Średnia pensja tylko dla kogo?

Fot. sxc.hu

PODKARPACIE. Statystyka kłamie? Nawet 70 procent z nas zarabia poniżej średniej.

Statystyczny Polak ma pół krowy i ćwierć mercedesa. Tak mówi żartobliwe powiedzenie dotyczące wszelkich statystyk. Z średnimi zarobkami jest podobnie. W pierwszym kwartale 2011 roku statystyczny mieszkaniec Podkarpacia zarabiał 3466 zł brutto miesięcznie. W praktyce jednak takiego progu nie osiągnęło około 70 procent pracowników w naszym regionie.

Od wysokości średniej pensji w gruncie zależy niewiele. W zasadzie to dwie rzeczy. Po pierwsze nasze samopoczucie. Możemy porównać naszą pensję do średniej krajowej i albo uśmiechnąć się z satysfakcją albo zakląć szpetnie. Ta druga ewentualność zdarzy się zdecydowanie częściej. Od tej kwoty ustalana jest też minimalna składka na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą, wyliczana na podstawie prognozowanego średniego wynagrodzenia.

Mniej niż 2333 zł

Bardziej wiarygodną miarą naszych zarobków jest tzw. mediana. W największym skrócie mediana to taki rodzaj średniej najbliżej której jest najwięcej osób. Dla Podkarpacia mediana zarobków wynosi 2333 zł brutto miesięcznie (dane GUS). Oznacza to, że w naszym regionie najliczniejsza jest grupa pracowników, którzy zarabiają właśnie tyle, lub podobnie. Dodać trzeba jednak, że poniżej mediany zarabia 40 – 50 procent z nas.

Skąd takie statystyki?

Rozbieżność między średnią pensją a tym co rzeczywiście zarabiamy wynikają z faktu, że w badaniach uwzględniane są zarówno zarobki bogatych jak i biednych. Do puli zarobków trafiają więc gigantyczne pobory urzędników wyższego szczebla, polityków, dyrektorów jak głodowe zarobki szeregowych pracowników hipermarketu czy zakładu produkcyjnego.

Miesięczne zarobki brutto na Podkarpaciu

Prezes miejskiego przedsiębiorstwa 20 000 zł
Prezes oddziału NFZ 14 000 zł
Poseł na sejm 12 000 zł
Dyrektor MOPS 8300 zł
Pomocnik budowlanych 2000 zł
Wykwalifikowany robotnik 2000 – 3000 zł
Sprzedawca w sklepie 1500 zł
Niewykwalifikowany robotnik 1300 zł

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
9 lat temu

kolejne mamienie statystyką – jeden ma 1000 drugi 5000 to średnia 3000- proste ale fałszywe i ładnie w sprawozdaniach wygląda – a jak temu drugiemu idzie w górę to i średnia rośnie nie – ale ten pierwszy zdycha

starszy specjalista bhp i p.poż.
starszy specjalista bhp i p.poż.
9 lat temu

… to ja sie zaliczam do grupy „niewykwalifikowany robotnik” ot cała prawda

jan
jan
9 lat temu

trzeba bylo sie wykwalifikowac a nie narzekac:)

zz
zz
9 lat temu

70%??????????????A może 80-90% przynajmniej na Podkarpaciu.

Z
Z
9 lat temu

Ważniejsza jest mediana, bo to bardziej pokazuje realia.
Ze średnią jak wiadomo jest tak, że mały procent mieszkańców podkarpacia zarabia wielokrotność średniej i to zawyża mocno wyniki.
Jednak około 4000 PLN to też nie jakiś kosmos, bo przecież każdy młodszy specjalista w powaznej formie tyle dostaje na start.