Stowarzyszenia będą prowadzić ocalone szkoły

KOŁACZYCE. – Rodzice i nauczyciele wzięli sprawy w swoje ręce i chcą zakładać stowarzyszenia – mówi burmistrz Kołaczyc

Niedawno pisaliśmy w Super Nowościach, że stowarzyszenia mają prowadzić ocalone gimnazja w Głojsach, Iwli i Wietrznie. Tymczasem jak się okazuje, podobna sytuacja ma miejsce w gminie Kołaczyce, gdzie tamtejsi radni podjęli ostatnio uchwałę w sprawie likwidacji gimnazjów w Sieklówce, Lublicy i Sowinie oraz zespołu szkoły podstawowej i gimnazjum w Krajowicach. Od 1 września br. organem prowadzącym tych placówek mają być – podobnie jak w przypadku gminy Dukla – stowarzyszenia.

Jednak zanim do tego dojdzie, najpierw trzeba spełnić kilka warunków. Rada Miejska w Kołaczycach podjęła już uchwałę intencyjną. Jednak to nie wystarczy. – Potrzebna jest jeszcze opinia podkarpackiego kuratora oświaty. Myślę, że do końca lutego stosowne pismo w tej sprawie trafi na jego biurko – mówi Małgorzata Salacha, burmistrz Kołaczyc. -Prowadzone będą jeszcze konsultacje społeczne – musimy poznać także opinie środowiskowe.

Burmistrz mówi, że takie rozwiązanie jest konieczne w związku z aktualną sytuacją demograficzną. – Z roku na rok ubywa dzieci (w gminie są szkoły, gdzie w klasie uczy się zaledwie trzech uczniów) a nie ubywa nauczycieli. Musimy sporo dokładać do oświaty. W ciągi czterech lat 4 miliony zł kredytu przeznaczyliśmy na pensje dla nauczycieli. Musieliśmy w końcu podjąć jakieś decyzje i zareagować, gdyż w przeciwnym razie ta sytuacja doprowadziłaby do ruiny budżet miasta – tłumaczy Małgorzata Salacha.

– Ekonomia musi zwyciężyć, ale dobro dzieci jest najważniejsze, dlatego ucieszyła mnie informacja, że rodzice i nauczyciele chcą zakładać stowarzyszenia i prowadzić te szkoły. Daję pierwszeństwo mieszkańcom choć chęć prowadzenia tych placówek wyraziło jedno ze stowarzyszeń kulturalno-oświatowych – „Omnibus” z Jasła – mówi Salacha. – Tak więc szkoły zostaną, nauczyciele będą mieć pracę, a dzieci nie będą się tułać. Jednak cały czas będziemy sprawować nadzór nad stowarzyszeniami – dodaje.

Wioletta Zuzak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments