Stan wojenny zniszczył w Polakach podmiotowość moralną

Fot. Arkadiusz Rogowski

RZESZÓW. Prof. Jadwiga Staniszkis na Uniwersytecie Rzeszowskim.

W piątek (14 bm.) na Uniwersytecie Rzeszowskim gościła prof. Jadwiga Staniszkis, wybitny socjolog zajmujący się mechanizmami władzy. Pani profesor wygłosiła wykład „Stan wojenny w kontekście geopolitycznym”.

Stwierdziła m.in., że stan wojenny zniszczył w Polakach podmiotowość moralną, przede wszystkim w robotnikach „wydusił poczucie wewnętrznej racji” i zniszczył potencjał kulturowy, jaki stworzyła Solidarność. Po latach zaowocowało to tym, że Polacy stracili hierarchię wartości. A każde dryfowanie jest niebezpieczne

Koniec zimnej wojny
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce 13. grudnia w 1981 socjolog umieściła na szerszym tle gorącej końcówki zimnej wojny. Według pani profesor Rosjanie, gdy mieli już świadomość, że nie dogonią pod względem technologii wojskowej Zachodu, wyznaczyli Polsce rolę bufora. To z Polski miało pójść konwencjonalne wyprzedzające uderzenie na Zachód, kosztem zrzucenia przez NATO bomby atomowej o lokalnym zasięgu na nasz kraj.

Ta nowa doktryna militarna opierała się na sformułowaniu takiej możliwości przez Kreml, a sformułowanie możliwości w rosyjskiej racjonalności jest – co podkreśliła prof. Staniszkis – zawsze faktem politycznym, i z tym faktem musieli się liczyć Zachód oraz gen. Jaruzelski. Stąd niepewna ocena NATO tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Zachodni generałowie na początku nie wiedzieli, czy to przygotowanie do uderzenia na Zachód, czy wewnętrzna sprawa Polski. Podobną niepewność w ocenie sytuacji wykazywał gen. Jaruzelski, który na kilka dni przed 13. grudnia otrzymał zapewnienie od towarzyszy radzieckich, że nie wejdą do Polski, ale jednocześnie miał świadomość, że zawsze mogą zmienić zdanie.

Po wykładzie prof. Staniszkis znalazła tylko chwilę na rozmowę z dziennikarzami.
– Pani profesor, jest pani znana z krytycznych wypowiedzi o partii rządzącej. Czy coś pozytywnego można o niej powiedzieć?
– Bardzo cenię Rostowskiego, Belkę, cenię Rosatiego. Po prostu cenię ludzi fachowych. Dlatego z taką życzliwością  ledziłam manewr, kiedy ludzie fachowi się wysunęli. Ten pan Serafin, wiceminister spraw zagranicznych, i gra, która daje im większą rolę, chociaż to nie oni manipulują większością w Sejmie, jest czymś pozytywnym. Poza tym nie lubię przesady. Ostatni numer „Uważam Rze” (z 10 XII – ps), ze zdjęciem lumpiarskiego Tuska, jest pomyślany na brutalne przygotowanie wymiany i podszyte interesami. Czy lubię Platformę, czy nie, mnie to drażni. Moje sympatie są fair play, a nie konkretni ludzie. Jeśli PiS coś robi, co mi się nie podoba, to też ich krytykuję. Od zawsze jestem osobą bezpartyjną. Zależy mi na fair play i racjonalności, a nie na konkretnych osobach.

– Kiedy nastąpi wymiana premiera?
– Nie wiem, to zależy też od tego, jaka będzie reakcja na tę sprawę smoleńską (szef MSZ poprosił Unię Europejską o pomoc w zwróceniu przez Rosję wraku tupolewa – ps), która ma pewne szansy powodzenia; losy Putina, kryzys, jego (premiera Tuska – ps) znurzenie… Nie wiem.

Rozmawiał Piotr Samolewicz

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ROMANclonxAmbrożygrześ Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

prawdziwych fachowców i ekspertów to wyrżnięto w okresie 1939- 1989 – reszta odeszła z tego ziemskiego padołu- a ci co jeszcze pozostali to dogorywają – ot prawdziwa prawda.

clonx
Gość
clonx

jak ja traktowac jako powaznego eksperta skoro stoi po stronie tylko jednej partii – wiadomo jakiej:D

Ambroży
Gość
Ambroży

Na nic profesorskie socjologiczne wywody, jeśli PRAWO i KONSTYTUCJA nic nie znaczą. Wczoraj po werdykcie TK ” PAŃSTWO POLSKIE” pokazało że nie funkcjonuje , jest bezsilne wobec ciążących na nim obowiązków gwarancji obywatelskiej w postaci ubezpieczeń. Naginanie prawa było widać gołym okiem . Musi dziwić jedynie głupota ludzi nie umiejąca odczytać werdyktu TK i następstw za tym idących. Najpierw artykuł w Gazecie Prawnej, przedrukowany na wszystkie portale o tym że emerytom w Polsce jest cudownie, żeby napuścić młodych sfrustrowanych brakiem pracy ludzi,po drugie aktywność specjalnych podstawionych forumowiczów -polubić- i was odmienić=/nie czytać nie komentować/po trzecie żeby zmniejszyć społeczne odczucie krzywdy… Czytaj więcej »

grześ
Gość
grześ

Szkoda, że nie wiedziałem, takich ludzi sobie cenię i gratuluję zdecydowanej postawy !