Sprzeciwiają się nocnej sprzedaży alkoholu

Mieszkańcy Krosna twierdzą, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu doprowadzi do nielegalnego handlu trunkami. Fot. Wit Hadło
Mieszkańcy Krosna twierdzą, że zakaz nocnej sprzedaży alkoholu doprowadzi do nielegalnego handlu trunkami. Fot. Wit Hadło

KROSNO. Inicjatorzy zbierania podpisów przekonują, że uchwała radnych odrodzi meliny.

Już 1 października w Krośnie może być wprowadzony zakaz nocnej sprzedaży alkoholu od godz. 22 do 6 rano. Tak zdecydowali w głosowaniu radni. Jednak w mieście rozpoczęło się zbieranie podpisów przeciwko planowanemu wprowadzeniu ograniczeniu handlu trunkami.

Radni zagłosowali za zakazem, mimo że 8 samorządów dzielnic i osiedli sprzeciwiło się ograniczaniu handlu alkoholem. Teraz podpisy zbierane są głównie w sklepach,  których ma dotyczyć wprowadzenie takiego zakazu. Do wniosku o uchylenie uchwały Rady Miasta dołączone jest uzasadnienie, w których zwrócono uwagę na fakty, których nie wzięto pod uwagę podczas głosowania.

Wnioskodawcy twierdzą, że ograniczenie w sprzedaży alkoholu doprowadzi do obciążenia dodatkowym zadaniem policji i Straży Miejskiej. W tym samym czasie nie będzie patroli tam, gdzie może dochodzić do wandalizmu i zakłócania porządku przez osoby, które zakupiły alkohol przed godziną 22.

Z powodu wprowadzenia zakazu może też dojść do sytuacji konfliktowych. Jeśli klient weźmie z półki np. butelkę wódki przed godz. 22, ale z powodu kolejki do kasy dotrze po tej godzinie, to sprzedawca może stwierdzić, że nie skasuje alkoholu. Obowiązywał będzie bowiem już zakaz i to może nie spodobać się osobie, która chciała nabyć trunek.

Wnioskodawcy mają też kolejny argument, że zakaz nie będzie przeciwdziałał alkoholizmowi. „Osoby, które będą chciały wypić alkohol i tak mogą zakupić go wcześniej. Zakaz ułatwi działalność melin nielegalnego nocnego handlu alkoholem np. z samochodu lub na klatkach schodowych” – można przeczytać w uzasadnieniu. Taka niekontrolowana sprzedaż napojów z procentami może wpłynąć na niekontrolowaną sprzedaż alkoholu z dostępem dla nieletnich.

Krosno jest drugim miastem na Podkarpaciu po Nowej Dębie, gdzie wprowadzono zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Zastanawiano się nad trudną sytuacją sprzedawców, którzy mają otwarte sklepy do późnych godzin nocnych, co mają zrobić z wystawionymi butelkami wódki, wina czy piwa. Pojawił się nawet pomysł, że od godz. 22 stoiska monopolowe będą zasłaniane przed klientami.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
hijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

rozmaite uczynne przez całą dobę panie Józie ,już z niecierpliwości przebierają nogami ,nie mogąc doczekać sie zmiany przepisów.Jak to dobrze ,że idioci nie wyrastają na grządkach jak głowki kapusty