Stali w kolejce, by zostać dawcą

Gdyby taka akcję jak w Tarnobrzegu, zorganizowano także w innych miastach, szanse na powrót do zdrowia miałoby wielu cierpiących na białaczkę. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Gdyby w całej Polsce udało się znaleźć tylu chętnych do oddania szpiku, co w Tarnobrzegu, setki osób udałoby się wyrwać ze szponów śmierci.

223 osoby zgłosiły się tylko w ciągu jednego dnia, by zarejestrować się w banku dawców szpiku kostnego. Biorąc pod uwagę, że w całej w Polsce zarejestrowanych jest zaledwie 300 tysięcy potencjalnych dawców, a co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę, to ogromny sukces akcji, której patronowały Super Nowości.

Już drugi raz w tym roku w Tarnobrzegu zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku. Podczas pionierskiej akcji na wiosnę, chęć zostania dawcą zadeklarowało blisko 400 osób, 23 października kolejne 223!

Obie akcje poprzedziły ogromne akcje promocyjna i edukacyjna, w którą zaangażowani byli Celina i Piotr Błaszkiewiczowie (pani Celina choruje na białaczkę przewlekłą już prawie 12 lat), a także uczniowie i studenci miejscowych gimnazjów i szkół wyższych oraz lekarze i pielęgniarki.

Wysiłek, który włożyli pomysłodawcy akcji przerósł ich najśmielsze oczekiwania.

– Tak ogromny odzew na prośbę o zarejestrowanie się w banku dawców szpiku mieliśmy tylko wtedy, gdy zachorował Adam Darski – Nergal i o pomoc w znalezieniu dla niego dawcy zaapelowała Dorota Rabczewska – mówił po pierwszej akcji Rafał Młodzikowski z fundacji DKMS, która posiada największy bank dawców szpiku w Polsce.

Podczas akcji, która odbyła się kilka dni temu, do kilkuset osobowej grupy uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych dołączyli studenci trzech szkół wyższych, których porwała do działania studentka III roku PWSZ Patrycja Głowacka. To z jej inicjatywy, przy poparciu rektora PWSZ dr Pawła Maciaszczyka oraz Fundacji Urszuli Jaworskiej, Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową oraz DKMS-u pobrano próbki krwi od potencjalnych dawców komórek macierzystych. W ciągu dwóch dni polski bank dawców szpiku wzbogacił się o 617 nowych nazwisk.

Małgorzata Rokoszewska

do “Stali w kolejce, by zostać dawcą”

  1. rzeszowiak

    A ja stalem w kolejce po papier toaletowy za komuny !

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.