Stal Mielec w II lidze!

Po zwycięstwie Stali nad Izolatorem, w Mielcu rozpoczęła się wielka feta z okazji awansu do II ligi. Fot. Marcin Studnicki/www.stalmielec.com
Po zwycięstwie Stali nad Izolatorem, w Mielcu rozpoczęła się wielka feta z okazji awansu do II ligi. Fot. Marcin Studnicki/www.stalmielec.com

III LIGA. Najbardziej utytułowany klub Podkarpacia po 16 latach wraca na szczebel centralny.

Szesnaście lat czekali sympatycy Stali na powrót do ligi szczebla centralnego. Długo wyczekiwana chwila nadeszła w sobotę przed godziną 19, po zwycięstwie nad Izolatorem Boguchwała. W Mielcu awans świętowano do późnych godzin nocnych. Drużyna bawiła się z kibicami przy fontannie na Placu Armii Krajowej.

12 czerwca 1997 roku walne zgromadzenie członków FKS PZL Stal zadecydowało o zakończeniu działalności klubu i wycofaniu drużyny z rozgrywek II ligi (zaplecze ekstraklasy). Powód? Rosnące długi wobec trenerów i piłkarzy oraz licznych wierzycieli. Od tamtego czasu o mielczanach głośno było jedynie przy okazji mistrzostw Polski juniorów. Na spektakularny sukces musiano czekać do 22 czerwca 2013 roku.

Trener – specjalista od awansów
Stalowcy zapewnili sobie awans na kolejkę przed końcem sezonu. Po rundzie jesiennej tracili do lidera z Tomaszowa Lubelskiego 8 punktów. Trener Włodzimierz Gąsior przekonywał, że wiosną jeszcze wszystko jest możliwe. Jednak zapewne nawet on nie przypuszczał, iż jego podopieczni w tak imponujący sposób pokażą rywalom miejsce w szeregu. Stal awansowała i może dokonać rzeczy niezwykłej – zakończyć rundę rewanżową bez porażki. Wiadomo, jaki cel będzie przyświecał biało-niebieskim w sobotnim meczu z Podlasiem w Białej Podlaskiej…

65-letni Włodzimierz Gąsior to ikona mieleckiego futbolu. Były znakomity zawodnik Stali, wychowawca wielu pokoleń piłkarzy i specjalista od awansów. W swojej trenerskiej karierze aż 5 klubów wprowadzał na wyższy poziom. Stal po raz ostatni w sezonie 1987/88. Mielczanie wrócili wtedy do ekstraklasy, w składzie mieli m.in. młodego zdolnego Tomasza Tułacza, dziś trenera Resovii, obecnego w sobotę podczas spotkania z Izolatorem.

W lutym w szerokim wywiadzie dla Super Nowości trener Gąsior pytany, jakie ma marzenie, odpowiedział: “Chciałbym dożyć czasów, gdy Stal znów zagra w ekstraklasie”. Droga do tego daleka, ale w najbliższym czasie Mielec znów może stać się wiodącym ośrodkiem piłkarskim w województwie.

Teraz licencja
Na 14 sierpnia zaplanowano uroczyste otwarcie stadionu. Nowoczesny obiekt pomieści 7 tysięcy osób, posiada bieżnię lekkoatletyczną i sztuczne oświetlenie. Przecięciu wstęgi towarzyszyć będzie turniej z udziałem zaprzyjaźnionych ze Stalą klubów – Korony Kielce i Cracovii.

To dopiero na wakacjach. Tymczasem do środy klub musi złożyć pełną dokumentację do Komisji Licencyjnej PZPN. Brak zaświadczenia potwierdzającego odbiór nowego stadionu raczej nie będzie problemem. Może się jednak zdarzyć, że Stal pierwsze dwa, trzy mecze w II lidze rozegra na wyjeździe.

Samo spotkanie z Izolatorem było jednym z najbardziej dramatycznych w rundzie wiosennej, choć po 30 minutach nic na to nie wskazywało. Stal prowadziła 3-0, ale gdy tuż przed przerwą straciła gola, zespół z Boguchwały uwierzył w siebie. Po zmianie stron goście byli lepsi, strzelili kontaktową bramkę i do końca dążyli do wyrównania.

STAL Mielec 3
IZOLATOR Boguchwała 2
(3-1)
1-0 Łętocha (11.)
2-0 Florian (13.)
3-0 Podstolak (31.)
3-1 Karwat (41. – karny)
3-2 Tyburczy (75.)

STAL: Daniel – Kardyś, Kościelny, Podstolak, Załucki, Michałek (60. Domański), Żubrowski, Walski (69. Dziekan), Radulj, Florian (63. Pruchnik), Łętocha (78. Jaworski)
IZOLATOR: Pawlus – Krzak, Polak (57. Róg), Brogowski, Szpond, Bereś (63. Domin), Burak (73. Szyszka), Skiba, Karwat (73. Tyburczy), Brocki, Płonka

Sędziował Filip Kosak (Stalowa Wola). Żółte kartki: Walski, Kościelny – Szpond, Szyszka, Róg. Widzów 300.

tsz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o