Strajk pracowników pomocy społecznej wisi w powietrzu

Jeżeli dojdzie do strajku, pracownicy pomocy społecznej mogą nie wypłacić świadczenia 500+. Fot. Paweł Dubiel

KRAJ. Kolejna grupa zawodowa zamierza powstrzymać się od pracy. Jeżeli do tego dojdzie, wiele świadczeń może zostać niewypłaconych.

„Przyszedł czas kolejnej mobilizacji i jednocześnie sprawdzian dla całego naszego środowiska zawodowego” – piszą pracownicy pomocy społecznej. Właśnie rozpoczęli zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej. Jeśli nabierze on rozmiarów podobnych do nauczycielskiego strajku wypłata 500+ czy 300+ może być zagrożona.

Pracownicy pomocy społecznej prowadzą ogólnopolski protest już od października ubiegłego roku. „Nigdy dotąd tak wielu z Nas, z tak ogromnym zaangażowaniem nie wystąpiło w obronie prawa do godnego wynagrodzenia, właściwych warunków pracy oraz profesjonalnego pomagania. Zjednoczyliśmy się bez względu na miejsce zatrudnienia oraz charakter wykonywanej pracy” – piszą w opublikowanym oświadczeniu związkowcy zrzeszeni w Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Wszystkie „nieinwazyjne” metody protestu – pikieta w Warszawie, Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej oraz pozostałe inicjatywy dotąd nie przyniosły efektów, dlatego protestujący postanowili pójść o krok dalej i zupełnie powstrzymać się od pracy.

„Niezbędna jest masowość działań protestacyjnych, którą może zapewnić solidarny udział w akcji wszystkich związków zawodowych działających w pomocy społecznej, ale przede wszystkim gotowość i udział osób niezrzeszonych w żadnej organizacji związkowej” – podkreślają związkowcy. Zaznaczają jednak, że uzwiązkowienie w Polsce wynosi obecnie ok. 14 proc. zatrudnionych, dlatego bez udziału pozostałych pracowników żadna akcja strajkowa nie będzie miała szansy powodzenia.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Wioletta Kruk

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Janusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Gość
Janusz

MOPS- najbardziej zbędna placówka, do rozwiązania.