Stanął zegar na wieży bazarowej

Mieszkańcy Iwonicza Zdroju domagają się uruchomienia zegara znajdującego się na wieży bazarowej. Chcą także codziennie w samo południe usłyszeć iwonicki hejnał. Fot. Wioletta Zuzak

IWONICZ ZDRÓJ. – Ten zegar to prawdziwa perełka. Co z tego, skoro przestał działać – mówią smutno mieszkańcy uzdrowiska.

– Chciałem zainteresować redakcję SN zabytkowym zegarem – stuletnim – na wieży bazarowej w Iwoniczu Zdroju. W kwietniu minie rok od kiedy przestał pracować. Ja wraz z mieszkańcami upominam się o jego uruchomienie na sesji Rady Miejskiej czy też podczas rozmów z burmistrzem oraz z jego zastępcą – mówi Super Nowościom Rajmund Boczar (60 l.), radny Rady Miejskiej Iwonicza Zdroju oraz przewodniczący Zarządu Miasta. – Burmistrz zapewnia, że zegar zostanie uruchomiony w najbliższym czasie, jednak jak dotąd problem nie został rozwiązany. Może publikacja artykułu w Super Nowościach pomoże – wyraża nadzieję nasz Czytelnik.

Jak informuje nasz rozmówca, zegarmistrz mający zakład na Placu Dietla zaproponował, że będzie zajmował się konserwacją zegara, będzie go codzienne nakręcał,  uruchomi kuranty oraz iwonicki hejnał. Za taką pracę chce otrzymywać dwieście złotych miesięcznie. Nie są to duże pieniądze dla gminy, a przecież wieża bazarowa to jeden z najważniejszych symboli uzdrowiska. To wstyd, żeby zegar znajdujący się na tejże wieży nie działał – mówi Rajmund Boczar. – A poza tym wieża zegarowa została wyremontowana i wszyscy oczekują, żeby zegar działał i chcą codziennie w południe usłyszeć iwonicki hejnał – dodaje przy tym.

Zadanie zostanie zlecone GOK-owi
Paweł Pernal (40 l.), burmistrz Iwonicza Zdroju, mówi nam, że sprawa jest mu znana. – Niegdyś pracownik Urzędu Gminy, który mieszkał nieopodal wieży zajmował się zegarem. Bywało też, że zegar przez wiele lat nie działał i teraz także nie działa, jednak mam pomysł, jak rozwiązać ten problem. Otóż po planowanym przeglądzie zegara, który wykona najprawdopodobniej firma, która go remontowała, prace związane z jego uruchomieniem i nadzorowaniem zostaną zlecone tutejszemu Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Niewykluczone, że w przyszłości – oczywiście jeśli zdobędziemy środki na ten cel – zakupione zostanie urządzenie, które będzie elektronicznie sterować mechanizmem zegara. Takie urządzenie kosztuje ok. 3,5 tys. złotych – dodaje burmistrz.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o