Sprzedajesz towar tylko w sieci, możesz odliczać podatkowe koszty

Prowadzenie działalności handlowej w sieci jest o wiele tańsze niż normalnej rzeczywistości. Fot. Archiwum

E-przedsiębiorca ma prawo odliczyć m.in. ogólne koszty prowadzenia działalności, czyli zakup wyposażenia, opłaty za korzystanie z różnych usług i jazdę służbowym samochodem w sprawach zawodowych.

Nakłady związane z prowadzeniem działalności handlowej w sieci są generalnie niewielkie. Dlatego z roku na rok wzrasta liczba e-sklepów. Nakłady te mogą być jeszcze mniejsze, gdy e-przedsiębiorca ujmie w koszty uzyskania przychodów te same wydatki, co biznesmen  działający poza Internetem, w fizycznym świecie. Zezwala na to prawo.

Co można odliczyć? Tzw. ogólne koszty prowadzenia działalności, czyli zakup wyposażenia, opłaty za korzystanie z różnych usług, jazdę służbowym samochodem w sprawach zawodowych, korzystanie  z firmowego telefonu. I co istotne, e-przedsiębiorca może rozliczyć wydatki związane  z utrzymaniem własnej siedziby. Jeśli przedsiębiorca ma firmę we własnym domu i z niego sprzedaje towar, to może odliczyć wydatki na media i  czynsz płacony spółdzielni czy wspólnocie. Ale tylko te, które przypadają na powierzchnię  zajętą przez firmę. Należy uważać, by nie przesadzić z tą powierzchnią, bo “skarbówka” zawsze może sprawdzić przedsiębiorcę. Sprawa jest prosta, jeśli pod działalność gospodarczą przeznaczamy odrębny pokój. Wówczas to ta powierzchnia jest  powierzchnią firmy i przypadające  na nią opłaty są kosztem uzyskania przychodów.

Amortyzować można także część mieszkania przeznaczoną  na działalność gospodarczą. Urzędy godzą się także na odliczenie odsetek od kredytu na zakup siedziby.
E-przedsiębiorca może też rozliczyć komputer, biurko, krzesło, regał na dokumenty, a także  koszty eksploatacji auta. Odliczy też nakłady na reklamę, opłaty za prowadzenie rachunku bankowego, koszty załatwienia  spraw urzędowych. Od podatku można też odliczyć zakup materiałów biurowych czy środków czystości. Rzecz jasna, przedsiębiorca może też zamortyzować koszty  oprogramowania, jeśli jego cena przekracza 3 5000 zł. Podobnie jest z korzystaniem z usług hostingowych.

Oprac. Ps

do “Sprzedajesz towar tylko w sieci, możesz odliczać podatkowe koszty”

  1. .

    I dodatkowo doliczyć do swoich nakładów koszt podatku od nieruchomości naliczany przez gminę czy miasto ze względu a to że wysokość podatku od osób fizycznych za tą samą nieruchomość jest niższa a jeśli jest prowadzona tam działalność wyższa. Oczywiście dotyczy to części przeznaczonej na działalność liczonej w m2

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.