Strażak – zawód podwyższonego ryzyka

Średnie wartości ciśnienia wśród lekarzy wypadły wręcz idealnie. Dbają o utrzymanie ciśnienia w ryzach, bo wiedzą co im grozi? Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Najbardziej na nadciśnienie narażeni są strażacy, najmniej lekarze.

Biznesmeni, grupa zawodowa najczęściej utożsamiana z ryzykiem zachorowania na nadciśnienie tętnicze w badaniach przeprowadzonych dla programu “Cała Polska leczy nadciśnienie” wypadła całkiem dobrze. Gorzej od nich zaprezentowali się politycy i strażacy. Lepszymi wynikami mogli pochwalić się dziennikarze i urzędnicy. Lekarze wypadli wręcz idealnie. Dbają o utrzymanie ciśnienia w ryzach, bo wiedzą co im grozi?

– Nieleczone nadciśnienie (cierpi na nie co trzeci dorosły Polak) prowadzi do uszkodzenia układu naczyniowego i narządów. Najwcześniej ulegają im naczynia wieńcowe serca, naczynia mózgu, aorta oraz mięsień serca – mówi dr n. med. Jerzy Kuźniar, wojewódzki konsultant ds. kardiologii, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

To prowadzi zaś do choroby niedokrwiennej serca i zwiększa (3-krotnnie!) ryzyko zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek.

Sprawdzili ciśnienie w różnych zawodach

U zawodowych strażaków zdecydowana większość pomiarów przekraczała dopuszczalną normę. Po przeanalizowaniu wyników średnia wynosiła 143/88 mmHg i puls 84 /min, przy czym rekordzista miał ciśnienie 163/102 mmHg i puls 106/min. U posłów wyniosła 141/86 mmHg przy tętnie 77/min, a u biznesmenów 138/85 mmHg, plasując tę grupę zawodową na zdecydowanie lepszym poziomie niż się tego spodziewano. Nieźle wypadli pracownicy mediów, u których codzienny pośpiech zmusza do życia w nadmiernym i długotrwałym stresie, jednej z przyczyn nadciśnienia. Ostatecznie średnia, jaka została uzyskana po podsumowaniu wszystkich wyników, wyniosła dla tej grupy zawodowej 135/86 mmHg (rekordzista miał ciśnienie 190/81mmHg!). Zbliżonymi wartościami ciśnienia na poziomie 135/85 mmHg przy pulsie 75/min wykazali się też urzędnicy (tyle, że u nich najwyższa wartość ciśnienia wyniosła 203/111 mmHg przy pulsie 110/min).

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments