Strajk pracowników pomocy społecznej wisi w powietrzu

Jeżeli dojdzie do strajku, pracownicy pomocy społecznej mogą nie wypłacić świadczenia 500+. Fot. Paweł Dubiel

KRAJ. Kolejna grupa zawodowa zamierza powstrzymać się od pracy. Jeżeli do tego dojdzie, wiele świadczeń może zostać niewypłaconych.

„Przyszedł czas kolejnej mobilizacji i jednocześnie sprawdzian dla całego naszego środowiska zawodowego” – piszą pracownicy pomocy społecznej. Właśnie rozpoczęli zbieranie deklaracji dotyczących udziału związków zawodowych oraz osób niezrzeszonych w ogólnopolskim strajku pomocy społecznej. Jeśli nabierze on rozmiarów podobnych do nauczycielskiego strajku wypłata 500+ czy 300+ może być zagrożona.

Pracownicy pomocy społecznej prowadzą ogólnopolski protest już od października ubiegłego roku. „Nigdy dotąd tak wielu z Nas, z tak ogromnym zaangażowaniem nie wystąpiło w obronie prawa do godnego wynagrodzenia, właściwych warunków pracy oraz profesjonalnego pomagania. Zjednoczyliśmy się bez względu na miejsce zatrudnienia oraz charakter wykonywanej pracy” – piszą w opublikowanym oświadczeniu związkowcy zrzeszeni w Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Wszystkie „nieinwazyjne” metody protestu – pikieta w Warszawie, Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej oraz pozostałe inicjatywy dotąd nie przyniosły efektów, dlatego protestujący postanowili pójść o krok dalej i zupełnie powstrzymać się od pracy.

„Niezbędna jest masowość działań protestacyjnych, którą może zapewnić solidarny udział w akcji wszystkich związków zawodowych działających w pomocy społecznej, ale przede wszystkim gotowość i udział osób niezrzeszonych w żadnej organizacji związkowej” – podkreślają związkowcy. Zaznaczają jednak, że uzwiązkowienie w Polsce wynosi obecnie ok. 14 proc. zatrudnionych, dlatego bez udziału pozostałych pracowników żadna akcja strajkowa nie będzie miała szansy powodzenia.

„Przykład strajkujących nauczycieli pokazał, że ok. 400 tys. pracowników oświaty nie należących do żadnego związku zawodowego, ale z pomocą związków zawodowych może doprowadzić do największego strajku tej grupy zawodowej. Nasz sprawdzian przed nami. Teraz albo nigdy. Jeśli nie uda nam się zmobilizować – wszystko wskazuje, że najbliższe lata będą dla nas i polskiej pomocy społecznej czasem dryfowania w kierunku jeszcze większego braku szacunku, przekładającego się na poziom naszych uposażeń, obciążania nas i gmin zadaniami bez zapewnienia środków na ich realizację oraz pogorszeniem i tak już tragicznych warunków pracy” – przekonują związkowcy. Dodają, że strajk pracowników pomocy już trwa, a dokonuje się… poprzez odchodzenie z zawodu.

By doszło do strajku niezbędne jest przeprowadzenie procedury rozwiązywania sporów zbiorowych. Podzielona jest na kilka etapów – zgłoszenia żądań, rokowań, mediacji i referendum strajkowego, a dopiero na końcu tego procesu możliwe jest przeprowadzenie strajku generalnego.

Wioletta Kruk

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
robol z fabrykipisiuardessaJanusz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
robol z fabryki
Gość
robol z fabryki

Głosowało się na PiS ?
Głosowało !!!
Pyskowało się na tych co byli przeciwko PiS ?
Pyskowało !
Mało tego, wyzywało się tych ludzi od komuchów i zdrajców ???
Wyzywało !!!
Wybralo się SZMATE z PiS-u ?
Wybrało !
Teraz się mówi ze PiS to złodzieje i PiS działa na szkodę Polski ?
A gdzie był rozum jak się głosowało ?
Do du-py się nalało to teraz się narzeka ??????
Jak nie ma się rozumu to tak to teraz wygląda.

pisiuardessa
Gość
pisiuardessa

Od JUTRA wychodzimy na strajk. Jedziemy z protestami pod Palac Prezydencki z krzyzami, rozancami i flagami narodowymi. My babki i dziadki klozetowe zadamy podwojnych stawek za godzine pracy jakie obecnie mamy placone, Deputatu weglowego 3,5 tony, bezplatnych przejazdow komunikacji Miejskiej, znizek na bilety kolejowe 80% oraz 4 bilety kolejowe za darmo w roku kalendarzowym, 2 miesiace urlopu platnego jak nauczyciele za prace w warunkach szczegolnie szkodliwych dla zdrowia. Obowiazkowych bezplatnych Wczasow Pracowniczych 21 dni rocznie.

Pracy TYLKO na JEDNA zmiane od 7 do 15 tej i tylko w DNI ROBOCZE !

Zadamy osobnych Zwiazkow Zawodowych dla pracownikow uslug klozetowych.

Janusz
Gość
Janusz

MOPS- najbardziej zbędna placówka, do rozwiązania.