Stan Borys w ciężkim stanie

Stan Borys podczas rzeszowskich obchodów 55-lecia swojej działalności artystycznej. Fot. Wit Hadło

KRAJ. Legendarny muzyk pochodzący z Rzeszowa zasłabł w swoim mieszkaniu. Prawdopodobnie miał udar.

77-letni artysta trafił do szpitala. Wcześniej miał skarżyć się na silne bóle głowy, które uznał za wywołane złą jakością warszawskiego powietrza. Dopiero po tym jak zasłabł,  został przewieziony karetką pogotowia do szpitala – donosi Super Express – Anna Maleady, partnerka Borysa, zapewniła, że największe zagrożenie już minęło: muzyk wygrał walkę o życie. Nadal jednak walczy o zdrowie – odzyskał bowiem przytomność, ale jest osłabiony. Wkrótce ma zostać przewieziony do innego szpitala w celu wykonania szczegółowych badań – zawiadamia dziennik.

Stan Borys (Stanisław Guzek) urodził się w Załężu (dzisiaj Rzeszów) 3 września 1941 roku. Uczęszczał do wielu lokalnych szkół: techników budowlanego, mleczarskiego, a także rolniczego. Z kolei w rzeszowskiej szkole muzycznej uczył się gry na skrzypcach i klarnecie. Nie ukończył żadnej z nich.

Borys jest piosenkarzem, kompozytorem, wokalistą, aktorem i poetą. Wydał lub współtworzył kilkanaście albumów muzycznych. Pojawiał się na ekranach kin i na deskach teatrów. Był związany z polskim radiem w Rzeszowie, na antenie którego recytował wiersze. W latach 1963-64 pracował w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, najpierw jako rekwizytor, potem jako statysta i aktor.

Jako poeta debiutował 1965 r. w „Nowinach Rzeszowskich”. W tym samym roku razem z Tadeuszem Nalepą założył zespół Blackout (później Breakout). W latach 1968-70 współpracował z grupą Bizony, z którą pierwszy raz wystąpił w Telewizyjnej Giełdzie Piosenki w 1968 r.  Najbardziej znanymi utworami z tamtego okresu są „Wiatr od Klimczoka” i „Spacer dziką plażą”. Od 1971 r. Borys występuje jako solista.

W listopadzie 2017 r., w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działalności artystycznej.

Marcin Czarnik

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hijenaczytelnik Nowin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
czytelnik Nowin
Gość
czytelnik Nowin

Woda Sodowa uderzyła mu do głowy.

hijena
Gość
hijena

potwierdzam,to kolejny artysta jednego przeboju,ktorego artystyczna kariera ,to granie w stanach do kotleta w polskich klubikach .Niech wraca do zdrowia