Sprytne zwyciA�stwo przy Bukowej

GeneraA� Zbigniew SmA?A�ka i jego dzielni chA�opcy uzbierali juA? 42 punkty i coraz A�mielej spoglA�dajA� w stronA� Lotto Ekstraklasy. Fot. Stal Mielec

GKS KATOWICE – STAL MIELEC. BiaA�o-niebiescy pierwszym zespoA�em, ktA?ry w tym roku ograA� rozpA�dzonA� a�zGieksA�a�?.

Wielkie brawa dla Zbigniewa SmA?A�ki za pomysA� na mecz w Katowicach oraz jego piA�karzy, ktA?rzy perfekcyjnie plan zrealizowali. – To byA�o sprytne zwyciA�stwo – uA�miechaA� siA� pod nosem szkoleniowiec Stali.

GKS Katowice 0
STAL Mielec 2
(0-0)
0-1 Dobrotka (56. – karny), 0-2 Arak (89.)
GKS: Abramowicz – FraA�czak, KamiA�ski, Klemenz, MA�czyA�ski, Skrzecz (84. Volas), Poczobut, Zejdler, ProkiA� (61. Goncerz), BA�A�d (71. Mandrysz) – KA�dziora
STAL: Majecki – Sadzawicki, Dobrotka (59. Grodzicki), Kiercz, Leandro, M. Gancarczyk (67. Nowak), SwA�drowski, SoljiA�, Janota, Sobczak (34. Banaszewski) – Arak.
SA�dziowaA� Wojciech MyA� (Lublin). A�A?A�te kartki: KamiA�ski, Klemenz, MA�czyA�ski, Poczobut – Nowak. WidzA?w 4000.

MinutA� przed koA�cem Jakub Arak pognaA� na bramkA� GKS-u. OA�mieszyA� dwA?ch A�rodkowych obroA�cA?w i huknA�A� z 20 metrA?w. PiA�ka wpadA�a w gA?rny rA?g, a szczA�A�liwy napastnik ruszyA� do naroA?nika boiska, wyrwaA� chorA�giewkA� i zaczA�A� udawaA�, A?e strzela z karabinu: pach, pach, pach! To byA�o najlepsze podsumowanie drugiej poA�owy, w ktA?rej Stal dominowaA�a nad zespoA�em A�niA�cym o powrocie do ekstraklasy.

WykorzystaA� karnego i zszedA�
Fantastyczna akcja i gol Araka, juA? trzeci w biaA�o-niebieskich barwach, odebraA� katowiczanom ochotA� do walki o uratowanie wyniku. Stal prowadziA�a bowiem od 56 minuty po trafieniu Martina Dobrotki z karnego (rA�ka BartA�omieja Poczobuta). Dwukrotny mistrz SA�owacji uderzyA� mocno, w A�rodek bramki i Mateusz Abramowicz nie miaA� szans, by w ogA?le dostrzec lecA�cA� piA�kA�. – Trener mA?wiA�, A?e musimy przetrwaA� pierwsze 20 minut. Gospodarze mieli wA?wczas sporo wrzutek w pole karne, ale krzywdy nam nie zrobili. Cierpliwie czekaliA�my na swoje okazje, zaczA�liA�my graA� piA�kA� i przejA�liA�my inicjatywA� – opowiadaA� Dobrotka, ktA?ry podczas wykonywania a�z11a�? pogA�A�biA� uraz miA�A�niowy i musiaA� opuA�ciA� boisko. Jeszcze szybciej mecz zakoA�czyA� Szymon Sobczak – na szczA�A�cie kontuzje nie sA� powaA?ne, a starcie przy Bukowej potwierdziA�o tezA�, A?e SmA?A�ka skompletowaA� niezwykle wyrA?wnanA� kadrA�. Po wyczerpujA�cym A�rodowym meczu z MiedziA� (1-1) wyniki badaA� wymusiA�y na trenerze zmiany w wyjA�ciowym skA�adzie. Na A�awkA� powA�drowaA�o aA? czterech najbardziej zmA�czonych zawodnikA?w. ZastA�pcy spisali siA� bez zarzutu.

Przypilnowali Prokica
Pierwsza poA�owa meczu rozgrywana w palA�cym sA�oA�cu naleA?aA�a do gospodarzy. Oni atakowali, goA�cie skupili siA� na obronie i pilnowaniu Andrei Prokica. Najlepszy piA�karz a�zGieksya�?, od lipca zawodnik Stali, bardzo siA� staraA�, lecz krzywdy swoim kolegom nie zrobiA�. Po godzinie zostaA� zmieniony i zrezygnowany usiadA� na A�awce. – Po ciA�A?kim boju z MiedziA� celowo oddaliA�my pole przeciwnikowi. GraliA�my jednak bardzo uwaA?nie i GKS zagraA?aA� nam jedynie przy staA�ych fragmentach – podkreA�laA� SmA?A�ka, ktA?ry wygranA� zadedykowaA� swojemu asystentowi Maciejowi SerafiA�skiemu bawiA�cego w USA na A�lubie siostry.

Przed przerwA� najlepszymi zawodnikami Stali byli ludzie odpowiedzialni za obronA� bramki: RadosA�aw Majecki, Josip SoljiA� i Dobrotka. W drugiej poA�owie, zgodnie z planem, do gA�osu doszli gracze ofensywni. Efekt byA� taki, A?e Stal odniosA�a szA?ste wyjazdowe zwyciA�stwo, a GKS przegraA� pierwszy raz od 28 paA?dziernika 2017 roku. – Bramki zmieniajA� oblicze spotkaA�. Gdy Stal objA�A�a prowadzenie, cofnA�A�a siA�, a nam zabrakA�o jakoA�ci, by odrobiA� stratA�. Przed meczem prawiA�em zespoA�owi z Mielca mnA?stwo komplementA?w i to nie byA�a kurtuazja. OdkA�d w Stali pojawiA� siA� Zbyszek SmA?A�ka, ta druA?yna poczyniA�a wielkie postA�py – komentowaA� Jacek Paszulewicz, szkoleniowiec a�zGieksya�?.