Środowiska lekarskie: POLSKA TO CHORY KRAJ

Każdy pacjent powinien wejść na stronę https://polskatochorykraj.pl/ i złożyć podpis pod manifestem, żeby wspólnie zmusić polityków do podjęcia aktywnych działań w zakresie ochrony zdrowia. Fot. Anna Moraniec

KRAJ. W Polsce każdego roku z powodu nowotworów umiera ok. 100 tys. pacjentów, a dostęp do leczenia raka jest na jednym z najniższych poziomów w Unii Europejskiej.

Ale tak jest nie tylko w onkologii. Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi np. 24 miesiące, do kardiologa dziecięcego – 12. Na 1000 mieszkańców przy-pada średnio 2,4 lekarza – to najmniej w całej UE, gdzie średnia wynosi 3,8. – Polska to chory kraj – wskazują lekarze i apelują do pacjentów, środowiska medycznego i polityków o wspólną walkę w celu naprawy systemu ochrony zdrowia.

– Polska to chory kraj. Taka jest diagnoza przedstawicieli środowiska lekarskiego. Kiedy politycy nad naszymi głowami uprawiają gry polityczne, w ochronie zdrowia jest coraz gorzej. Dlatego wspólnie z naszymi partnerami: Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, Porozumieniem Rezydentów OZZL, Okręgową Radą Aptekarską w Warszawie, Krajową Izbą Diagnostów Laboratoryjnych, Stowarzyszeniem Pielęgniarek Cyfrowych i przedstawicielami pacjentów: Stowarzyszeniem Neurofibromatozy Polska, Fundacją Ali-via czy Fundacją My Pacjenci, wspólnie zdecydowaliśmy, że musimy ogłosić „Narodowy Kryzys Zdrowia”. Taka jest nasza diagnoza – podkreślił Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, podczas konferencji prasowej 9 września.

Lekarze, oprócz diagnozy, przedstawili także sposób leczenia. I tak powstał Mani-fest sześciu najważniejszych obszarów w ochronie zdrowia wymagających naprawy. Można je znaleźć na stronie https://polskatochorykraj.pl/ i złożyć pod nim podpis. Co lekarze uznali za najważniejsze? 1. Osiągnięcie minimalnych publicznych nakładów na system ochrony zdrowia nie mniejszych niż 6,8 proc. produktu krajowego brutto do końca roku 2021 oraz 9 proc. PKB do końca 2030 r. 2. Utworzenie wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu. 3. Podjęcie natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z powodu chorób nowotworowych i sercowonaczyniowych co najmniej na poziomie średniej Unii Europejskiej, nie później niż do 2024 r. 4. Wprowadzenie maksymalnego czasu oczekiwania na po-moc lekarską lub badanie medyczne, określonego przez naukowców i lekarzy zajmujących się konkretnym zagadnieniem zdrowotnym. 5. Zabezpieczenie miejsc opieki długoterminowej i geriatrii po-przez osiągnięcie średnich wskaźników Unii Europejskiej do 2024 r. 6. Znacznie wyższy standard profilaktyki dziecięcej (w pierwszej kolejności żądamy podjęcia wszelkich działań, aby trzy wskaźniki – odsetek dzieci z próchnicą, skrzywieniem kręgosłupa oraz otyłością – osiągnęły do 2024 r. normy wskazane przez Światową Organizację Zdrowia i kraje Unii Europejskiej. Dziś leczymy zbyt wiele chorób, którym można było zapobiec). Polska to chory kraj, ale wspólnie możemy go uleczyć! – kończą manifest.

Anna Moraniec

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
pacjętoloradek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
pacjęt
Gość
pacjęt

Chory? Jestem pod wrażeniem diagnozy środowiska lekarskiego. Z takim środowiskiem przed nami świetlana przyszłość. Z jednej strony to środowisko, które zarzuca masowo rządowi działanie przeciw przedsiębiorcom (no jak taka wysoka płaca minimalna!?), z drugiej szantażuje dyrekcje szpitali i kończy się na stawkach godzinowych całkowicie niezależnych od jakości pracy. Z takim środowiskiem i takim rządem pozostaje nam jedno – trzymajmy kciuki, by być zdrowymi.

olo
Gość
olo

Chory chory :) Bo jak ma nie być chory skoro „rząd” wydaje kasę na barachło, któremu się nie chce pracować i równocześnie tnie wydatki na służbę zdrowia? :) A najlepsze, że to samo barachło kupione za kolejny socjalny ochlap, lży lekarzy którzy mają czelność domagać się wzrostu wydatków przeznaczonych na leczenie :D

radek
Gość
radek

Funkcjonowanie opieki medycznej w kraju wymaga zmian, czyli głębokiej reformy wszystkich struktur zajmujących się zdrowiem obywateli.Zmienił się w naszym kraju system polityczny,trzeba dostosować do nowej sytuacji także opiekę medyczną. Obecny system lecznictwa sprzyja korupcji i uznaniowości w przyjmowaniu chorych. Lekarzom bardziej opłaca się częste przyjmowanie pacjentów niż ich wyleczenie.