Średnia krajowa to bzdura!

Kto z Państwa zarabia 3,7 tys. zł? Nikt? Niemożliwe! Albo zatem na Podkarpaciu nie ma statystycznych Polaków, albo statystyki kłamią, bo wspomniane 3,7 tys. zł brutto to oficjalne, średnie wynagrodzenie w tym kraju. „Na rękę” daje to mniej więcej dwa sześćset. Dlaczego zatem tyle nie zarabiamy?

Tę zagadkę rozwiązała jedna z firm consultingowych. Z przeprowadzonych przez nią badań wynika, że przeciętne wynagrodzenie osiąga w Polsce zaledwie 15-20 proc. pracujących, natomiast większość z nich zarabia na poziomie 50-66 proc. średniej krajowej, czyli jakieś 2 tys. zł i to brutto! No, teraz się zgadza? Moim zdaniem jeszcze nie do końca, bo regułą, przynajmniej na Podkarpaciu, wciąż jest najniższa krajowa, czyli wielkoduszny akt dobroci panujących nam polityków.

Oni lubią powoływać się na statystyki, bo dobrze wiedzą, że owe 3,7 tys. brutto wygląda całkiem nieźle. No i rośnie z roku na rok, co sprawnie wykorzystywane jest w propagandzie sukcesu. 3,7 tys. zł faktycznie zarabia się, ale w urzędach i to bez specjalnie dużego wysiłku, a do tego wypłata pewna jest na pierwszego każdego miesiąca. Ale wróćmy do rzeczywistości…

Przeciętny Polak zarabia przeciętnie, ale za to nieprzeciętnie haruje, bo tygodniowo spędza w pracy prawie 162 godziny i w zachodnim, rozwiniętym świecie, jest pod tym względem zdecydowanym liderem rankingu. Żeby jeszcze coś z tej pracy było. Tymczasem wypłata statystycznego Polaka wciąż jest, jak to ujął pewien kabareciarz, hybrydowa, czyli połowa idzie na gaz, a połowa na wodę.

GUS-owskie dane o naszych wynagrodzeniach to najlepszy dowód na to, że statystyki zakłamują rzeczywistość. Bo jeśli pracownik je ryż, a szef mielonego, to średnio obaj jedzą… gołąbki. Dlaczego zatem jeden jest syty, a drugi głodny?

Arkadiusz Rogowski

11
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
MajsterżebrakAndrzejANIA. Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Majster
Gość
Majster

GUS podaje średnią krajową dla przedsiębiorstw zatrudniających pow. 9 osób, czyli nie bierze pod uwagę 3,7mln przedsiębiorstw.

Majster
Gość
Majster

Poprawka. Przedsiębiorstw do 9 osób jest 1,7 mln a zatrudnionych w nich 3,7 mln osób.

Andrzej
Gość
Andrzej

Czyli jak jeden mąż bije żonę codziennie,a drugi nie bije żony wcale to znaczy że żona jest bita co drugi dzień.

żebrak
Gość
żebrak

wystarczy popatrzeć kto głosował na tuska. same „tłuste koty” jak powiedziała pani kempa. ale polityków mam gdzieś. czy w tv ktoś powie, że jest mu źle? popieram pana Ambrożego. święta racja. czasem ludzie nie maja co do gara włożyć a jak się trafi fucha na czarno to święto jest. …średnia zarobków to 5 tysięcy, jaka szkoda, że w 5 miesięcy.

ANIA
Gość
ANIA

tak średnia krajowa to pic na wodę, zakład 70 ludzi, zarabiaja w granicach 2000 brutto czasem się zdazy 2600 brutto,a jeden tylko z pracowników umowa o pracę prowizyjna i zarabia około 45 000 zł. I w ten sposób zawyża się średnia

.
Gość
.

” tygodniowo spędza w pracy prawie 162 godziny” co daje 6 dni i 18 godzin. Nie znam takiej osoby, która sześć dni w tygodniu pracuje non stop, a w niedzielę ma tylko 6 godzin wolnego ;-) hehe

Kazek
Gość
Kazek

Jaz zarabiam średnią krajową moja żona ponad średnią krajowa oboje pracujemy w prywatnych firmach produkcyjnych ja na produkcji ona w biurze więc autor tego tekstu też mija się z prawdą poza tym że trafia do licznego grona zarabiających najniższą krajową. A lecąc dalej mój sąsiad nauczyciel i sąsiadka także też zarabiają średnią krajową. Kolejny sąsiad rzeczywiście urzędnik w Rzeszowie zarabia jakieś 2,5 tyś brutto a jego żona nauczycielka (młoda jeszcze stażem) 3 tyś. brutto. Lecąc dalej sąsiad kawaler policjant 3,5 tyś. Wszyscy w wieku między 30-40 rokiem życia jeszcze jest w sąsiedztwie kilku emerytów ale wysokości ich emerytów nie są… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

Kazek – gratuluję ci słusznego dobrobytu i wcale nie myślę polemizować z twoim fragmentarycznym przykładem jaki widzisz wokół siebie. Nie mogę natomiast zrozumieć czego czepiasz się słusznego artykułu autora na temat średniej krajowej i tego kto ja osiąga. Tutaj nie ma nic szczególnego od zwykłego dodania zarobków oficjalnych do kupy i podzielenia poprzez ilość sumowanych kwot. Otrzymasz wynik nie podlegający dyskusji. Nie zapominaj o jednym wszak że są tacy co się nie chwalą swoją biedą i tacy co zarabiają jak np.Grad, Śmietanko, czy prezes PKP po 50 -60 tys i ci co muszą zacisnąć zęby żeby aby wykarmić swoje dzieci… Czytaj więcej »

arTii
Gość
arTii

162 godziny tygodniowo w pracy czyli 6 godzin tygodniowo w domu – dajcie mi takiego pracownika to dostanie na rękę tę średnia krajową – oczywiście pod warunkiem że te 168 godzin przepracuje a nie będzie leżał

Ambroży
Gość
Ambroży

Żeby nie nadużywać zaufania do Pana Red.Arkadiusza – napiszę krótko : byłbym bardzo wdzięczny aby zagościł 10.12. na spotkaniu posłów PO Szewczyka , Skowrońskiej, Butryn w sali Cechu Dębicy i przepytał tych posłów co w ostatniej i poprzedniej kampanii wyborczej pozalepiali swoimi plakatami szyby prawie wszystkich witryn , a dziś uszykowali nam wirtualny budżet 2013, niszczenie szpitali i całej służby zdrowia itd.!. Ja się nimi brzydzę i stąd nie chcę ich widzieć na oczy ( szczególnie specjalistkę z komisji finansów) i stąd moja prośba , aby z legitymacją dziennikarska ktoś im przypomniał jak powinni reprezentować wykiwany elektorat!! Na szczęście ja… Czytaj więcej »

ruskowsianin
Gość
ruskowsianin

Dyrektor zarabia 100 tysiecy a sprzataczka 1000 zlotych.
Srednia wiec jest 50500 zlotych na osobe. O co wiec chodzi tej sprzataczce ? Przeciez ma dobrze !!
Taz srednia jest taka wysoka ze zaden robotnik tyle nie zarabia, a sprzataczka wola o podwyzke !!
To jest chamstwo zeby z taka srednia jeszcze wolac o podwyzke zarobkow !!