
E-przedsiębiorca ma prawo odliczyć m.in. ogólne koszty prowadzenia działalności, czyli zakup wyposażenia, opłaty za korzystanie z różnych usług i jazdę służbowym samochodem w sprawach zawodowych.
Nakłady związane z prowadzeniem działalności handlowej w sieci są generalnie niewielkie. Dlatego z roku na rok wzrasta liczba e-sklepów. Nakłady te mogą być jeszcze mniejsze, gdy e-przedsiębiorca ujmie w koszty uzyskania przychodów te same wydatki, co biznesmen działający poza Internetem, w fizycznym świecie. Zezwala na to prawo.
Co można odliczyć? Tzw. ogólne koszty prowadzenia działalności, czyli zakup wyposażenia, opłaty za korzystanie z różnych usług, jazdę służbowym samochodem w sprawach zawodowych, korzystanie z firmowego telefonu. I co istotne, e-przedsiębiorca może rozliczyć wydatki związane z utrzymaniem własnej siedziby. Jeśli przedsiębiorca ma firmę we własnym domu i z niego sprzedaje towar, to może odliczyć wydatki na media i czynsz płacony spółdzielni czy wspólnocie. Ale tylko te, które przypadają na powierzchnię zajętą przez firmę. Należy uważać, by nie przesadzić z tą powierzchnią, bo “skarbówka” zawsze może sprawdzić przedsiębiorcę. Sprawa jest prosta, jeśli pod działalność gospodarczą przeznaczamy odrębny pokój. Wówczas to ta powierzchnia jest powierzchnią firmy i przypadające na nią opłaty są kosztem uzyskania przychodów.
Amortyzować można także część mieszkania przeznaczoną na działalność gospodarczą. Urzędy godzą się także na odliczenie odsetek od kredytu na zakup siedziby.
E-przedsiębiorca może też rozliczyć komputer, biurko, krzesło, regał na dokumenty, a także koszty eksploatacji auta. Odliczy też nakłady na reklamę, opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, koszty załatwienia spraw urzędowych. Od podatku można też odliczyć zakup materiałów biurowych czy środków czystości. Rzecz jasna, przedsiębiorca może też zamortyzować koszty oprogramowania, jeśli jego cena przekracza 3 5000 zł. Podobnie jest z korzystaniem z usług hostingowych.
Oprac. Ps
I dodatkowo doliczyć do swoich nakładów koszt podatku od nieruchomości naliczany przez gminę czy miasto ze względu a to że wysokość podatku od osób fizycznych za tą samą nieruchomość jest niższa a jeśli jest prowadzona tam działalność wyższa. Oczywiście dotyczy to części przeznaczonej na działalność liczonej w m2