Strażakom zabraknie na prąd i gaz! Już… na wiosnę?

Strażaków ochotników z gminy Raniżów czekają ciężkie czasy. Fot. Autor

RANIŻÓW. Jak można oszczędzać na bezpieczeństwie ludzi? – pytają druhowie. 

Wójt Daniel Fila radykalnie obciął gminną dotację dla ochotniczych straży pożarnych. Druhowie są w szoku. – Kiedy zobaczyłem, ile pieniędzy ma trafić do OSP, zaczęło mną telepać. Wychodzi na to, że już wiosną zabraknie nam na gaz, na prąd, na wszystko – nie kryje emocji Bogdan Mul (46 l.), radny i strażak ochotnik z Mazurów.

Na ostatniej sesji Rady Gminy wójt Daniel Fila (31 l.) tłumaczył, że tnąc w kosztach, szuka oszczędności. – Przyjąłem rezygnację gminnego komendanta OSP – wyjaśniał wójt. – Był on zatrudniony na czas nieokreślony. Na jego miejsce przyjdzie nowy, bo tak mówi ustawa, ale zmieni się dla niego forma płatności. Poza tym część umów o pracę w jednostkach OSP uległo rozwiązaniu, nie zostały one przedłużone. To kolejne oszczędności – dowodził.

Fila: – To nie mój wymysł. Tak mówi ustawa
Inne są z kolei przyczyny cięć w OSP w: Raniżowie, Mazurach i Woli Raniżowskiej. – Te jednostki wykazały prowadzenie działalności gospodarczej, za co nie będziemy płacić ze względu na dyrektywy państwowej – zaznaczył Fila. – Natomiast nie wyobrażam sobie, że gmina pozostawiła jakąkolwiek jednostkę OSP bez środków. Tak nie będzie – zapewnił wójt.

Riposta Mula była natychmiastowa. – Wychodzi na to, że strażacy są karani za to, że prowadzą działalność kulturalną we wsi – wkurzał się. – Przecież to w remizach odbywają się wszystkie zebrania i imprezy. Jako strażacy złożyliśmy się na “Mazurskie Kolędowanie”. Tak wygląda ta działalność gospodarcza, o której mówi wójt. I za to jesteśmy karani.

– Nie jest to moim wymysłem. Tak mówi ustawa – odpowiadał wójt Fila. – Jednostka OSP w Mazurach złożyła deklarację, że prowadzi działalność gospodarczą. Ona jest nikła, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jest, i gmina jest zobligowana do podzielenia się kosztami ze strażakami. Nie można zrobić inaczej, bo zapłacimy karę. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzie za to, że chcą coś robić dla swojej społeczności, są karani durnymi przepisami.

***
Strażacy (ochotnicy i zawodowi) od lat lokują się w czołówce grup z najwyższym zaufaniem społecznym. Oni nie tylko walczą z żywiołami, ale również prowadzą szeroko pojętą działalność kulturalną (czasem jedyną) na coraz bardziej wyludniających się wsiach w regionie. Oszczędzać można, nawet trzeba, ale nie takim kosztem społecznym.  

Paweł Galek

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
jtdrewasreszeryfprosty panAmbroży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jt
Gość
jt

Jak można oszczędzać na bezpieczeństwie ludzi? – pytają druhowie.

Można oszczędzić na durnych sztandarach, pocztach, pokazach, prezentacjach, a przede wszystkim na nieustannych imprezach w remizach i i pijanych nocnych wartach przy grobie,
można sobie odmówić idiotycznych wyjazdów daleko poza teren gminy….teraz wam druhowie przypominam wyjazd pod Przemyśl – odpowiadają nie-druhowie.

szeryf
Gość
szeryf

Na co OSP potrzeba gazu ? Co to obiady gotuja ? OCHOTNICZA wiemy co to znaczy. Jak sa potrzebni to wtedy sie zgalaszaja do akcji. Rozumiem energia elektryczna ale gaz ? Chinskie zupki to mozna se zrobic na wodzie gotowanej z czajnika. Moze im hotel jest potrzebny a nie remiza na sprzet p-pozarowy ?

drewasre
Gość
drewasre

ty jestes glupszy niz ustawa przewiduje – zapewne gaz sluzy do ogrzewania budynku remizy . jakbys nie wiedzial to nazywa sie c.o.

prosty pan
Gość
prosty pan

radnym Mulu poznali sie już nawet rodzice likwoidowanych szkol w Zielonce i Staniszewsim. Żeby podlizac sie Filii podczas glosowania nad jedną i drygą uchwałą miał podobno wtedy bardzo ważne telefony do załatwienia. Bo gdyby byl to zarowno przy glosowaniu za jak i przeciw trzeba wykazac odwagę. A jesli chcial naprawde wywalczyc pieniadze na straze to czy przyszedło chociaz na komisję ktora pracowala nad budzetem, przecież wtedy (przynajmniej tak bylo wczesniej) można miec realny wplyw na budzet. Ale na komisji nie ma prasy i nie można sie pokazac. A to że budzet zobaczyl dopiero na sesji to niedobrze swiadczy o tym… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

Czytam z uwagą ten serial o wójcie FILI i dochodzę do jednego wniosku , gdyby tak do tych strażaków dorośli jeszcze dziennikarze w każdym zakątku naszego kraju musiałby samoistnie nastąpić regres w rządzeniu i służeniu przez władze społeczeństwu. Dziś obserwując obrady sejmu na temat osiągnięć negocjacji budżetu na lata 2014 -2020 oraz naciągania przez koalicję rządzącą wbrew Konstytucji na ratyfikację paktu fiskalnego radzę tym co mają możliwość odsłuchania wystąpienia posła Szczerskiego w Sejmie , aby na poważnie zastanowili się dokąd zmierza Polska i do czego są mimowolnie wykorzystywani nieświadomi zagrożenia także strażacy z ekipy Pawlaka?. Opierając się na tym artykule… Czytaj więcej »