Stare jelcze wciąż wożą rzeszowian

Jelcze PR 110 są używane przez MPK od 1979 r.

RZESZÓW. Choć może trudno w to uwierzyć, najstarsze autobusy jakich używa rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wyprodukowano w 1982 roku! Z tego rocznika pochodzi trzy pojazdy. Są też wozy z 1983, 1984, 1985 i kolejnych lat.

Są to archaiczne jelcze PR 110, których łącznie MPK posiada wciąż 57. Rzeszów jest największym użytkownikiem tego typu autobusu w Polsce i jednym z ostatnich gdzie odgrywają nadal istotną rolę w komunikacji miejskiej. Dla porównania Tarnów użytkuje ich ponad 20, podobnie jak Ostrów Wielkopolski.

Pierwsze jelcze PR110 wpisano do księgi inwentarzowej MPK 20 marca 1979 r., czyli niedawno minęło już 32 lata użytkowania tego modelu na licencji francuskiego “Berlieta”. W tym czasie przez rzeszowskie MPK przewinęło się 242 egzemplarze.

Niestety, o ile inne miasta szybko wycofują stare jelcze, rzeszowianom przyjdzie korzystać z prawie 30-letnich autobusów jeszcze przez kilka lat. Zapowiadany od kilku lat zakup nowych pojazdów w ramach programu “Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa i okolic” opóźnia się. Według najnowszych założeń ma być ich co prawda 100, a nie tylko 70, jednak przetarg na zakup nowoczesnych pojazdów przesunie się prawdopodobnie na 2012 r. Cała setka ma być dostarczona do 2014 r.

Teraz rzeszowskie MPK ma 185 autobusów. Ostatnie 2 nowe wozy spółka kupiła w 2008 r. Potem zakupiono tylko 4 używane autobusy. Średnia wieku pojazdów wynosi ok. 15 lat. To jeden z najgorszych wyników wśród podobnych do Rzeszowa miast.

kk

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rechotnik
rechotnik
2 miesięcy temu

W Chicago widziałem autobusy miejskie które mają PONAD 50 lat i jakoś nikt nie robi z tego powodu problemów.

ksi
ksi
9 lat temu

Smród wymiotny? HAHAHA. Dobre wozy. W Rzeszowie są w b.dobrym stanie, bo jest dużo części zamiennych (było ich przecież 242 w MPK). Nie ma co narzekać, berliet dobry wóz. Niech ktoś narzekający na PRki będzie niezadowolony z ‚nowego’ Solarisa… I co? Może lepiej z buta, jak nie odpowiada komuś pojazd MPK… Wygodne siedzenia, otwierane okna – nie ma tego w Solarisach.

Jacek
Jacek
9 lat temu

No to sobie stań za takim na drodze, jeśli w porę nie wyłączysz nadmuchu to masz w samochodzie smród wymiotny… Ciekawe czy to co wylatuje z ich rur wydechowych jest dopuszczalne…

Tomasz
Tomasz
10 lat temu

Nie rozumiem co w tym dziwnego, i tak te „stare” autobusy są bardziej komfortowe od tramwaju. A poza tym są w całkiem dobrym stanie, o wile lepszym niż wiele innych w prywatnych rękach, a wciąż wożących pasażerów do pobliskich miejscowości.