Strajk urzędników sparaliżuje prokuraturę?

– Pracujemy na okrągło i nikogo nie interesuje, że nie mamy płacone za nadgodziny – tłumaczy przyczyny strajku Bernadetta Borkowska-Werelusz, przewodnicząca Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Pracownicy prokuratury w całym kraju domagają się podwyżek. 

– Nauczyciele dostali podwyżki, więc dlaczego my nie? – pyta Przewodnicząca Rady Okręgowej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP Bernadetta Borkowska-Werelusz i argumentuje, że „to też przecież budżetówka”. Na najbliższy poniedziałek 10 czerwca pracownicy prokuratur zapowiedzieli ogólnokrajowy strajk w formie urlopów na żądanie. Czy spowoduje to paraliż pracy całej prokuratury?

Do strajku przystąpią protokolanci, audytorzy, pracownicy sekretariatów, obsługi biur podawczych i kierowcy. – Pracujemy na okrągło i nikogo nie interesuje, że nie mamy płacone za nadgodziny – tłumaczy Borkowska-Werelusz. Ile zarabiają w prokuraturze? – To zależy od stanowiska. Na pomocniczych zarabia się od 1500 do 5200 zł brutto, zaś na samodzielnych górną granicę stanowi 7000 zł – mówi przewodnicząca RO ZZPiPP, ale zaznacza, że na Podkarpaciu zarobki pracowników prokuratury są zdecydowanie najniższe niż w pozostałych częściach kraju. Jako przykłady podaje zarobki audytora wewnętrznego z 30-letnim stażem (2700 zł netto) i głównego księgowego (1800-2200 zł netto).

Jakiej podwyżki domagają się urzędnicy prokuratury? – Ludzie byliby zadowoleni ze 100 zł, a to przecież nie jest wygórowane – mówi Borkowska-Werelusz. – Ostatnią mieliśmy w 2010 roku i to o zaledwie 1 proc. Poza tym nawet o wskaźnik podwyżki inflacji nie ma – ubolewa. To kolejny już dowód, że niegospodarność rządów PO-PSL dotyka również pracowników budżetówki.

Poniedziałkowy strajk przybierze trzy formy: honorowe oddawanie krwi, manifestowanie protestu w postaci plakietek, a także korzystanie z urlopów na żądanie. – To oznacza paraliż prokuratury. Poza rozmową z prokuratorem nikt nic nie załatwi – mówi Borkowska-Werelusz i dodaje: „prokuratorzy są po naszej stronie”.

– Nie mam oficjalnych informacji, że prokuratorzy z naszej jednostki popierają tę akcję – mówi Łukasz Harpula, z-ca prokuratora rejonowego dla miasta Rzeszowa. – Mam nadzieję, że nie spowoduje to paraliżu prokuratury – dodaje. Uważa, iż „zarobki niektórych urzędników, którzy dodatkowo bardzo rzetelnie wykonują swoją pracę są niskie i winny zostać zwiększone”. Przyznaje też, że sam wnosił kilkakrotnie o podwyżkę lub premie dla podwładnych urzędników, ale „ostatnio wobec braku środków budżetowych nie zostało to uwzględnione”.

Arkadiusz Rogowski

15
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
Jola1200 na rękęMagdaAnnadarmozjad Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jola
Gość
Jola

Zabiedzona pracownica Ha, ha, ha. Jak na 7 tys. to wyglądasz kobieto adekwatnie – dostaniesz jeszcze podwyżki 100 zł to chyba nie zmieścisz sie na zdjęciu.

1200 na rękę
Gość
1200 na rękę

W sprawie artykuł, który wprowadza w błąd opinię publiczną i sprawia, iż akcja może zostać negatywnie odebrana w społeczeństwie: – to nie strajk, tylko akcja protestacyjna, – porównanie nauczycieli do pracowników prokuratur nie na miejscu, – pamiętajmy, że chodzi o urzędników i pracowników prokuratur a nie prokuratorów! – pamiętajmy o hierarchii jednostek prokuratorskich (apelacyjna, okręgowa i rejonowa), – w niektórych prokuraturach nie pracuje się na „okrągło” – zwłaszcza w apelacji i okręgu, – w rejonach załatwia się około 95% spraw i to tam pracuje się na „okrągło” – czasem wieczorami zwłaszcza końcem półrocza i roku, – w akcji nie chodzi… Czytaj więcej »

