Starania o miliony euro

PODKARPACIE, STRASBURG. Region Karpat potrzebuje osobnego unijnego programu, który zapewni rozwój gospodarczy

W Unii Europejskiej istnieje w tej chwili kilka programów współpracy transgranicznej. Politycy, samorządowcy i przedsiębiorcy z Podkarpacia chcą, by powstał specjalny unijny fundusz finansujący projekty tylko w regionie Karpat.
Program taki, o roboczej nazwie Karpackiego Horyzont, objąłby Podkarpacie, a także regiony ze Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy. Finansowałby rozwój gospodarczy, inwestycje infrastrukturalne, ale też współpracę samorządów i służb rządowych. Na podobny program na pograniczu Holandii, Belgii i Niemiec (w dorzeczach rzek Moza i Ren) Bruksela przeznaczyła 160 mln euro.
- Myślę, że Unia Europejska mogłaby przeznaczyć dla nas 150-200 mln euro – mówi Dawid Lasek, wiceprezes Stowarzyszenia Euroregion Karpacki.

Teraz jest idealny czas na zgłaszanie takich inicjatyw, bo wkrótce zaczną się negocjacje w sprawie nowego budżetu UE na lata 2014-2020.
- Ale zaangażować muszą się nie tylko samorządy, ale też władze centralne oraz europarlamentarzyści – mówi Tomasz Poręba, poseł do Parlamentu Europejskiego. – Najważniejsze, by umieścić program w priorytetach polskiej prezydencji i w nowym budżecie Unii.
Czasu na opracowanie strategii i samego programu jest niewiele – około pół roku.

Adam Cyło

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.