Strach przed 150-metrowymi kolosami

- Ostatnie spotkanie w Kolbuszowej Górnej pokazało, że mieszkańcy interesują się sprawą wiatraków. Kilka zainteresowanych osób odwiedziło mnie i pytało o lokalizację urządzeń na terenie gminy. Przez cały czas obecny był też pan Marek Kopacz przedstawiciel inwestora, który szczegółowo odpowiadał na pytania i wyjaśniał kwestie techniczne - mówi Michał Karkut, radny Kolbuszowej, mieszkaniec Kolbuszowej Górnej, w okolicach której ma stanąć większość z planowanych siłowni wiatrowych. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Na czterech wzgórzach miejscowej gminy mają powstać fermy wiatrowe.

Wielkie poruszenie wśród kolbuszowian wywołały informacje o planach budowy na terenie gminy farm wiatrowych. Mówi się o montażu 32 siłowni o wysokości150 m. Kolosy mają stanąć na czterech wzgórzach: pięć turbin ma znaleźć swe miejsce na placu przy ul. Sędziszowskiej, 5 obok kościoła w Kolbuszowej Górnej, 14 między Kolbuszową Górną a Werynią, oraz 8 w okolicach Wojkowa, Kupna, Widełki i Kłapówki.

Planowana lokalizacja trzech farm wiatrowych wywołała gorącą dyskusję wśród kolbuszowskich internautów. W większości są to krytyczne opinie.

Farmy kolidują z obwodnicą i skansenem?

– Projekt budowy siłowni wiatrowych w tak gęsto zaludnionym terenie jest co najmniej dziwny. A fakt braku konsultacji społ. na wstępnym etapie samego projektowania zaskakuje – pisze “Kolbuszowski Magiel”. – Ich lokalizacja może kolidować z przyszłą obwodnicą miasta, narusza również przyszłą strefę krajobrazu chronionego kolbuszowskiego skansenu. To jest wystarczający argument, aby zrezygnować z takiej lokalizacji farm.

Równie krytyczny jest inny kolbuszowski internauta “Rymek”. – Już wkrótce możemy znaleźć się w śmiertelnym uścisku farm wiatrowych – alarmuje. – Bitwa na rzeczowe argumenty jest trudna, gdyż zostaliśmy już zaszeregowani do ciemnogrodu, chociażby poprzez artykuły w lokalnej prasie. Bardzo ważne mogą okazać się kwestie finansowe, których mieszkańcy terenów zagrożonych istnieniem farmy mogą nie być świadom.

Internauta: – Stracą wszyscy, zarobią nieliczni

– Drastycznie spadnie cena nieruchomości w odległości ok.2 kmod farmy – wylicza “Rymek”. – Zyskają nieliczni, niekoniecznie mieszkańcy gminy, którzy mogli już dawno nabyć grunty pod turbiny za bezcen, znając plany inwestora, dlatego warto sprawdzić na czyich działkach staną fundamenty turbin. Ponadto, wiatraki negatywnie wpłyną na zdrowie mieszkańców, bo o skutkach pozytywnych nie może tu być nawet mowy – zaznacza.

Zdaniem “Rymka”, kolbuszowianie muszą być przygotowani na: zagładę środowiska naturalnego, uciążliwy hałas, zabójcze infradźwięki, efekt migotania ciemnia, który wywołuje ataki epilepsji, a także drażniące pulsujące refleksy światła słonecznego w dzień, a nocą migotanie ruchomych świateł ostrzegawczych, które są widoczne na dziesiątki kilometrów.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
PAWEL
PAWEL
2 lat temu

AAALE PIERDOLY WALNIJCIE SIE W DURNY LEB

artur
artur
8 lat temu

A propos elektrowni atomowej. Te które chce u nas rząd budować, to elektrownie „brudne” – odpady radioaktywne, ogólnie same wady (nawet nie ma gdzie składować tych odpadów). Pomijam również fakt, że paliwa do takiej elektrowni na świecie zaczyna brakować (rosną ceny). Najnowsze elektrownie jądrowe, to obecnie w fazie testów czyste elektrownie nie zużywające paliwa jądrowego, których efektem ubocznym jest produkcja wody WODY!. Załączam link: http://gadzetomania.pl/2011/10/29/ruszyly-testy-reaktora I najciekawsze mała zatankowana przydomowa elektrownia tego typu to wydatek 11-13 tys. zł (mają być w produkcji seryjnej dostępne pod koniec tego roku. Paliwa do zasilania domu (w tym ogrzewania) starcza na ponad pół roku,… Czytaj więcej »

artur
artur
8 lat temu

Wysłałem dzisiaj następujący list do gminy, burmistrza, itp.: (czekam na odpowiedź) Witam, jestem mieszkańcem miejscowości Kupna. W związku z pojawiającymi się różnymi informacjami na temat planowanej budowy farmy wiatrowej chciałbym uzyskać konkretne informacje dotyczące planowanej lokalizacji poszczególnych turbin. Jakie względy zadecydowały o planowaniu tej elektrowni w bezpośredniej lokalizacji domów jednorodzinnych (odległości poniżej 2-3km). Bliskie sąsiedztwo farm wiatrowych wpływa bardzo niekorzystnie na wartość nieruchomości (spadki do 60%) oraz zdrowie mieszkańców (pomijam względy ekologiczne – pobliże parku Natura 2000). Jakie jest prawdopodobieństwo że te farmy rzeczywiście u nas powstaną ? Kto będzie o tym decydował ? Czy jeśli dojdzie do ich budowy,… Czytaj więcej »

darek
darek
9 lat temu

Jak czytam komentarze do artykułów dot. elektrowni wiatrowych to cały czas pojawiaja sie wpisy a to kury nie bedą sie nieść itp. piszą to inwestorzy sami wskazuja na ciemnogród ale jak słusznie wspomniał jeden z przedmówców ludzie sa bardzo mądrzy. dlaczego nie uwzględnić wiedzy na temat szkodliwości elektrowni wiatrowych. eNERGIA ODNAWIALNA TAK ALE NIE KOSZTEM LUDZI, KOSZTEM ICH ZDROWIA I DRASTYCZNYM WZROSTEM CEN ENERGII. INWESTORZY ZAROBIĄ KROCIE A ZA TO ZAPŁACI ODBIORCA
POLECAM STRONĘ STOPWIATRAKOM.EU

marco
marco
9 lat temu

Ja się wypowiadałem ogółem i chodziło mi o to, że broń Boże żadna forma nowocześniejszej i korzystniejszej opcji uzyskiwania energii nie jest u Nas dopuszczalna!!! Nie chodziło mi tylko o wiatraki, ale i o resztę…. Wiem, że coś w tym prawdy jest jeśli chodzi o wiatraki, ale co z resztą pytam się ? Gdyby tak powstała nowoczesna elektrownia atomowa to takie jest to straszne i ludzie po nocach spać nie będą przez to, że małżonek będzie tak napromieniowany, że będzie świecił i spać nie da? Ogarnijmy się bo za niedługi czas będziecie resztki oszczędności wydawać na samą energię a na… Czytaj więcej »

Mango
Mango
9 lat temu

Zachęcam „jasnogrodzianina” Marco i „Mieszkańca” do sprawdzenia jaki był efekt boomu siłowni wiatrowych w USA i jakie są obecnie tendencje w Danii… Jesteśmy za nimi jakieś 10-20 lat do tyłu, niestety, a może i dobrze, bo warto się uczyć na doświadczeniach innych. Polak nie zawsze musi dostawać po dupsku!

Mieszkańcy Podkarpacia to ludzie mądrzy i przewidujący, a Waszą postawę dobrze oddaje przysłowie:
„Zły to ptak, który własne gniazdo kala”

Przykład: http://srodowisko.ekologia.pl/technologie/Zielone-fiasko-tysiace-turbin-wiatrowych-porzuconych-w-USA,16307.html

marko
marko
9 lat temu

A ja dodam ze nieliczne krowy ktore zostaly natym terenie przestana mleko dawac a kury przestana jajca znosic…

Mieszkaniec
Mieszkaniec
9 lat temu

Internauta Marco ma 100% racji.Polska(część spoleczności_) to CIEMNOGRÓD.Nic dziwnego ,że jest ‚ściana wschodnia’ w Polsce-to poziom cywilizacji i stan myślenia….

m
m
9 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

A z jakiej ściany ty jesteś, Oświecony? Ile elektrowni wiatrowych, atomowych stoi pod twoim domem? Ani jedna? To po co się wypowiadasz?

marco
marco
9 lat temu

Elektrownie atomowe nie bo rozpiździ całe województwo, a dzieci będą się rodziły z dwoma głowami,,,, elektrownie wodne nie bo jak tama pęknie to zaleje całą wioskę,,,,,,,,elektrownie wiatrowe nie bo szumi, ludziom odbija i chorują na raka,,,,,,, a elektrownie węglowe jak były tak będą jeszcze chwilkę, póki jeszcze jest rezerwa pokładów węgla, tylko nikt nie patrzy na rosnące ceny ogrzewania i wzrost Co2 w atmosferze plus trujące pyły i toksyny które siadają na układ oddechowy powodując trudności w oddychaniu astmę itd itp….. Zawsze Ciemnogrodzie Polski coś Ci pasowało nie będzie tylko czemu inne kraje z tego korzystają, a ludziom żyje się… Czytaj więcej »