Stal bez licencji, Rzeszów bez żużla!

Środowa decyzja o nie przyznaniu Stali Rzeszów licencji na sezon 2019 jest równoznaczna z unieważnieniem podpisanych przez nią kontraktów z 19 żużlowcami w tym m.in. z Gregiem Hancockiem. Fot. Speedway Stal Rzeszów

ŻUŻEL. Po 63 latach, w przyszłym sezonie zabraknie ligowego speedwaya w stolicy Podkarpacia.

Mimo awansu do Nice 1. Ligi Żużlowej, Stal Rzeszów w sezonie 2019 nie wystartuje na zapleczu PGE Ekstraligi. – Prezydium ZG PZM postanowiło oddalić odwołanie i utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję odmawiającą przyznania licencji Speedway Stal Rzeszów S.A. – informuje środowy komunikat Polskiego Związku Motorowego. 19 grudnia okazał się czarnym dniem dla rzeszowskiego żużla. To, na co zanosiło się od dłuższego czasu, tego właśnie dnia oficjalnie stało się faktem. Odwołanie od wcześniejszej decyzji o nie przyznaniu licencji Speedway Stali Rzeszów S.A na występy w Nice 1.LŻ jednogłośnie zostało odrzucone przez 9-osobowe zgromadzenie główne Polskiego Związku Motorowego. Wg nieoficjalnych informacji, rzeszowska spółka ma mieć pond 500 tys. zł zadłużenia wobec zawodników i co najmniej drugie tyle wobec innych podmiotów. Stal miała także nie dostarczyć kompletnych dokumentów z ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Brak licencji oznacza, że w sezonie 2019 zabraknie drużyny z Rzeszowa w zmaganiach ligowych. Będzie ona mogła do nich wrócić najwcześniej w 2020 roku. W związku z nie przyznaniem Stali Rzeszów licencji, unieważnionych zostało 19 kontraktów z żużlowcami w tym m.in. Gregiem Hancockiem, którzy od automatycznie staną się wolnymi zawodnikami.

Skończy się w sądzie?

Władze Speedway Stali Rzeszów S.A. oczekiwały w środę na uzasadnienie decyzji o braku licencji, a jej prezes Ireneusz Nawrocki zapowiedział, że będzie walczył o żużel w Rzeszowie i jeśli nie będzie innej możliwości, to zaskarży do sądu decyzję Prezydium ZG PZM. Znając jednak opieszałość polskich sądów, można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że zanim ta sprawa znajdzie swój finał na wokandzie sądowej, minie cały 2019 rok, w którym zmagania ligowe rzeszowscy kibice będą mieli okazję oglądać tylko w telewizji lub na torach w Lublinie czy Krośnie. Zdecydowanie lepsze wiadomości Prezydium ZG PZM miało dla fanów Orła Łódź, który otrzymał licencję na starty w sezonie 2019 w Nice 1.LŻ.

Nadzieja w sekcji

Iskierką nadziei na kontynuować ligowej tradycji w mieście nad Wisłokiem jest wystawienie drużyny przez sekcję żużlową Stali Rzeszów. Tego jednak w sezonie 2019 zabraniają przepisy, mówiące o tym, że nowy podmiot w danym mieści może przystąpić do zmagań ligowych tylko w przypadku rozliczenia się z wierzycielami jego poprzednika – w tym przypadku Speedway Stali Rzeszów S.A. – lub rocznej karencji. Osobną kwestią jest już zamknięty proces licencyjny na sezon 2019. Dlatego też do tego, aby Rzeszów w przyszłym roku nie został pozbawiony ligowego żużla, potrzebna jest przede wszystkim dobra wola władz polskiego speedwaya, a przede wszystkim chęć zgłoszenia drużyny przez sekcję żużlową Stali. Jedno i drugie na tę chwilę wydaje się być mało prawdopodobne.

mj

KOMENTARZ

Ireneusz Nawrocki, prezes Speedway Stali Rzeszów S.A.

– Będziemy walczyć wszelkimi środkami

– Jestem zdruzgotany i na początku nie chciałem w to wierzyć. Myślałem, że to kawał, tym bardziej że o godz. 12 pojawił się komunikat, że otrzymaliśmy licencję. Byliśmy cały czas, nawet w środę rano w kontakcie z GKSŻ, którego przedstawicielka potwierdziła, że mamy praktycznie skompletowane wszystkie wymagane do otrzymania licencji dokumenty i praktycznie nie mamy żadnych papierkowych zadłużeń. Jedno, które nam zostało było wynikiem braku faktury i obecnie prawnicy są na etapie pisania porozumienia, bo ja je muszę przekazać jako darowiznę i nie mogę tego przelać z pieniędzy klubowych. Dla mnie nie przyznanie licencji drużynie, która w całym sezonie nie przegrała meczu i jest w czołówce – co powiedział nam pan, przeprowadzający audyt – rozliczeń wszystkich klubów jest wielkim skandalem. Nie wiem, co się stało i kto tak nie lubi Rzeszowa albo kto tak bardzo chciał za nas jechać w I lidze? My na pewno nie złożymy broni, na pewno będziemy to wyjaśniać i będziemy walczyć wszelkimi środkami. I mówię to z całą odpowiedzialnością. (źródło www.po-bandzie.com.pl).

OŚWIADCZENIE SPEEDWAY STALI RZESZÓW S.A. z dnia 19.12.2018 (pisownia oryginalna)

W związku z negatywną decyzją Prezydium ZG PZM dotyczącą licencji na sezon 2019, czekamy na jej uzasadnienie i jednocześnie oświadczamy, iż będziemy walczyć do końca wszystkimi dostępnymi środkami. Nie po to budowaliśmy taką drużynę w Stali, która wywalczyła awans na torze, aby teraz się poddawać!

OŚWIADCZENIE SPEEDWAY FANS STAL RZESZÓW z dnia 19.12.2018 (pisownia oryginalna)

W związku z sytuacją, o której wszyscy wiedzą pozwolimy sobie na kilka szczerych słów od nas. Celowo nie komentowaliśmy oficjalnie ŻADNEGO newsa o problemach, aferach, fakturach, samochodach, zaległościach i tysięcy innych doniesień o problemach generalnie. Zawsze wykonywaliśmy z naszej strony kontakt, po którym byliśmy proszeni o cierpliwość. Jesteśmy grupą ludzi bardzo wyrozumiałych, akceptujemy zmaganie się z problemami, trudnościami wszelkiego rodzaju. Takie problemy zawsze można pokonać. Nie tolerujemy natomiast kłamstwa i braku rzetelności. Nie chcemy być kojarzeni i prosimy o nie łączenie Stowarzyszenia Speedway Fans Stal Rzeszów z działalnością spółki Speedway Stal Rzeszów. Nie tolerujemy ciągłego szargania wizerunku klubu, trwającego od kilku lat. Odcinamy się zupełnie od działań, wypowiedzi i planów obecnych władz spółki. Każdy kibic Stali Rzeszów, nawet ten niezrzeszony w SFSR ma dość kompromitacji. Naszym zdaniem potrzeba spokoju i podjęcia próby budowania czegoś od podstaw. Nie wiemy czy nasze siły ludzkie i sprawcze będą wystarczające, aby zrobić to samemu. Możemy natomiast obiecać, że najbliższy okres przedyskutujemy bardzo mocno. Spróbujemy obrać taką strategię działań, która w przyszłości pozwoli stwierdzić ” Tak, kibice Stali pomogli w odbudowie klubu”. Nasza działalność na pewno nie zostanie zamknięta. Finalizujemy powoli akcję „Żużlowy Mikołaj 2018″ , która pozwoli zakupić prezenty za kilka tysięcy złotych, na horyzoncie kolejna edycja akcji ” Oddajemy Krew Bez Hamulców”, do której powoli się przygotowujemy.Jest wiele do zrobienia więc robimy to co wychodzi nam najlepiej – skupiamy się na tym co my możemy i chcemy zrobić.

Żużlowa Stal to jej Kibice!

Grupa Speedway Fans Stal Rzeszów

7
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
KrzusieknicejashijenaKarl Krematorzysta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Krzusiek
Gość
Krzusiek

Ktoś za to powinien odpowiedzieć…

nice
Gość
nice
jas
Gość
jas

A miało być tak pięknie , Ekstraliga w trzy lata a tu taka katastrofa . Zrujnowane Lodowisko , Żużel ,Boks ,Zapasy , nuda w mieście i co to będzie ?

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

INNOWACJA I RZESZÓW!W*lić tych idiotów z zarządu i ratusza….Na światełka Ferenc wydaje ale na sport NIC!!!!!!DNO,MUŁ I WODOROSTY!Nic w tym mieście nie potrafią zrobić od A do Z….Za to chwalić się cieżarówką z darmowymi puszkami coli to pierwsi w kolejce…..NIC W TYM MIEŚCIE NIE DZIEJE SIĘ!!!!PROWINCJA I ZADUPIE!!!!MIRKI Z KNAJP PŁACZĄ ŻE KASY NIE MA….BO JAK PIWO KOSZTUJE 10 ZŁ….SORRY. SKLEPY OD LUTEGO ZAMKNIĘTE TO SĄ TARYFY I INNE SKLEPY…..

Mistrz
Gość
Mistrz

Hjiena , wszystko przez ciebie
Nie dokładnie szorowałeś kible

hijena
Gość
hijena

Miszczu*,już ci wiele razy mówilem ,że nie jesteś w moim typie,dlatego odpie..ol się ode mnie

Mpoltorak
Gość
Mpoltorak

Nawrocki – dziękujemy!