowana jak dobrze pójdzie łącznie z łącznikiem na s19 który ominie miejscowość

byly urzednik
Gość
byly urzednik

tak wygląda większośc znaków w gm. Trzebownisko. Proszę przejechac się starą drogą na lotnisko to zobaczycie bogactwo tej gminy i porównacie do tego co głoszą urzędnicy gminy. Proszę przyjechac do miejscowości np Łąka Terliczka Łukawiec to sie za głowę złapiecie w jakim kiepskim stanie są miejscowosci pod rządami P.Fedana – przystanki zamalowane, tak samo budynki użyteczności publicznej, dziurawy asfalt i praktycznie brak chodników… na farbę na zamalowanie nie ma ale na podwyżki dla wójta i nowych urzędników nie brakuje…

ROMAN
Gość
ROMAN

wygląda że ” temat ” z dojazdem na lotnisko jest ; za trudny/ skomplikowany/ przerasta możliwości decydenta/ jest nie do ogarnięcia aby był ; prosty/ łatwy / czytelny / zrozumiały np. dla przyjezdnych z innego regionu – kto śpi ?

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Dołącz do dyskusji…

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Dołącz do dyskusji…