Starosta odwołał dyrektora szpitala, opozycja chce odwołania starosty

– Nie partyjne układy się liczą, ale dobro naszego powiatu – podkreśla Tadeusz Chrzan, szef klubu PiS w Radzie, który liczy, że za odwołaniem starosty zagłosują także radni z koalicji PSL-PO. Fot. Monika Kamińska

JAROSŁAW. Odwołanie Bałaty przelało czarę goryczy?

Kiedy zarząd powiatu jarosławskiego odwołał ze stanowiska szefa Centrum Opieki Medycznej Krzysztofa Bałatę, w szeregach opozycji Rady Powiatu zawrzało. Radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski chcą przywrócenia Bałaty na funkcję dyrektora COM. My już wiemy, że starosta Batycki na piątkowej (25 stycznia) sesji nadzwyczajnej zwołanej na wniosek opozycji powie: – Nie ma takiej możliwości. Opozycja pewnie to przewiduje, bo do przewodniczącego Rady, Leszka Szczybyły, trafił także wniosek o odwołanie starosty Batyckiego, ogólnie – za niewłaściwe kierowanie powiatem jarosławskim.

- Zadziwiające, że zarząd powiatu odwołał tak nagle i nieoczekiwanie dyrektora COM-u, którego wcześniej wychwalał za doskonałe zarządzanie szpitalem – mówi szef klubu PiS w Radzie Powiatu Jarosławskiego, Tadeusz Chrzan, który sam był starostą w poprzedniej kadencji.

– Korzystne wyniki szpitala, które były przedstawiane przez zarząd  radnym oraz sukcesy dyrektora Bałaty trafiały nam do przekonania – podkreśla. – A tu z dnia na dzień okazuje się, że pan Bałata był jednak złym dyrektorem – w głosie T. Chrzana słychać lekką kpinę. Opozycja nie ma wątpliwości: Bałatę odwołano, by zrobić miejsce dla kogoś ze “swoich”. Takie praktyki są według niej niedopuszczalne, więc zażądała od Batyckiego, żeby Bałatę przywrócił jednocześnie wnioskując o sesję nadzwyczajną. Ta została zwołana na piątek  (25 stycznia), ale starosta Batycki już nam zdradził, że tego żądania opozycji zarząd nie spełni i przekonywanie go nic nie da. Było to do przewidzenia, opozycja jednak ma jeszcze “asa w rękawie”, mianowicie wniosek o dowołanie starosty Batyckiego. Uzasadnia to nie tylko bezprawnym jak podnosi i bezsensownym odwołaniem Bałaty, ale także jej zdaniem fatalnym nadzorem nad jarosławskim PKS-em, którym kieruje Stanisław Jankisz postrzegany, jako “człowiek PSL-u” oraz nieuzasadnionym zwiększeniem zatrudnienia w starostwie.

Rzecz w tym, że w 25-osobowej Radzie Powiatu Jarosławskiego opozycja (PiS i SP) ma 12 radnych, zaś koalicja PSL-PO także 12, ale może liczyć na głos jednego z dwóch w Radzie radnych  niezależnych. – Tu nie koalicja ma znaczenie, a to, komu na sercu leży dobro powiatu jarosławskiego – podkreśla Tadeusz Chrzan, szef klubu PiS. – Liczymy, że także radni z koalicji nie będą się kierować partyjnymi układami, a troską o naszych mieszkańców – dodaje.

Zarząd porozmawia, ale decyzji nie zmieni
Starosta Jerzy Batycki wydaje się jednak być spokojny o swój los. – Opozycja ma prawo do wniosków i dyskusji – mówi. – Na sesji na pewno odpowiemy na jej pytania czy wątpliwości – deklaruje. Jednocześnie zaznacza, że nie zgadza się ze stawianymi mu przez radnych opozycyjnych zarzutami. – Jeden z najniższych na Podkarpaciu kontrakt z NFZ, jaki wynegocjowała na ten rok dyrekcja COM-u oraz utrzymywanie na siłę reumatologii i ortopedii generujących 3 miliony złotych strat kazało nam uznać, że  potencjał pana Bałaty, jako dyrektora szpitala się wyczerpał – stwierdza Batycki. Odpiera też stanowczo zarzut, jakoby szef PKS-u był z partyjnego nadania, a zatrudnienie kilku nowych osób w starostwie tłumaczy stworzeniem Wydziału Audytu i Kontroli, którego nie było za poprzedniej kadencji, a jest niezbędny, oraz zreformowaniem Wydziału Zarządzania Kryzysowego, który mówiąc kolokwialnie “leżał wówczas odłogiem”. Tłumaczenia starosty nie przekonują opozycji, która uważa, że dalsze kierowanie przezeń powiatem jest wręcz dla niego szkodliwe. Zapewne nie omieszka wyrazić swej opinii na piątkowej sesji, wiec, będzie “gorąco”.

Monika Kamińska

do “Starosta odwołał dyrektora szpitala, opozycja chce odwołania starosty”

  1. ROMAN

    czy będą znowu roszady jak na szachownicy;
    wygląda że gracze są ale nie umieją przesuwać pionków.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.