Stężenie pyłu w powietrzu przekroczone o 300 procent!

Wysokie stężenie pyłów w powietrzu może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę. Ma też negatywny wpływ na alergików. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. KRAJ. Osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny wychodzić z domów.

Obowiązujące normy dopuszczają stężenie pyłu w powietrzu do 50 mikrogramów na metr sześcienny. Nad Tarnowem zostały przekroczone aż o 300 proc! Tak wysokie stężenie pyłów w powietrzu może powodować kaszel, trudności z oddychaniem, zadyszkę. Ma też negatywny wpływ na alergików. – Osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci nie powinny wychodzić z domów. Należy także unikać wysiłku fizycznego – mówią lekarze.

- Zanieczyszczenie powietrza w regionie jest, chociażby dlatego, że w piecach pali się wszystkim czym się da. Stężenia pyłów nad nami nie są jednak duże, normy są przekroczone o 20 – 30 proc. Na szczęście w powietrzu przeważają pyły nieagresywne, które nie są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia – mówi Władysław Martens, z-ca Wojewódzkiego Podkarpackiego Inspektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Każdy pył dusi

Inspektor przyznaje jednak, że nawet te nie agresywne pyły, po dostaniu się do płuc mogą utrudniać oddychanie, tym bardziej, że mogą zawierać przyklejone doń drobinki innych zanieczyszczeń, np. metali ciężkich. Co może zawierać pył? Węgiel, siarkę, związki azotu, wapnia, chloru oraz trujące, rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) a także dioksyny.

-Od kilku dni na Rzeszowem jest większe zanieczyszczenie powietrza niż zwykle. Spowodowane to jest faktem, że sezon opałowy w pełni, a od dawna nie było deszczu czy wiatrów, które pozwoliłyby smogowi na opadnięcie lub rozproszenie się – mówi Martens.

Anna Moraniec

do “Stężenie pyłu w powietrzu przekroczone o 300 procent!”

  1. GMO zabija DNA

    zapomniala pani dodac ze spalanie wegla uwalnia tony oparow uranu i rteci

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.