Stanowcze NIE dla elektrowni atomowej i autostrady

W Stalowej Woli największy truciciel sprzed lat nadal oskarżany jest o zanieczyszczanie środowiska, czy w Tarnobrzegu będzie podobnie? Fot. Bogdan Myśliwiec

STALOWA WOLA. Mają świadomość zagrożeń ekologicznych i nie godzą się, by w ich okolicy powstawały takie inwestycje.

200 osób wzięło udział w ankiecie przeprowadzonej przez pracowników naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu na temat świadomości ekologicznej. Najpierw przepytani zostali mieszkańcy Stalowej Woli, w najbliższych tygodniach ankiety trafią do młodych mieszkańców Tarnobrzega.

To pierwsze takie badanie, które pracownicy naukowi PWSZ zdecydowali się przeprowadzić wśród młodych mieszkańców regionu.

– Chcieliśmy sprawdzić, jaka jest świadomość ekologiczna młodych ludzi, którzy jeszcze 1985 r. mieszkali na terenie uznanym za zagrożony katastrofą ekologiczną. W Stalowej Woli przez lata takim “trucicielem” była elektrownia, w Tarnobrzegu zakłady siarkowe – wyjaśnia dr Marek Ziemba.

Po niecałych 30 latach od raportu, który nie wróżył dobrze temu regionowi, okazuje się, że młodzi ludzie chcą, by Stalowa Wola była miastem ekologicznym.

Aż 68 proc. respondentów sprzeciwia się powstaniu w ich okolicy elektrowni atomowej, blisko 40 proc. nie godzi się na autostradę, połowa badanych byłaby za budową elektrowni wiatrowej i prawie tyle samo za elektrownią wodną. Maszt sieci komórkowej przeszkadzałby 24 proc. badanych, 30 proc. godzi się na taką inwestycję w swoim sąsiedztwie.

Badani zostali także zapytani o to, kto ich zdaniem zanieczyszcza środowisko naturalne w Stalowej Woli? Zdaniem 30 proc. badanych silnym źródłem zanieczyszczenia są zakłady aluminiowe, 26 proc. wskazało na Elektrownię Stalowa Wola, a tylko 12 proc. na Hutę Stalowa Wola. Wyniki badań zaskoczyły naukowców.

– O ile wynik “przemysłu aluminiowego” nie jest zaskoczeniem, gdyż w obiegowej opinii w Stalowej Woli najbardziej zatruwają środowisko właśnie te zakłady, o tyle wynik Elektrowni SW skłania do refleksji. Dlaczego młodzież uważa, że elektrownia truje skoro od co najmniej kilkunastu lat wdrażane są w niej procedury eliminujące zanieczyszczenia z tego zakładu – pyta dr Ziemba.

Po zgromadzeniu wszystkich wyników badań, zespół spróbuje odpowiedzieć na to pytanie, pełne raporty będą także dostępne dla wszystkich osób i firm, które interesują kwestie ekologii.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments