Sprywatyzują najlepszy szpital na Podkarpaciu?!

Mimo problemów finansowych, Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu to od lat najlepsza lecznica publiczna na Podkarpaciu

MIELEC. Starosta powołał specjalny zespół, który ma analizować różne warianty przyszłego funkcjonowania lecznicy, w tym, jako spółki prawa handlowego.

O możliwym przekształceniu Szpitala Powiatowego im. Edmunda Biernackiego w spółkę prawa handlowego w kuluarach starostwa mówiło się od dawna. Jednak nikt nie miał odwagi powiedzieć o tym głośno. W mediach starosta Andrzej Chrabąszcz zaklinał się, że jest przeciwnikiem komercjalizacji. Tymczasem… – Analizujemy różne warianty, w tym przekształcenie szpitala – oświadczył Chrabąszcz na ostatniej sesji Rady Powiatu.

Temat prywatyzacji, najlepszego według “Rzeczpospolitej”, szpitala na Podkarpaciu od zawsze działa na PiS-owską opozycję, jak płachta na byka. Wielokrotnie odżegnywał się od niej starosta Andrzej Chrabąszcz (PSL) i zapewniał wszem i wobec, że nie jest liberałem.

Józef Smaczny: – To będzie firma, a nie szpital

– Komercjalizacja szpitala wiąże się z likwidacją “deficytowych” oddziałów – mówił Chrabąszcz w ub. kadencji. – Są różne presje, naciski i zachęty. Część z powiatów zgadza się na spółki. Ale myślę, że większość nie pójdzie na takie zmiany. Bo one w rezultacie nic nie dadzą. Jedynie zrzucą pełną odpowiedzialność na starostwa. Dopóki nie zmieni się system finansowania szpitali, nie ma sensu przekształcać je w spółki prawa handlowego – zapewniał. Podobnego zdania był i jest Józef Smaczny, szef rady społecznej przy mieleckim szpitalu. – Przekształcenie formuły funkcjonowania szpitali nie zmieni ich sytuacji – uważa. – Wówczas dyrektor będzie musiał dbać o finanse, bezlitośnie realizując kontrakt z NFZ z żelazną konsekwencją. Będzie też ograniczał usługi, które przynoszą straty. Najważniejszy stanie się zysk, a nie zdrowie i życie ludzi. Szpitale utracą swoją misję. Staną się firmami.

Będą się pytać szefów skomercjalizowanych szpitali

– Nie boję tu o bogatych, którzy mają prywatne polisy ubezpieczeniowe. Martwię się o ludzi biednych. Ich na leczenie nie będzie stać – prorokuje. I dopóki Smaczny, jako lider mieleckiej centrolewicy był wicestarostą i jedynym koalicjantem Chrabąszcza, prywatyzacja szpitala wydawał się być marzeniem ściętej głowy. Ale sytuacja diametralnie zmieniła się, kiedy do rządów dołączyła PO, otrzymując funkcje, m.in.: wicestarosty i szefa Rady Powiatu.

– Powołaliśmy specjalny zespół, który będzie pracował nad analizowaniem różnych wariantów – mówi starosta Andrzej Chrabąszcz. – Będziemy się posiłkować doświadczeniami przekształconych już szpitali i opiniami specjalistów z dziedziny prawa handlowego. My nie siedzimy z założonymi rękami, tylko bardzo odpowiedzialnie i racjonalnie będziemy całą tę sytuację analizowali. O wybranym kierunku będziemy musieli powiedzieć mieszkańcom.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments