Strażacy wezwani do otwarcia…kajdanek

Fot. Archiwum

STALOWA WOLA. Stalowowolscy fajermani we wtorek zostali służbowo wezwani do komendy policji. Stróżom prawa i porządku… zacięły się kajdanki i nijak nie mogli sobie z ich otworzeniem poradzić. Poradzić mogli tylko ratownicy w mundurach strażackich, bo nie od dziś wiadomo, że są oni od wszystkiego.

Wtorkowym popołudniem pewien mężczyzna, który wszedł w kolizję z prawem, był podejrzewany o to, że może uciec w drodze do komendy. Jedno kółko kajdanek zostało więc założone na jego rękę, a drugie spięło przegub policjanta. To z policyjnego przegubu udało się otworzyć klasycznym kluczykiem, który każdy mundurowy ma w kieszeni. To z ręki łobuza nie dawało się zdjąć. Próby z innymi kluczykami, z podważaniem, z kleszczami i oliwieniem nie dawały rezultatu. Pechowo w policyjnej izbie zatrzymań nie było też żadnego kasiarza, który mógłby zmierzyć się z mało skomplikowanym, ale złośliwym mechanizmem.

Nie było innej rady, jak wezwać kolegów z zaprzyjaźnionej komendy, którzy mają większe możliwości sprzętowe; chociażby spalinową piłę tarczową, która jest niezbędna przy większości pożarów i wypadków. Strażacy piłę odpalili i po chwili nie tylko konwojowany poczuł ulgę. Nie wiadomo, czy był po wyroku, czy też dopiero na niego czeka, ale w tym drugim przypadku sąd powinien wziąć pod uwagę strach, jaki towarzyszył uwalnianemu z kajdanek. A co by było, gdyby strażakowi ręka zadrżała? Na szczęście strażak rękę miał pewną i pechowy towarzysz policjanta nie odniósł żadnych obrażeń.

- Czasami takie awarie się zdarzają – przyznał asp. szt. Andrzej Walczyna. – Kajdanki były założone prawidłowo. Są na bieżąco używane, ale widocznie miały swój limit zamykania i otwierania. Skończyło się na wprawnej interwencji strażaków i tyle.

jam

do “Strażacy wezwani do otwarcia…kajdanek”

  1. Beata

    „fajermani” ?

    w słowniku polskim nie istnieje, ewentualnie można znaleźć takie określenie w gwarze jurgowskiej.

    Gwary jurgowskiej używa się w Stalowej Woli?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.