- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Środek do zwalczania wszy w lodach waniliowych

Żeby uniknąć podejrzanych składników, lepiej wybrać się do dobrej lodziarni. Fot. Wit Hadło
Żeby uniknąć podejrzanych składników, lepiej wybrać się do dobrej lodziarni. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Codziennie zjadamy rozpuszczalnik farb olejnych albo martwe owady meksykańskie w ulubionych deserach.

Wyższa temperatura zachęca nas do kupowania lodów, które są idealnym deserem na cieplejsze dni. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, czego producenci używają do ich produkcji. To może być szokujące, ale w większości lodów waniliowych znajdziemy nawet środek przeciw wszom.

Kupując lody, mamy nadzieję, że są zrobione na mleku i śmietanie, a smak i kolor zyskują dzięki owocom, których użyto do ich produkcji. Nic bardziej mylnego. Coraz trudniej bowiem znaleźć dobrej jakości lody, a już zwłaszcza w sklepach. Jeżeli mamy ochotę na lody truskawkowe, zróbmy je sami w domu lub wybierzmy się do sprawdzonej lodziarni. Te zakupione w sklepie zwykle zawierają octan benzylu, czyli rozpuszczalnik soli azotanowych.

7.qxd

Ale to nie jedyna niespodzianka. W ukochanych przez wielu lodach truskawkowych znajdują się… mszyce! A dokładniej koszenila, czyli czerwony barwnik ukrywany często pod nazwą E120, pozyskiwany z mszyc żerujących na kaktusach w tropikalnych rejonach Meksyku. Otrzymuje się go też z odwłoków i jaj tych owadów. Najpierw topi się je w wodzie, a potem suszy i mieli. Dzięki temu uzyskuje się intensywny czerwony barwnik. Dlatego warto sięgnąć do etykiety ze składem, zanim zdecydujemy się np. na loda z Aldehydem C-18 używanym do produkcji detergentów.

Blanka Szlachcińska