Straszą nas ogromną podwyżka cen paliw

- Już teraz tankowanie jest niesamowicie drogie, jeżeli ceny jeszcze poszłyby w górę to jazda samochodem stanie się luksusem, na który nie będzie stać zwykłych ludzi – mówi Mirosław Machoś z Zaborowa. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Paliwo po 8 zł. Wyssane z palca przypuszczenia czy realna groźba?

Benzyna i olej napędowy może dojść do ceny 8 zł za litr – taka informacja pojawiła się wczoraj w mediach. Powód? Coraz bardziej napięte relacje USA, UE i Iranu. Nasz ekspert paliwowy uspokaja, taka podwyżka nie jest możliwa. Jednak powodów do optymizmu nie ma i tak będziemy tankowali drożej, tylko, że nie aż tak drogo jak jesteśmy straszeni.
Iran zagroził, że podwyższy cenę ropy naftowej z około 100 dolarów do 250 za baryłkę. Według Gazety Prawnej oznaczało by to podwyżkę cen paliw o 30 – 40 procent. Tym samym cena litra benzyny poszybowałaby do 8 zł. – To jest niemożliwe – ocenia Ryszard Paulo z Polskiej Organizacji Gazu Płynnego, właściciel stacji paliw Eksa. – W ostatnich latach ropa już wielokrotnie kosztowała 150 dolarów za baryłkę i więcej a wcale radykalnych podwyżek nie było. Ceny paliw rosną systematycznie niekoniecznie zgodnie z wahnięciami na giełdzie.

Nie ma związku miedzy ceną ropy a paliwem
Z obserwacji rynku paliw wynika, ze cena surowca (ropy naftowej) ma niewielki wpływ na ceny gotowych paliw (benzyny, oleju napędowego). W gruncie rzeczy ceny baryłki ropy wąchają od ostatnich kilku lat od 90 do 160 dolarów. Natomiast ceny paliw tylko systematycznie rosną. Chociażby w listopadzie 2009 baryłka rosyjskiej ropy kosztowała 114 dolarów a w grudniu 2011 112 dolarów. Dla porównania w listopadzie 2009 tankowaliśmy benzynę Pb95 za 4,50 zł za litr a olej napędowy za 3,85 zł za litr. Dziś jest to odpowiednio 5,45 zł za Pb95 i 5,69 za ON. Dzisiaj cena baryłki ropy jest więc niższa o 2 dolary niż w listopadzie 2009 roku ale benzyna jest droższa o prawie złotówkę a olej napędowy a prawie 2 zł! Skąd zatem takie zjawisko?

Ceny dyktuje rząd i koncerny
Cena jest dyktowana przez rafinerie, które przetwarzają ropę naftową na paliwa. W Polsce robi to Orlen i Lotos. Na koszt tankowania składają się tez podatki. W cenie zatankowanego litra jest to połowa kwoty. Chodzi tu zarówno o akcyzę, opłatę paliwową jak i o 23 procentowy VAT. Na podwyżkach cen paliw korzystają więc koncerny paliwowe, które wcale nie płacą więcej za surowiec oraz rząd nakładający coraz większe podatki na nasze baki.

To jak będzie?
– Zamieszanie z Iranem nie powinno mieć większego przełożenia na ceny ropy naftowej, bo Polacy nie kupują jej w Iranie tylko w Rosji – mówi Ryszard Paulo. – Obawiam się natomiast, czy kolejne zamieszanie w roponośnym państwie nie zostanie wykorzystane jako pretekst do podwyżki cen paliw. Nie przewiduję by paliwa sięgnęły 8 zł za litr. Myślę, że granicą cenową w Polsce będzie około 6 zł za litr benzyny i oleju napędowego.

Artur Getler
Porównanie cen ropy naftowej (surowca)  oraz benzyny i oleju napędowego (produktów)
                listopad 2009                     grudzień 2011
Ropa naftowa        114 dolarów za baryłkę     112 dolarów za baryłkę
Olej napędowy                3,85 zł litr                                   5,69 zł litr
Benzyna Pb95                 4,50 zł litr                                   5,45 zł litr

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
kolina
kolina
9 lat temu

rząd tuska przesadza, sami sobie nie odbiorą od mordy, mam nadzieję że porządzi niedlugo, nienawidzę go za to co teraz robi z POLską, im 2000 na paliwo nie wystarcza i wciąz im mało, wszystko zniszczą w tej Polsce a tego dużo już nie zostało, wszystkie ulgi odebrali teraz zabrali się za ostatnią czyli ulgi na dzieci, Tuska polityke można sobie wsadzić do dupy, wstrętny gościu, przed wyborami siedzial cicho i teraz zaczął atakować, mam dość jego rządów i jego ludzi i tej partii, ale partii kaczucha też nie popieram…na kogo będziemy głosować za cztery lata………TRUDNE PYTANIE??????

StefanK
StefanK
9 lat temu

Wyjdźmy na ulice!

Paweł
Paweł
9 lat temu

I co z tym, zrobimy?????