Magda
Gość
Magda

Witam. Ta pani nie wie co mówi. U nas zarabia się ok 1200-1700 zł netto. Za nadgodziny nie płacą a siedzimy czasami jak jest koniec miesiąca nawet do 22:00. Boże 100 zł podwyżki za taką pracę i taką odpowiedzialność!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Żarty!!!!!!!!!!!!!!

darmozjad
Gość
darmozjad

[potwierdzam pracuje ponad 5 lat w urzędzie w Rzeszowie i mam pensji 1700 brutto , szlak mnie trafia bo mało kto chce za takie pieniądze robić, lepiej iść do Mopsu i walić system

darmozjad
Gość
darmozjad

[potwierdzam pracuje ponad 5 lat w urzędzie w Rzeszowie i mam pensji 1700 brutto , szlak mnie trafia bo mało kto chce za takie pieniądze robić, lepiej iść do Mopsu i walić system a co do darmozjadów urzędników trzeba się było uczyć i tez startować na wolne stanowiska ciekawe czy wtedy siedzielibyście cicho!

kora
Gość
kora

ja jestem urzędnikiem…i bez bicia mogę sie przyznać że zarabiam 1290 zł na ręke….PROSZĘ PAMIĘTAĆ ŻE URZĘDNIK URZĘDNIKOWI NIE RÓWNY!!!!

Natalia
Gość
Natalia

Może się zamienimy? Ja mam jakieś 670,- zasiłku dla bezrobotnych!:p

abc
Gość
abc

jak wam nie pasuje to proponuje się zwolnić, nikt na siłę was nie trzyma

realista
Gość
realista

No rzeczywiście „adekwatne przyrównanie” pracy i zarobków pracowników prokuratury do nauczycieli. Jak pięść do nosa.To wstyd, że prokuratura popełnia przestępstwa nie wypłacając należnych godzin nadliczbowych. Do kogo w takim razie mają zwracać się w tej kwestii inne nacje zawodowe, którym również nie wypłacane są godz.nadliczbowe? Pewno najbardziej krzyczą ci co zarabiają 5200 i wyżej. No i oni dostaną oczywiście najwięcej. A łapówki za „ukręcanie spraw” najbogatszych i kolesiów, to już za mało?

Imię (wymagane)
Gość
Imię (wymagane)

2700 netto i ma czelnosc jeczec, ze malo? w ogole urzednicy to darmozjady. tyle w temacie.

Anna
Gość
Anna

mam 1200 zl netto i charuje jak wół, nieraz nie ma kiedy zjęść normalnie przy 8 godzinach przy komputerze a nie mówie już o nadgodzinach za które ani grosza nie widziałam, więc zanim się wypowiesz to się dowiedz jaka jest rzeczywiscość!!!

marian
Gość
marian

Weście się za odpowiedzialną prace i pracujcie uczciwie nie broncie złodziei i bandytów w swoim środowisku i tym podobnych, jak lekarzy, oni wezmą od ludzi i podzielą się z wami ,to wam powinno wystarczyć, nie jest wam wstyd jeden za drugiego czy wy naprawdę nie oglądacie Państwa w Państwie w Polsacie, jaka panuje patologja w waszym środowisku, jak się wam nie chce pracować uczciwie za te pieniądze to zamknijcie te budy idzcie na piwo a my sami wymierzać sprawiedliwość będziemy bez waszej pomocy bo wy i tak prawa dobrze nie znacie .

ciupak
Gość
ciupak

zwolnić wszystkich leni i obiboków bez żadnych odpraw

Romuś
Gość
Romuś

Urzędnicy to PASOŻYCI – na bruk z tymi darmozjadami ! W d****ch im się poprzewracało z tymi podwyżkami !

Lolo
Gość
Lolo

To niech Pani nie narzeka 2700 netto to nieźle…. w urzędach (w Rzeszowie, 10 lat staż pracy ) zarabiają 1700… brutto…. niestety ….