Sto milionów na kolejkę

To będzie jedna z największych inwestycji w Bieszczadach. Otwarcie zaplanowano na maj 2022 roku. Fot. Archiwum PKL

Gmina Solina ogłosiła kolejny przetarg na sprzedaż działki, na której ma powstać kolejka gondolowa i dwie wieże widokowe. – To będzie rekordowa inwestycja w tej części Polski. Mam nadzieję, że okaże się strzałem w dziesiątkę i dzięki niej nasz region okaże się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów – mówi nam Adam Piątkowski, wójt gminy Solina. 

Pierwszy przetarg rozstrzygnięty w maju nie wyłonił inwestora. Jedyną  ofertę złożyły wtedy Polskie Koleje Liniowe – inwestor zainteresowany budową kolei gondolowej nad zaporą w Solinie, ale została ona odrzucona ze względu na zbyt niską cenę, jaką spółka zaoferowała za grunty. Cena za zakup dziesięciu działek w sąsiedztwie zapory w Solinie wynosiła wówczas 8,6 mln. zł. 

W drugim przetargu gmina obniżyła cenę o ponad trzy miliony złotych i teraz właścicielem gruntów można zostać wykładając ponad pięć milionów. Inwestor, który zdecyduje się na zakup gruntów będzie też  odpowiadał za budowę kolejki i wież widokowych. – To będzie potężna inwestycja. Mamy już wszystkie potrzebne dokumenty i zgody oraz projekt budowlany, który przekażemy inwestorowi. Jeszcze w tym roku chcemy wbijać łopaty na placu budowy – mówi nam wójt gminy Solina. 

Oferty w przetargu można składać do 21 września, rozstrzygnięcie nastąpi cztery dni później, 25 września. 

Inwestycja ma kosztować około stu milionów złotych i ma być jedną z największych atrakcji turystycznych w Bieszczadach. – Zyska na niej nie tylko nasza gmina, ale i cały region. Oprócz zapory w Solinie, Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Jeziora Solińskiego nie ma u nas większych atrakcji turystycznych. Od czterech lat pracujemy nad budową kolejki gondolowej w naszej gminie. Bieszczady rocznie odwiedza ponad półtora miliona turystów, myślę, że dzięki kolejce uda się ściągnąć do nas jeszcze więcej ludzi nie tylko z Polski, ale i za granicy, a to przełoży się także na polepszenie warunków mieszkańców żyjących z turystyki, bo przecież przyjezdni muszą gdzieś spać i jeść – opowiada wójt. 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejka zacznie działać w maju 2020 roku. 

Budowa kolejki gondolowej i wież widokowych nad zaporą w Solinie to jeden z kilku strategicznych projektów inwestycyjnych dla Polskich Kolei Linowych na najbliższe lata. W sumie spółka zainwestuje 400 milionów złotych w infrastrukturę turystyczną w całej Polsce. – Mamy nadzieję, że w maju 2022 roku będziemy mogli otworzyć kolejkę.

Martyna Sokołowska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o